mahihaber İmamlara Görüş Belirtme Yasağı - Mahihaber
HADİSLERDEN

İmamlara Görüş Belirtme Yasağı
24 Haziran seçimleri öncesinde camide siyasi propaganda yapılmasının önüne geçmek için genelge yayınlayan Diyanet, 30 Nisan-9 Temmuz arasında her kademedeki personelinden bütün siyasi görüşlerin dışında kalmasını istedi

Diyanet İşleri Başkanlığı, 16 Nisan referandumu öncesi her kesimde tepkilere neden olan bazı din görevlilerinin camilerde, “evet” propagandası yapması, cami duvarlarına parti afişlerinin asılması gibi durumların önüne geçmek, kurumun tarafsızlığına gölge düşürecek benzer olayların yaşanmaması için 24 Haziran seçimleri öncesinde bir genelge yayımladı. Başkan Prof. Dr. Ali Erbaş imzasıyla, tüm illere gönderilen genelgede seçim sürecinde Diyanet’in her kademedeki personelinin bütün siyasi görüşlerin dışında kalması istendi. Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunun da hesaba katıldığı genelgedeki talimatların, 30 Nisan-9 Temmuz arasını kapsadığı ifade edildi. Genelgede, özetle şunlar kaydedildi:

CAMİYE AFİŞ ASILMAYACAK

- Müftülük hizmet binalarında, cami ve Kuran kurslarında, buraların altında, bitişiğinde veya müştemilatı sayılan yerlerde bulunan imalathane, dükkan veya boş iş yeri gibi mekanlarda her ne ad altında olursa olsun seçim çalışması yapılmayacak. Buraların, parti ve Cumhurbaşkanı adayı ile ilgili afiş veya bayraklarla süslenmemesi konusunda ilgili dernek ve vakıf yöneticileri ile kiracılar uyarılacak.

VAAZ UYARISI

- Yetkisiz ve sorumsuz kişilere vaaz verdirilmeyecek. Vaaz ve hutbelerde, “dini ve milli bütünlüğü pekiştirici” konulara ağırlık verilecek, hiçbir şekilde siyaset yapılmayacak, iç ve dış politik konulara girilmeyecek, ima yoluyla da olsa herhangi bir siyasi parti, kişi veya zümrenin lehine veya aleyhine olabilecek konuşmalardan, yanlış anlama ve yorumlara sebep olabilecek davranışlardan sakınılacak.

- Kamuya yararlı dernekler ve bunlarda görevli memur ve hizmetliler seçim sürecinde tarafsız kalmaya özen gösterecek ve siyasi partilere her ne nam ve ad ile olursa olsun bağış ve yardımda bulunmayacak.

- Diyanet personeli, hiçbir siyasi faaliyete katılmayacak, Diyanet’e ve Türkiye Diyanet Vakfı’na ait hiçbir araç gereç bu amaçla kullanılmayacak veya kullandırılmayacak. Diyanet ve Türkiye Diyanet Vakfı’nda çalışanlar el ilanı da dağıtmayacak.

- İkinci turun sonuna kadar Diyanet’te herhangi bir açılış ve temel atma töreni vs. tertiplenmeyecek, konuşma yapılmayacak, demeç verilmeyecek ve bu iş ve hizmetler hakkında yayın yapılmayacak.

SEÇİM GEZİSİ YASAĞI

- Başbakan, bakanlar, milletvekilleri ve siyasi partilerin il temsilcilerinin yapacağı seçim gezilerine, Diyanet personeli katılmayacak. Ancak bu maddede, Mayıs 2017’den beri partili olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim gezisi yasağı kapsamının dışında bırakılması dikkati çekti.

Milliyet / Ayşegül Kahvecioğlu-Ankara
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder