HADİSLERDEN

Haberi Paylaşabilirsiniz

Emeklilere Verilecek İkramiye Diyanet'in Sendikasına Çok Dokunmuş
Diyanet Bir-Sen adlı sendika bugün basın kuruluşlarına gönderdiği açıklamasında Türkiye'de ilk kez emeklilere verilecek olan bayram ikramiyesini bahane ederek, din görevlilerine de "iade- itibar" istedi.

"Dam üstünde Saksağan vur beline kazmayı" deyişini hatırlatan açıklamaya göre Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, yaptığı basın açıklamasıyla emeklilerin tepkisinüi üzerine çekti. Çoğu ortalama 1200 TL civarında emekli maaşı alan vatandaşlara Türkiye'de ilk kez yapılan bayram ikramiyesi memur sendikalarının gözüne batmış durumda. Geçtiğimiz günlerde de emeklilere verilecek bayram ikramiyesi asgari 3200 TL maaş ve yan gelir olarak bir çok getirileri oaln imamları da harekete geçirmiş ve kendilerine de ikramiye verilmesi yönünde açıklamalarda bulunmuştular

Bu kez "sicil affı adı altında iade-i itibar" istiyoruz diye açıklama yapan Diyanet iş kolu sendikalarından Diyanet Bir-Sen adlı sendika istedikleri ile alakası dahi bulunmayan emeklilere verilecek bayram ikramiyesini bahane ederek din görevlilerine sicil affı getirilmesini gündeme getirdi.

Teröre bulaşmış olanlar hariç diyerek tüm diyanet çalışanlarına sicil affı getirilmesini isteyen sendikadan yapılan basın açıklaması şöyle ;"Hükümetin, emeklilere yılda iki bayram ikramiyesi olmak üzere çeşitli konularla ilgili yatırım, teşvik ve konuları yasalaştırması üzerine, seçimlere sayılı günler kala Diyanet Bir-Sen tarafından din görevlilerine sicil affı getirilmesi gündeme getirildi.

Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, terör örgütleriyle herhangi bir bağı bulunmayan din görevlilerine sicil affı getirilmesini istedi. FETÖ ve terör örgütleriyle ilişkisi tespit edilmiş olanlar hariç din görevlilerine sicil affı getirilmesinin zorunlu olduğunu belirten Türüt, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Kamu çalışanları içinde en riskli görev; halkla iç içe olan ve görev alanının her türlü riske açık olması nedeniyle din görevlisi kadrosunda çalışanlardır. Din görevlileri, çeşitli kuruluşlar, kişiler ve zıt dünyevi görüşlere sahip kişiler tarafında zaman zaman haksız ve mesnetsiz bir şekilde iftiraya uğrayabiliyor ve şikâyet edilebiliyor. Bu nedenlerle soruşturma geçirip haksız bir şekilde hem maddi hem de manevi olarak zarara uğrayan din görevlileri var. Biz, bunlara iade-i itibar istiyoruz.

Sendika olarak talebimiz meşru ve haklı nedenlere dayanmaktadır. Çünkü haksız şikâyetler nedeniyle sicili bozulan ve iftiraya uğrayan din görevlilerine karşı orantısız idari uygulamalar yapılmış ve perişan edilmişlerdir. Yeri değiştirilen ve çoluk çocuğuyla mağdur edilen din görevlilerine orantısız cezalar verilmiş, bunların moral ve motivasyonları bozularak görevlerini şevkle yapmaları engellenmiştir. Bu itibarla sicilleri bozulan din görevlilerinden FETÖ ve diğer terör örgütleriyle herhangi bir ilişkisi olmayan din görevlilerine sicil affı getirilmesini talep ediyoruz.

Diyanet Bir-Sen olarak amacımız suçluları korumak değildir. Haklı gerekçelere dayanan bu talebimizin çarpıtılmaması, farklı yorumlara neden olmaması için de gerekçelerimizi açıkça belirtiyoruz. Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde çalışan din görevlilerinden haksız bir şekilde itham edilmek ve soruşturmanın çeşitli nedenlerle eksik yürütülmesi nedeniyle haksızlığa uğrayarak mağdur edilmiş olan din görevlilerinin korunması ve haklarının iade edilmesi makul bir taleptir.”

mahihaber / özel

Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder

Haberi Dostlarınızla Paylaşabilirsiniz