HADİSLERDEN

Haberi Paylaşabilirsiniz

İstanbul Müftüsü Yılmaz, İftar Programı Düzenledi
İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, Ramazan dolayısıyla önce personeliyle daha sonra da farklı dinlerin temsilcileri ile bir araya geldi.

İstanbul Müftülüğü'nün düzenlediği iftar programında, farklı dinlerin temsilcileri bir araya geldi.

İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen iftara, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Muslu, İstanbul Vali Yardımcısı Mehmet Ali Özyiğit, eski İstanbul müftüleri Prof. Dr. Rahmi Yaran ve Selahattin Kaya, IRCICA Genel Direktörü Halit Eren, Türkiye Musevileri Hahambaşı İsak Haleva, Türk Süryani Ortodoks Kadim Metropoliti Yusuf Çetin, Fener Rum Patrikhanesi Özel Kalem Müdürü Peter Paisios, Latin Katolik Cemaati Ruhani Reisi Ruben Trebilanka, Ermeni Katolik Cemaati Ruhani Lideri Bağos Levan Zekiyan, kurum yöneticileri, rektörler ve Diyanet personeli katıldı.

Burada konuşan İl Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, ramazanın Kur'an ve oruç ayı, af, merhamet, şefkat, sılayırahim ile başkalarının farkına vararak kimsesizlerin kimsesi olma mevsimi olduğunu söyledi.Selamın önemi üzerinde duran Yılmaz, "Bugün toplumun farklı kesimlerinden insanları, farklı din ve ülke temsilcilerini bir araya getiren bu iftar soframızın, aramızda selamın yayılması ve iletişimin güçlendirilmesine vesile olacağına inanıyorum." diye konuştu.

Prof. Dr. Yılmaz, yaşadığımız coğrafyanın son yıllarda savaş, çatışma, terör ve cehaletten kurtulamadığına dikkati çekerek, Filistin ve Suriye’den örnek vererek sorunların çözümü için siyasilerin yanı sıra din adamlarına da görev düştüğünü dile getirdi.

Toplumda din ve din adamlarının yerini sütün içerisindeki laktoza benzeten Yılmaz, "Nasıl sütün içerisinden laktozu alırsanız geriye su kalırsa toplumdan da dini, dini değerleri ve din adamlarını alırsanız aynı şey olur." ifadelerini kullandı.

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bu yılki ramazan temasının "israf" olduğunu hatırlatan Yılmaz, israfın çağın vebası haline dönüştüğünü kaydetti.

Yılmaz'ın ardından diğer protokol üyeleri de selamlama konuşması yaptı.

İftar programı, hatıra fotoğrafı çekimiyle son buldu.

İstanbul Müftülüğü personeli iftarda buluştu

İstanbul Müftülüğü personeli, 400 yıllık tarihe sahip tabhane binasının açılışında gerçekleştirilen iftarda biraraya geldi.

İftar programına İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, Müftü Yardımcıları, Müftülük personeli ve aileleri katıldı. Müftü Yardımcısı Veysel Işıldar’ın Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından oruçlar açıldı. Daha sonra söz alan İstanbul Müftüsü Yılmaz, şunları söyledi:


“Ramazan güzeldir, ama iftar daha güzeldir. Oruçlunun iki sevincinden birisinin yaşandığı iftar sofraları elbette müminler için sevinci ortamıdır. Bu iftar sofrası; aynı gaye uğruna çalışan dostların, kardeşlerin buluştuğu bir iftar sofrası olunca daha da güzeldir. Bugün bizim kutlu günümüz, bayram günümüz. Bu güzel, tarihi mekan 400 yılı aşkın bir zamandan sonra restore edilerek İstanbul Müftülüğümüzün kullanımına tahsis edildi. Buranın ilk misafiri sizlersiniz, hoş geldiniz. İnsanların ve canlıların olduğu gibi mekanların da tarihi ve ruhu vardır. İçinde bulunduğumuz tarihi mekanın ruhu 400 yılı aşkın zamandan beri gelmiş geçmiş, emek vermiş, gönül vermiş, sevda aşılamış ecdadımızın buraya sinmiş olan duygularıdır, sevgileridir. Bugün bu güzel iftar sofrasında bu atmosferde bu duyguları solukluyoruz. Keşke şu revakların, revakları ayakta tutan mermerlerin dili olsa da bize tarihi süreçte yaşamış olduklarını anlatabilse. Bu otantik ortamın içerisinde onlar adeta suskun halleriyle, sessiz çığlıklar halinde çok önemli duyguları anlatıyorlar. Kanuni Sultan Süleyman tarafından sermimar Mimar Sinan’a yaptırılan içinde bulunduğumuz mekan tabhanedir. Tabhane, güçlendirme evi demek. Güçsüzlerin, hastaların, şifaya muhtaç olanların bakıldığı çok muhteşem bir bina. Uzun yıllar medrese ve konuk evi olarak kullanılmış. Restorasyondan sonra inşallah İstanbul Müftülüğü’nün hizmet binası olacak. İçerisinde hac biriminden, dış ilişkilere, fetva biriminden, aile ve dini rehberlik bürolarına kadar merkez binada bulunan hizmetlerimizin büyük bir kısmı bu binada hizmete devam edecek. Dolayısıyla siz bugün dua ve katılımlarınızla bu binanın açılışına iştirak ederek gücümüze güç kattınız. Tabhaneyi anlamlı kıldınız. Böyle bir vesileyle güzel bir Ramazan atmosferinde, iftar saatinde birlikte çalıştığımız değerli kardeşlerimiz ve onların saygıdeğer aileleriyle burada iftar ederek açılışı gerçekleştirmiş olmanın hayra vesile olduğunu düşünüyorum. Hepinize teşekkür ediyorum.”
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder

Haberi Dostlarınızla Paylaşabilirsiniz