HADİSLERDEN

Haberi Paylaşabilirsiniz

Diyanet Bir-Sen " Din Simsarlarının Yolunun Kapatılması İçin Onlar Gerekli"
Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, "Dinin hurafelerden kurtarılması, önüne gelenin din adına fetva vermelerinin önlenmesi ve din istismarcılığının önüne geçilmesi için Dini Yüksek ihtisas Merkezleri'ne ihtiyaç var.” dedi.

Konuyla ilgili yazılı basın açıklaması yapan Hasan Türüt, şu ifadelere yer verdi: “Bu ülke, 15 Temmuz hain darbe girişimini yaşadı. Son yıllarda Kur’an ve sünnete aykırı söylemler arttı. Kendilerinde din adına fetva verme yetkisi görenlerin Kur’an’a ve Sünnete aykırı açıklamaları nedeniyle yüce dinimiz İslâm tartışılır hâle getirildi. Bütün bunlar birlikte değerlendirildiğinde toplumun dini yanlış kaynaklardan öğrendiği anlaşılmaktadır.

Dini Yüksek ihtisas Merkezleri, İslâm âlimi yetiştiren önemli merkezlerdir. İslâm ilminin en iyi şekilde öğretildiği merkezler olan bu ilim yuvaları, ülkemizin kalkınmasını ve milletin huzurlu ve mutlu olmasını sağlayacaktır. Zira Kur’an yolundan sapan Müslümanlar acı çekmekte, huzursuz ve mutsuz olmaktadır. Hem dünya da hem ahrette huzurlu ve mutlu olmanın birinci şartı dini doğru yaşamaktır. Yanlış din öğretilerinin sonucu 15 Temmuz gibi olur. Bunu bir daha yaşamamak ve gelecek neslin huzurlu ve mutlu yaşamasını sağlamak için dini doğru öğreten ilim yuvalarına ihtiyaç var. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın öncelikli görevlerinden biri de budur. Dinin hurafelerden kurtarılması, önüne gelenin din adına fetva vermelerinin önlenmesi ve din istismarcılığının önüne geçilmesi için bu merkezlere ihtiyaç var.”

Halen eğitim veren Dini Yüksek İhtisas Merkezi sayısının yetersiz olduğunu belirten Türüt, kursiyer sayısının artırılması gerektiğine işaret ederek şöyle devam etti: “Mevcut eğitim merkezlerinin sayısı artırılırken en üst düzey de kaliteli eğitim verilmelidir.  Mevcut eğitim merkezlerinde eğitim görenlerin sayısı bugün itibariyle 2 bin bile değil. Bu sayı açılacak yeni eğitim merkezleriyle artırılmalıdır. 7 Bölge de nüfus baz alınarak birleştirilecek illerden birisi pilot il olarak seçilmeli ve buraya Eğitim Merkezi açılmalıdır. Çünkü Diyanet teşkilatı bütün İslâm âlemine hizmet götüren bir teşkilat haline gelmiştir. Dolayısıyla üstlendiği sorumluluk artmıştır. Bu sorumluluğun gereği olarak Müslümanlar arasında yaşanan travmaların yok edilebilmesi için Eğitim Merkezlerinde yetişmiş ilim adamlarına fazlasıyla ihtiyaç var. Müslümanlar ilimden uzaklaştığı için bunlar yaşanıyor. İslâm âlemi ilmi, hikmeti yok saymaya devam ederse bu travmalar artarak devam edecektir. İşte bu nedenle dini ilimlerin doğru bir şekilde öğretilmesi önemlidir. Bu da ancak Dini Yüksek İhtisas Merkezlerinin sayısının artırılmasıyla mümkün olabilir.”
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder

Haberi Dostlarınızla Paylaşabilirsiniz