mahihaber Her Nefes Alma Zorluğuna KOAH diyen Doktorlar Okusun - Mahihaber
HADİSLERDEN

Her Nefes Alma Zorluğuna KOAH diyen Doktorlar Okusun


Yıllarca KOAH teşhisiyle ilaç kullanan Yunus Artar (57), burun ameliyatı için kalp doktoruna görününce şoke oldu. Hastalığının kalp kapakçığı iltihabından kaynaklandığı ortaya çıktı

Emekli Yunus Artar (57) yıllarca nefes darlığının sebebini KOAH hastalığı sandı. Artar, yapılan tedavilerden bir türlü sonuç alamadı. Yaşam kalitesini günden güne düşüren nefes darlığını burun ameliyatı olarak çözmek istedi. Artar'ın doktoru burun ameliyatına girmesi için kalp doktoruna görünmesini istedi. Kalp doktoru Artar'a nefes darlığı sebebinin çok nadir görülen kalp iltihabı olduğunu söyledi. Artar'a minimal invaziv, küçük kesi cerrahisi ile aort kalp ameliyatı yapıldı. Başarılı geçen bir ameliyattan sonra Artar'ın şikâyetleri son buldu ve sağlıkla evine döndü.

ENFEKSİYON OLUŞMUŞ
Artar, zorlu hastalık sürecini şöyle anlattı: "KOAH hastası denilerek 5 yıldır akciğer tedavisi görüyordum. Bir süre Rize'de tedavi gördüm, çuval çuval ilaç içtim ama hiçbir fayda göremedim. Doktorlarım sürekli ilaç ve tedavi değişikliği yaptı. Bu süreç tam 4 ay sürdü. Nefes darlığına daha fazla dayanamayıp burun ameliyatı olmak istedim. Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Barış Çaynak'a göründüm. Ultrason sonuçlarımda kalp kapağımda ciddi anlamda sorun göründüğünü söylediler. Doktorlar da gördüklerine şaşırdı ve bir kez de ağızdan ultrasonla bakalım dediler. Baktılar ki kalp kapakçığım enfeksiyondan çürümüş. Ameliyat öncesinde 13 gün yoğun bakımda kaldım. Yoğun bakımdan sonra hocamız beni çok başarılı şekilde ameliyat etti. Hastanedeki 20. günümde taburcu oldum. Ayağa kalkıp rahatlıkla yürüyorum. Bütün şikâyetlerim geçti. Allah doktorumdan razı olsun."

Kapak durduk yere mikrop kapmaz
Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Barış Çaynak: Hasta bize gelmeden önce akciğerlerinde sorun olduğunu sanıyordu. Hastada ileri derecede kapak yetmezliği olduğunu gördük ve sonuçlar bize kalp iltihabını düşündürdü. Hastayı o şekilde ameliyata aldık. Ameliyatta da gördük ki hakikaten hastanın kendi kapağı iltihaplanmış. Normalde kalp kapağı durduk yere iltihaplanmaz. Ya kapak çok kireçlidir, bozulmuştur ya da protez kapaktır, hasta daha önce ameliyat olmuştur. Sonradan takılan kapak mikrop kapar ama durduk yere kapağın mikrop kapması çok nadir bir şeydir. O yüzden de kimsenin aklına gelmemiş. Hastanın kalp kapağının üzerinde bir sürü parça vardı. O parçalar beyne pıhtı atıp hasta felç geçirebilirdi.

DİDEM SEYMEN / sabah
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder