HADİSLERDEN

Haberi Paylaşabilirsiniz

İmamlar Diretiyor, Halk ve Müftü İstemiyor
Trabzon’un tarihî camilerinden olan İskenderpaşa Camisinin önüne konulan ve imamların kullandığı prefabrik yapı tartışma konusu oldu. Yeni müftü de tepkili...

Ortahisar Belediye Meclisinin geçtiğimiz günlerde gerçekleşen oturumunda prefabrik yapı belediye meclis üyeleri tarafından gündeme taşındı. Tarihî cami önündeki çirkin yapının imamların diretmesiyle orada durduğu anlaşıldı.

Trabzon’un tarihî camilerinden olan İskenderpaşa Camisinin önüne derme çatma konulan ve imamların kullandığı prefabrik yapı tartışma konusu oldu. Ortahisar Belediye Meclisinin geçtiğimiz günlerde gerçekleşen oturumunda prefabrik yapı belediye meclis üyeleri tarafından gündeme taşındı. Trabzon İl Müftülüğü görevine atanan Osman Aydın, İskenderpaşa Camisinin önüne konulan ve tarihî yapının önünde bir ucube gibi duran prefabrik yapıyla karşılaştığını ve kalkmasının doğru olacağını belirtti.

Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili de olan Meclis Üyesi Seyfullah Kınalı “Caminin avlusundaki görüntüyle ilgili tepkilere katılıyorum. İskenderpaşa’nın güzel görünümünü etkiliyor. Altta düzenleme yapıyoruz şu anda. Arkadaşlarımızdan öğrendiğimize göre hocalarımız aşağıya inmek istemiyor. İnşallah hâlledeceğiz.” dedi.

Daha sonra konuşan Başkan Ahmet Metin Genç, İskenderpaşa Camisinin etrafındaki yetkinin Büyükşehir’e ait olduğunu belirterek yapının tarihî camiye yakışmadığını belirtti.

Genç “İskenderpaşa Camisinin etrafı Büyükşehir Belediyemizin yetkisi altında. Meydan dönüşüm projesi altında çok güzel bir hâle geldi. Trabzon’a yakıştı. İskenderpaşa’nın kabri ortaya çıkarıldı. Orada bir alan oluştu. Oradaki çay ocağı da işlevli hâle geldi. Ancak şimdi o görüntüye halel getirecek bir konteynerle karşılaşıyorsunuz. Hocalarımızın hassasiyeti var ama buna bir çözüm bulunması lâzım. Mevcut hâliyle yakışmıyor oraya. Bunun kaldırılarak oraya bir çözüm bulunması gerekiyor.” diye konuştu.

Eski Trabzon Belediye Başkan Yardımcısı Osman Necip Sevinç imamlara yeni imam odası yapıldığını ifade ederek “Bu tarihî camide, avluda 60 metrekare yer işgal eden prefabrik yapı yakışmıyor. Sonra ilgililere sorarlar. Cephanelikte hem de yeşile gömülen müştemilata neden kıyameti koparttık? Lütfen tarihimize saygı gösterelim. Göz yumana da haddini hatırlatalım. Sayın imamlarımızda yeni imam odasına yerleşsinler lütfen.

Trabzon İl Müftülüğü görevine atanan Osman Aydın, İskenderpaşa Camisinin önüne konulan ve tarihî yapının önünde bir ucube gibi duran prefabrik yapıyla karşılaştığını ve kalkmasının doğru olacağını belirtti. Aydın “Orasının geçici olduğu belli... Orasıyla ilgili detaylı bilgi alacağım ama gördüğüm kadarıyla orası orada duracak bir yapı değil. Burasıyla ilgili ben de gördüğümde bir şeyler söyledim. Zaten prefabrik bir yapı, tuğla örülerek yapılmamış. Zaruretten konulmuş. Orasının ne olacağını büyüklerimiz bilirler.” diye konuştu.

Berkant PARLAK / gunebakis.com.tr/
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder

Haberi Dostlarınızla Paylaşabilirsiniz