mahihaber Göz Enfeksiyonuna Bitkisel Çözüm - Mahihaber
HADİSLERDEN

Göz Enfeksiyonuna Bitkisel ÇözümGöz enfeksiyonu yaygın olarak görülen sağlık sorunlarından biridir. Her yaşta ortaya çıkabilir. Küçük patojenler, virüs, bakteri ya da mantar oluşumları saldırıda bulunduğunda göz çevresinde ve içerisinde iltihap ya da enfeksiyon oluşabilir. Konjonktivit, arpacık gibi sorunlar da en sık görülen göz enfeksiyonları arasındadır. Genellikle göz damlaları ya da oral ilaçlar verilir. Bu ilaç tedavisi bazı yan etkilere neden olabilir. Bu nedenle doktora danışılmadan ilaç alınmaması önerilir. İlaç ve doktor tedavisinin yanı sıra bitkisel ve doğal çözümler de kullanılabilir.

Göz enfeksiyonu için doğal çözümler

1. Doğal ve organik bal

– Göz enfeksiyonu tedavisi için yaygın olarak kullanılan bitkisel çözümlerden ilki baldır. Bal içerisindeki enzimler ve besin öğeleri ile bakterilerin ve virüslerin ölmesini sağlar.

– Bir damla bal bir çay kaşığı gülsuyu ile karıştırılarak enfeksiyona karşı doğal göz damlası olarak kullanılabilir.

– Ayrıca bal birkaç damla su ile karıştırıldığında göz yıkama için düzenli aralıklarla kullanılabilir.

– Yapılan bilimsel çalışmalar balın methylglyoxal denilen içeriği ile enfeksiyona neden olan bakterilerin ölmesine yardımcı olduğunu göstermektedir.

2. Anne sütü

– Anne sütü de göz enfeksiyonu tedavisi için kullanılan çözümlerden biridir. Enfeksiyonun hızla iyileşmesini sağlar.

– Anne sütü göz enfeksiyonları gibi hastalıklarda doğal bir antibiyotik olarak çalışır. İmmünglobulin denilen bir maddeyi yüksek miktarda içeren anne sütü, bakterilere karşı mücadeleye yardımcı olur.

– Anne sütü aynı zamanda göz içerisindeki membran dokunun korunmasına yardımcı olur.

– Birkaç damla anne sütü düzenli aralıklarla özellikle konjonktivit tedavisinde görme sorunu yaşanan göze uygulanabilir. Enfeksiyon belirtilerinin ve kızarıklığın kısa sürede geçmesine yardımcı olur.

3. Kişniş tohumu

– Kişniş tohumu da göz kızarıklıklarının ve var olan iltihabın azaltılmasında kullanılan etkili çözümlerden biridir.

– Etkili ve güçlü anti bakteriyel özellikleri vardır.

– Biraz kişniş tohumu bir fincan kaynar suya eklenir. Demlenmesi beklenir ve soğuduktan sonra gözler bu su ile yıkanabilir.

– Kişniş suyu enfeksiyon nedeniyle oluşan göz yanması ve şişmenin azalmasında son derece etkilidir.

4. Çay poşetleri

– Çay poşetleri de enfeksiyonun azaltılması için kullanılan etkili çözümler arasındadır. Göz çevresinde oluşan arpacık durumunda da kullanılması önerilir.

– Sıcak suya birkaç çay poşeti konulur. Ilındıktan sonra etkilenen göze kompres olarak uygulanır. Yaklaşık 5 dakika kadar bekletilmesi önerilir.

– Çay içerisinde bulunan tannik asit enfeksiyon durumunda hızla iyileşme sağlar. Günde iki kez düzenli olarak kullanılabilir.

5. Rezene tohumu

– Rezene tohumu da iltihabın ve enfeksiyonun kontrol altına alınması için kullanılabilir. Rezene tohumu güçlü anti bakteriyel özelliklere sahiptir.

– Biraz rezene tohumu kaynar suda bekletilir. Ardından süzülür ve soğumaya bırakılır.

– Elde edilen su ile enfeksiyon oluşan göz yıkanabilir. Bu işlem var olan ağrıların ve kızarıklıkların azaltılmasını sağlar. Aynı zamanda inflamasyonu da hafifletir.

– Ayrıca enfeksiyonlarla mücadele için rezene çayı da tüketilebilir.

– Alternatif olarak rezene çayına biraz guava yaprakları ile tuz atılır. Ardından bu karışım bir bez yardımı ile gözlere kompres olarak uygulanır.

Göz enfeksiyonlarında kullanılan sabunlara, parfüm ya da kozmetik malzemelere de dikkat edilmesi gerekir. Bazı kimyasallar durumun daha da kötüye gitmesine neden olabilir. Enfeksiyon nedeni kişiden kişiye göre değişebilir. Bu nedenle öncelikle enfeksiyonun neden ortaya çıktığı belirlenmelidir. Belirtiler şiddetli ise ya da uzun zamandır sürüyorsa göz enfeksiyonları için mutlaka bir doktora danışılmalıdır.

http://www.bitkiseltedaviyollari.com/
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder