mahihaber Diyanet Açıkladı, Kul hakkı namazı var mıdır? - Mahihaber
HADİSLERDEN MAHİHABER

Diyanet Açıkladı, Kul hakkı namazı var mıdır?Diyanet İşleri Başkanlığı Din işleri Yüksek Kurulu, 'Kul hakkı namazı var mıdır?' sorusunu cevaplandırdı.

Kul hakkı yemenin namazı olmadığına dikkat çeken Kurul, "Kişinin kul hakkından kurtulmasının yolu, hak sahibine hakkını vermesi ve onunla helalleşmesidir. Yaptığı zulüm için de Allah’a tevbe etmelidir." açıklamasında bulundu.

Bir vatandaşın, 'Kul hakkı namazı var mıdır?' sorusunu cevaplandıran Din İşleri Yüksek Kurulu Dinî Bilgilendirme Platformu, İslam dininde ibadetlerin Allah ve Rasulü tarafından belirlendiğini hatırlattı.

Ne Kur’an’da ne de sünnette 'kul hakkı namazı' diye bir namazdan söz edilmediğinin vurgulandığı cevapta şu ifadelere yer verildi:

"Kişinin kul hakkından kurtulmasının yolu, hak sahibine hakkını vermesi ve onunla helalleşmesidir. Yaptığı zulüm için de Allah’a tevbe etmelidir. Tevbe etmeden önce iki rekat namaz kılması menduptur. Kul hakkı konusunda Hz. Peygamber (s.a.s.) 'Kimin üzerinde birinin namusu ya da malıyla ilgili bir zulüm varsa altın ve gümüşün bulunmadığı kıyamet gününden önce onunla helalleşsin. Aksi takdirde kendisinin salih amelleri varsa, yaptığı zulüm miktarınca sevabından alınır, hak sahibine verilir. İyilikleri yoksa, zulüm yaptığı kardeşinin günahından alınır, onun üzerine yükletilir.' buyurmuştur."

Kaynak: Diyanet Fetva Kurulu
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder