HADİSLERDEN

Haberi Paylaşabilirsiniz

Hizmet Vermeyen Müftülüğe Yardımı Reddettiler
Kocaeli Adnan Menderes Camiine kadro vermeyen müftülüğün toplanan yardımları istemesini protesto eden mahaleleli ilgisizlikten isyan etti.

mavikocaeli.com'un haberine göre, 1896 yılında hayata geçirilen, Adnan Menderes Merkez Camii’nde uzun yıllardır kadrolu imam ve müezzin bulunmaması nedeniyle bölge halkı isyan etti. Caminin kadrolu imamının Belçika'da görevli olmasından dolayı yıllardır imam ve müezzin yolu gözleyen vatandaşlar, sözleşmeli imamın izinli olduğu günler içerisinde ezan okunmadığını söyledi.

MÜFTÜLÜĞE ŞİKAYETLER SONUÇSUZ KALDI

Cemaatin İl Müftülüğü ve Kartepe Müftülüğü’ne yapmış olduğu şikayetler ise sonuçsuz kaldı. Camii cemaati, camiyi kendi imkanlarıyla yaptırdıklarını ve müftülüğün kesinlikle hiçbir şekilde yardımda bulunmadığını, caminin faturalar dahil bütün giderlerinin kendilerinin ödediklerini belirtti. Caminin altında bulunan dernek lokalinin de tapusunu müftülüğün istediğini, tapu verilmeyince de dernek lokalinin mahkeme kararıyla kapatılarak her şeye el koyulduğunu söyleyen cemaat konunun artık canlarına tak ettiği söyledi.

DIŞARIDAN MÜEZZİNE İZİN YOK

Yıllardır kadrolu imam ve müezzini bulunmayan camiye, bazı zamanlar vatandaşlar kendileri müezzinlik yapıyor. Konu ile ilgili müftülüğe gittiklerini belirten Adnan Menderes Mahallesi Merkez Camii Yaptırma Ve Yaşatma Derneği Başkan Yardımcısı Hayrettin Battal müftülüğün kendilerine, “Dışarıdan imam ya da müezzinliği kimse yapamaz” yanıtını verdiğini ifade etti. Battal ayrıca müftülüğün, Cuma günleri namaz çıkışı toplanan yardımların müftülüğe verilmesini istediğini de belirtti. Camiye imam ve müezzin atanmadığı taktirde cemaat, namaz çıkışlarında kesinlikle artık yardım toplanmayacaklarını söylediler.

MÜFTÜLÜĞÜN BİR ÇAKILI ÇİVİSİ YOK

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Dernek Başkanı Hayrettin Battal, “Mevcut sözleşmeli hocamızın hastalığı var izin yapamıyor. Çünkü yerine müezzinlik yapacak kimse yok. Yaptığımız başvuruları 6-7 senedir sallıyorlar. Seçime kadar müezzin verilmezse müftülüğe hiçbir şekilde yardım toplamayacağız. Bundan sonra müftülüğün kapısını da çalmayacağız. Müftülüğün bir çakılı çivisi yok bu camide. Çoğu günler sabah namazı kılınmadı, Ramazan günü akşam ezanı okunmadı. Başvurduğumuz her kurum bizi öncelikli sıraya koyduklarını söylüyorlar ama henüz bir şey göremedik. Bize ya müezzin verecekler ya da camiyi kapatacaklar” ifadelerini kullandı.
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder

Haberi Dostlarınızla Paylaşabilirsiniz