HADİSLERDEN

Haberi Paylaşabilirsiniz

Hayret, Uzun Zamandır İlk Kez Yerli Muhtaçlar Hatırlandı
Başta Türk Diyanet vakfı olmak üzere pek çok müftülüğün bir kaç yıldır Suriyelilerden başkasını gözleri görmediği bir gerçek. Kızılay tarafından yapılması gereken yardımlar her nasılsa müftülükler tarafından yapılıyor ve değeri milyonlarla ölçülen, her seferinde onlarca tır yükü ile Suriye'ye gönderilen yardımlar devam ederken uzun zamandır ilk kez bir müftülük yerli yoksullara yöneldi.

Balıkesir'in Bandırma İlçesinde müftülük tarafından hayırseverlerin desteğiyle 5 bin kişiye yardımda bulunulacak.

Ramazan ayının kardeşlik ve paylaşım ayı olduğunu belirten İlçe Müftüsü Süleyman Küçük “ Ramazan ayı kardeşliklerin pekiştiği paylaşımların en güzel şekilde gerçekleştiği aydır. Diyanet İşleri Başkanlığı olarak bu seneki temamız "Dünyamızı israf etmeyelim" temasıdır. Dünyamızın bir kısmı bolluk ve bereket için yaşayıp israf içinde yüzerken, ne yazık ki diğer tarafta insanlar bir lokma ekmeğe muhtaç halde yaşamaya çalışıyorlar. İnsanlar Allah’ın nimetlerini herkes paylaşmak zorunda olduklarını kalplerinde hissetmelidirler. Bu bizlerin hem insani hem de dini gerçekleri olmalıdır" dedi.

Bandırma’da muhtarlar ve din görevlileri ile hayırsever vatandaşların da destekleriyle fakir ve zenginleri bir sofra etrafında buluşturmak için çalıştıklarını ifade eden Müftü Küçük, "Ramazan ayının ilk iftarında öğrencilerimizle iftar yapmaya başladık. 21 Mayıs itibari ile de Kadir Gecesine kadar Cami avlusu iftarıyla cami cemaatlerini mahalle sakinlerini iftar sofralarında bir araya getireceğiz. Hayra vesile olanda hayrı işleyen gibidir hadisine uygun hareket ediyoruz” dedi.

Müftülüğün Diğer Hizmetleri
Ramazan ayı boyunca akşam, yatsı ve sabah ezanlarının merkezi sistemden okunacağını söyleyen Süleyman Küçük “ Tüm Bandırma ezanı aynı anda duyacak ve oruçlarını beraber açacak. Yine Ramazan ayı boyunca merkezi vaazlara ağırlık verilecek. Yıllardan bu yana uygulanan Medine sofrası uygulamasına bu sene de devam edeceğiz. Ramazan'ın 15 nci gecesi Haydar Çavuş Camisi avlusunda başlayacak Medine Sofrasında Kadir Gecesi final yapacağız. Evlerinden çıkamayan yaşlı ve hasta vatandaşlarımız için sıcak yemeği evlerine kadar götüreceğiz. Bu konuda evlere yakın lokantalarla işbirliği yapacağız. Evlere gönderilecek koli yardımları yerine kart yardımı şekline döndük. Bu uygulamayla yardıma muhtaç vatandaşlar kendilerine verilen kartlarla kendi istekleri doğrultusunda alışveriş yapabilecekler. Hayırsever vatandaşlarımızın desteği ile yaklaşık 5 bin kişiye kart yardımında bulunabileceğiz ” dedi.
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder

Haberi Dostlarınızla Paylaşabilirsiniz