HADİSLERDEN

Haberi Paylaşabilirsiniz

Diyanet, Vatandaşı Yine Yanlış YönlendirdiTürkiyede'ki 80 bin camide okunan bugünkü cuma hutbesinde vatandaşların zekat ve fitrelerini dinen caiz olmasa bile TDV'ye verilmesi istenilmesi şaşırttı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğünce hazırlanan 25.05.2018 günü tüm Türkiye'de okunan hutbede "Türkiye Diyanet Vakfı’nın önemli faaliyetlerinin başında eğitim hizmetleri gelmektedir. Vakfımız İslam’ı doğru anlayan ve yaşayan nesiller yetiştirmek için yurtiçinde ve yurtdışında eğitim faaliyetleri yürütmektedir. Özellikle Kur’an Kursları, Uluslararası İmam Hatip ve İlahiyat programları kapsamında 111 ülkeden gelen binlerce öğrenciye burs ve eğitim desteği sağlamaktadır. Eğitim öğretim faaliyetlerinde kullanılmak üzere bugün ülkemiz genelindeki bütün camilerde siz değerli cemaatimizin yardımlarına müracaat edilecektir. Ayrıca zekât ve fitrelerinizi de bu yardımlar kapsamında değerlendirebilirsiniz. Rabbim yapmış olduğunuz ve yapacağınız yardımları kabul eylesin." denildi.

Başta Diyanet İşleri Başkanlığı Fetva kurulu olmak üzere pek çok Din otoriteleri zekat ve fitrelerin asla kurumlara, tüzel kuruluşlara, kurslara, şirketlere verilemeyeceğini belirterek "zekat ve fitre asıl amacın insan olduğu, birey olduğu amaçlanmıştır.  Kime verildiği önemlidir. İnsanın geçimini sağlamasına yöneliktir.  Zekat ve fitrenin kime verileceği sabittir." demektedir.

Öte yandan Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulunun 2.8.1979 tarihli fetvasında bile ”Türk Hava Kurumu ve benzeri dernek ve kuruluşlara zekât ve fıtır sadakası verilmesi dinen caiz değildir. Bu ve benzeri kurumlara verilen zekât ve fitreler direkt olarak fakire ulaşmamaktadır. Zekât ve fitrede fakire temlik suretiyle verilme şartı vardır.” şeklinde bilgi verilirken cuma hutbesinde vatandaşlardan Türkiye Diyanet Vakfı için zekat ve fitre istenmesi bu ne perhiz bu ne lahana turşusu" denmesine neden olmaktadır

Konu ile ilgili fıkhı bilgiler için tıklayınız

mahihaber / Arge
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder

Haberi Dostlarınızla Paylaşabilirsiniz