HADİSLERDEN

Haberi Paylaşabilirsiniz

Diyanet-sen'den Gaflet... Ramazan Ayı Temasından Habersiz.
Diyanet İş koluna ait bazı sendikalar Ramazan ayının girmesiyle birlikte olağan mesajlarını yayınlarken, bazılarının bundan habersiz olduğu görüldü. Sendikaların mesajlarının ortak noktası ise birlik, beraberlik ve yoksulların hatırlanması oldu. Ancak en enteresan mesaj birinci ve merkezi sendika konumunda olan ve en fazla üyeye sahip olan Diyanet-sen'den geldi. Diyanet-sen yaptığı açıklama ile adeta "uyuyorlar mı" dedirtti.

Ramazan ayının başlaması dolayısıyla kutlama mesajı yayınlayan sendikalar basın merkezlerine bildirilerini gönderdi. Bazı sendikalardan bu yönde açıklama gelmediği gibi web sitelerinde de Ramazan sevinci görülmedi.

Ramazan mesajı yayınlayanların "Açlık, yoksulluk, iyilik, dayanışma ve Ramazan ayının faziletlerinden" söz eden açıklamaları ortak nokta olurken Diyanet-sen yaptığı açıklama ile şaşırttı.

Diyanet-sen'den Başkanı Mehmet Bayraktutar'ın imzasıyla yapılan açıklamada " Tüm İbadetlerin Amacı Ahlaklı İnsan Yetiştirmektir, Ramazan Yenilenme Mevsimidir , Ramazanı Eğlence Ayına Çevirmeyelim başlıkları yer alırken, bu yılın Ramazan ayı teması, ‘Üzerinde Her Can’ın Hakkı Var, Bu Ramazan ve Her Ramazan” olarak belirlendiği yazılı idi.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 2017 Ramazan ayının konusu olarak belirlenmiş olan temayı sendika bu yılın teması olarak açıkladı. Oysa Diyanet İşleri Başkanlığı günlerdir bu yılın Ramazan teması olarak "İsraf " konusunu açıklamış idi.

Sendikaların yaptıkları açıklamalarda bu yönde bir açıklama yapma zahmetinde dahi bulunmamış olmaları da göze çarpıyordu.
Diyanet-sen, geçen yıllardaki açıklamasını değiştirmeden bu yılda yenilemiş ve hatta "Diyanet İşleri Başkanlığı son yıllarda Kutlu Doğum haftalarında, Camiler haftalarında, Ramazan aylarında her sene birey, toplum, insanlık olarak kaybettiğimiz bir değeri ortaya çıkararak, bir tema çerçevesinde bazı konulara farkındalık getirmeye çalışıyor. Bu yıl Ramazan ayı teması olarak; ‘Üzerinde Her Canın Hakkı Var, Bu Ramazan Ve Her Zaman’" diyerek kutlu doğum haftalarının kaldırıldığından dahi habersiz oluşunu göstermiş oldu.
Diyanet Bir-Sen'den Ramazan ayı mesajı

Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt'te mübarek Ramazan ayının başlaması nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı.

Hasan Türüt, mesajında şu ifadelere yer verdi: “ Bu mübarek aya kavuşmanın hazzını, bereketini ve Allah’ın mağfiret kapılarını araladığı Ramazan ayını tüm Müslümanlar olarak coşkuyla karşılayacağız. Ramazan ayı bereket ve mağfiret ayıdır. Günahlardan arınmak için azad ayıdır. Ramazan ayı fazilet bakımından üstün olan bir aydır. Kur’an-ı Kerim bu ayda indirilmiştir. Yeryüzünün Allah’ın nuru ile aydınlandığı, gökyüzünün ışıl ışıl parladığı bir aydır. Müslümanları kötülükten alıkoyan, doğru yolu gösteren, vücudu ve ruhu temizleyen bir aydır.

Ramazan ayının, derin uykudaki İslâm âlemini uykusundan uyandırmasına vesile olmasını temenni ederken, bu duygu ve düşünceler çerçevesinde Müslümanların Ramazan ayını kutluyor, hayırlara vesile olmasını Allah’tan diliyorum.”

Türk Diyanet Vakıf-Sen'den Ramazan ayı mesajı

"Ramazan, hatalardan kurtulmaya vesile olmalı." başlığı ile mesaj yayınlayan Türk Diyanet Vakıf-Sen Genel Başkanı Nuri Ünal; “Mübarek Ramazan ayının, hatalardan, yanlışlardan, kötü düşüncelerden vaz geçmeye, günahlardan tövbe etmeye ve hataları bir daha yapmamaya ahdetmeye vesile olacak bir ay haline getirebilmeliyiz” dedi.

Ünal, “Ramazan ayı bir başlangıç olarak gösterişten, kibirden, hırstan ve özellikle de her türlü israftan uzak durmalıyız. Zamanın, malın, mülkün, tabiatın, arkadaşlığın, dostluğun kısaca en şerefli varlık olarak insanlığımızın kıymetini bilerek davranışlarımızı ona göre ayarlayabilmeliyiz” dedi.

“Ramazan ayında, Diyanet çalışanlarının özellikle de din görevlilerimizin vatandaşlarımıza huzurla hizmet etmek için heyecanla beklediklerini” belirten Ünal açıklamasını şöyle sürdürdü; “camilerimizin dolup taştığı bu Ramazan aylarında mukabeleler okunarak, vaaz ve nasihatler yapılarak din görevlilerimiz büyük bir özveri içerisinde vatandaşlarımıza, yüce dinimiz İslam’ı kaynağından doğru olarak anlatmanın gayretinde olacaklardır.”

Ünal, “Mübarek Ramazan ayının başta Filistin olmak üzere bütün mazlum ve mahzun insanların zulümlerden kurtulmasına, insanca bir hayatın oluşmasına, özellikle de İslam coğrafyasında Müslümanların şerefli bir şekilde hayat sürmelerine, emperyalist anlayışların yok olmasına ve israfın önlenmesine vesile olmasını” diledi.

Bu arada, Bağımsız Diyanet-sen ve Anadolu Diyanet-sen'in de aralarında olduğu bir çok Diyanet sendikasının halen Ramazan ayı mesajı yayınlamadıkları da görüldü.
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder

Haberi Dostlarınızla Paylaşabilirsiniz