HADİSLERDEN

Haberi Paylaşabilirsiniz

İddia Korkunç.. Suudi Arabistan Kiliselere İzin mi Verdi ?Suudi Arabistan'ın, Vatikan’la, Suudi Arabistan'daki Hristiyan vatandaşları için kilise inşası konusunda anlaşma imzaladığı bildirildi.

Anlaşmanın, Vatikan’da dinler arası diyalog dairesinden Fransız Kardinal Jean-Louis Tauran’nın geçen Nisan ayında Suudi Arabistan Krallığına yaptığı ziyareti sırasında imzalandığı kaydedildi.

Mahihaber'in Mısır medyasına ait bir gazeteden edindiği bilgiye göre, Tauran, Suudi Arabistan ile daha çok diyaloğa yönelik bir deklarasyon imzalandığını doğrulamasına rağmen  Suudi Arabistan’da kilise inşası konusunda bir açıklamada bulunmadı.

Mısır Bağımsız Online gazetesi, anlaşmanın Nisan ayında krallığa yaptığı ziyarette Vatikan'daki Dinlerarası Diyalog Konseyi'nin Jean-Louis Tauran tarafından ziyareti sırasında imzalandığını söyledi .

Buna benzer bir haber de yine Mısır'da yayınlanan Egypt Independent yayınlanmış, haberde Suudi Arabistan'ın fiili lideri konumundaki Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın  toplumsal-kültürel açıklık politikası çerçevesinde Suudi tarihinde ilk kez kilise inşa etmek üzere Vatikan ile işbirliği anlaşması imzalandığı belirtilidi

Tauran, Suudi Arabistan’a yaptığı ziyaretinin ardından Vatikan Radyosunda yaptığı konuşmada, "Ziyaretim sırasında, okullarda Müslüman ve gayri Müslümların iyi görüştüklerini, onların ikinci sınıf vatandaş kabul edilmediklerine vurgu yaptım" dedi.

Vatikan Haberlerine verdiği röportajda Tauran, daha fazla diyalog yolunu açan bir bildirgenin imzalandığını doğruladı, ancak Suudi Arabistan'da gelecekteki kiliselerin kurulmasından bahsetmedi.

Tauran, ziyaretinde Kral Salman bin Abdulaziz Al Saud da dahil olmak üzere üst düzey yetkililerle görüştü.

Suudi yetkililerinin ve Suudi medyasının kesin olarak olarak bu yönde bir açıklaması olmamasına rağmen haberlerin Müslüman kamuoyunda duyulması ile tepkilere neden olduğu belirtildi.

Bilindiği gibi Suudi Arabistan'da halihazırda  İslam dini inanışı dışında hiç bir dine ait bir uygulamanın yapılması mümkün değil.

Mahihaber / Dış haberler
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder

Haberi Dostlarınızla Paylaşabilirsiniz