mahihaber Emeklilere Verilecek İkramiye Sağlıkçıların da Gözüne Battı - Mahihaber
HADİSLERDEN

Emeklilere Verilecek İkramiye Sağlıkçıların da Gözüne Battı
Diyanet sendikalarının ardından Sağlık sendikaları da Türkiye'de ilk kez emeklilere verilecek olan ikramiyelerden kendi üyelerine verilmesini istedi.

SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı emeklilerine iki bayram öncesinde 1000 lira ikramiye verilmesi kararının ardından bir açıklama yapan Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, çeşitli basın açıklamalarında memur ve memur emeklilerine bayram öncesinde ikramiye verilmesini isteyen ilk sendika olduklarını ve bugün emeklilere ikramiye verilmesi kararından memnunluk duyduklarını belirterek, ancak bu kararın yetersiz olduğunu, zira memurların çok zor şartlar altında yaşadıklarını bu nedenle memurlara da bayram ikramiyesi verilmesini beklediklerini söyledi.

Necip Taşkın, basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Memurlara verilen zamlar eridi. Hepinizin malumu olduğu üzere son zamanlarda piyasalarda görülen ekonomik sıkıntılar nedeniyle a’dan z’ye her şeye zam yapıldı. Memurların aldığı zamlar eridi. Cebine giren yok, ama cebinden çıkan miktar memuru geçinemez hâle getirdi. Özellikle büyük kentlerde yaşayan memurların yaşama koşulları daha da ağırlaştı. Ev kiralarının yükselmesi, elektrik, su, doğalgaz ve diğer tüketim maddelerinin fiyatlarının artması nedeniyle memurlar zorunlu ihtiyaç maddelerini karşılayamayacak duruma geldi. Bütün memurlar bankalardan aldığı kredi borcuyla yaşıyor. Borcu borçla kapatıyorlar. Çocuklarını okutmakta aciz kalıyorlar. Bunları ifade etmek bizim için çok zor. Ancak bunları yetkililerin dikkatine sunmak zorundayız. Bugün yaşanan zorluklar hayatın gerçekleridir. Sayın yetkililerin de bunları görmesini istiyoruz.

Memur maaşlarından enflasyonun götürdüğü miktarın acilen telafi edilmesini talep etmiştik. Yaptığımız açıklamalarda memurlara bayramlarda ikramiye verilmesini önermiştik. Bu önerimizin kabul görmesinden memnunuz. Ancak memurların içinde bulunduğu zor koşullar nedeniyle iki bayram öncesinde memurlara da ikramiye ödenmesini istiyoruz. Veya yılda bir defa bir maaş tutarında ikramiye verilsin. Yapılacak nakdi yardımların memurların içinde bulunduğu sıkıntıyı bir nebze olsun gidereceğini düşünüyoruz. Daha önce teklif ettiğimiz, memurun cebinden çıkan miktarın telafi edilmesi teklifimiz de bu şekilde karşılık bulmuş olacaktır.

Memurlara ikramiye verilmesi yönündeki beklentimizin 2001 yılında Meclis’e verilen teklif ile gündeme getirildiğini belirtmek istiyorum. Bütün kamu çalışanları bu beklenti içerisindedir. 11 milyon 600 bin emeklimize verilen ikramiyeyi destekliyoruz, ancak yaklaşık 3 milyon memura ikramiye verilmesinin bütçeye dokunmayacağının altını çizmek istiyorum. Memurlara ikramiye verilmesi talebimiz olmazsa olmazımızdır. Memurların insanca yaşayabilecekleri koşulların sağlanması Anayasal bir haktır. Ekonominin büyüdüğü her fırsatta belirtiliyor. O halde memurlara büyümeden pay verilmelidir. Memurlar da iki bayram öncesinde verilecek ikramiye ile veya yılda bir defa bir maaş tutarında ikramiye verilmek suretiyle sevindirilmelidir.”
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder