HADİSLERDEN

Haberi Paylaşabilirsiniz

Kastamonu'nun Havasını Alan Müftü Trabzon'da Hızlı BaşladıTrabzon Müftülüğü’ne atanan Kastamonu eski il müftüsü Osman Aydın göreve başladı. Ayağının tozu ile İlçe Müftüleriyle toplantı yapan Osman Aydın, basın mensupları ile bir araya geldi.

İl Müftüsü Aydın bu yıl Ramazan ayının temasının “israf” olarak belirlendiğini sözlerine ekleyerek bu yıl Trabzon’da 15 camide Ortahisar ilçesinde ise 5 camide hatimle teravih namazı kılınacağını belirtti.

Trabzon İl Müftülüğü görevine atanan Osman Aydın, ayağının tozuyla hemen Trabzon’daki bazı etkinliklere katıldı. Ardından ilçe müftüleri ve basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Müftü Osman Aydın, yaptığı açıklamada “2018 Ramazan ayına girmiş olmanın engin huzur ve mutluluğunu yaşamaktayız. 15 Mayıs Salı Akşamı kılınacak ilk teravih namazının ardından 16 Mayıs Çarşamba günü tutulacak ilk oruç ile bu rahmet, bereket ve mağfiret iklimine girmiş olacağız. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından bu yıl Ramazan ayı teması “İsraf” olarak belirlenmiştir. Bu konu camilerimizde vaazlar yoluyla halkımıza anlatılacaktır. Ramazan ayı boyunca camilerimizde icra edilmek üzere, özel Vaaz İrşat Programlar hazırlanmıştır. Ramazan ayı Münasebetiyle camilerimiz ve müştemilatı ile ilgili bakım, onarım ve temizlikleri ile ilgili tedbirler alınmıştır. Şehit, gazi ailelerine yaşlılara, sevgi evlerindeki yetim çocuklarımıza, emekli personelimize, cezaevlerindeki hükümlü ve tutuklulara yönelik geçen yıl olduğu gibi bu yıl da iftar programı yapılacaktır. İlimizde bu yıl 15 camide, Ortahisar ilçemizde 5 camide hatimle teravih namazı kılınacaktır. Bu camiler Hacıkasım Cami, 1 Nolu Beşirli Cami, Çukurçayır Muradiye Cami, Konaklar Mahallesi cami, Erdoğdu Mahallesi Merkez Cami. Bütün camilerimizde mukabele okunacaktır. Ramazan-ı Şerif-i belirlenen tema çerçevesinde idrak ederek, ülkemiz, İslam Coğrafyası ve İnsanlık alemi için hayırlara vesile olmasını Yüce Mevla’dan niyaz eder Bütün halkımızın Ramazan-ı Şerif-ini tebrik ederim” dedi. 

Trabzon müftülüğü  Aile ve Dini Rehberlik Bürosu ve Türkiye Diyanet Vakfı Diyanet Yayınevi meydanda bulunan tarihi belediye binasında hizmete açıldı. Açılış törenine Vali Yücel Yavuz, Büyükşehir Belediye Başkanımız Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Diyanet İşleri Başkanlığı Aile ve Rehberlik Daire Başkanı Sedide Akbulut, Yeni İl Müftüsü Osman Aydın, bir önceki il müftüsü Keramettin Demir, İl Eğitim Müdürü Hızır Aktaş, il müftü yardımcılarımız, ilçe müftüleri ve davetliler katıldı.İl Müftüsü Osman Aydın yaptığı konuşmada, “Şehrimizin meydanında bu güzel tarihi belediye binasında böyle güzel bir mekânın açılmış olmasından dolayı memnuniyetimi ifade etmek istiyorum. Bu güzel mekânı il müftülüğümüze tahsis ettikleri için Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Aile ve Dini Rehberli Bürosu ve Türkiye Diyanet Vakfı Yayınevinin açılışına katılarak bizi onurlandıran Sayın Valimize, Büyükşehir Belediye Başkanımıza, Sayın Daire Başkanımıza ve diğer misafirlere teşekkür ediyorum. Şehrimize, insanlarımıza hayırlı hizmetler sunabilmeyi Yüce Mevla’m nasip eylesin.” dedi.

Konuşmaların ardından kurdele kesimi ve Aile ve Dini Rehberlik Bürosu ve Türkiye Diyanet Vakfı Diyanet Yayınevinin ziyaret edilmesi ile program sona erdi.

Yeni Trabzon müftüsü ile ilgili olarak da medyada ilk izlenimleri olumlu olan Aydın için bazın mensupları " Müftü Bey gerçekten sıcakkanlı ve enerjik bir insan... Anlaşıldığı üzere de basınla iç içe olacak bir isim. İlk izlenimimiz sosyal yönü güçlü bir insan... Bu yönü oldukça önemli... Çünkü Müftülüğün faaliyetlerinin artırılması, güçlendirilmesi ve halkla buluşturulması ancak bu sayede olabilir. Basınla iletişimi güçlü tutması ise faaliyetlerin daha da yayılması, duyurulması açısından önemli olur. İlk gün gelir gelmez makamına oturmadan “bazı programlara katılması, ilçe müftülerini toplaması ve basını toplaması” gerçekten işe dört elle sarıldığının bir göstergesi. “Geldim, makama oturayım. Biraz süre geçsin, bakarız.” ya da “Birileri beni ziyaret etsin” şeklinde de düşünebilirdi. Sayın Müftü öyle yapmadı. İlçe müftülerini de dinledi, basını da... Hatta basının öneri ve görüşlerini aldı " dedi.

Osman Aydın Kimdir

Trabzon İl Müftüsü Osman Aydın 1963 yılında Sakarya-Hendek İlçesi Aksu Köyü’nde doğdu. İlköğretimini köyünde tamamladı. 1984 yılında Hendek İmam-Hatip Lisesi’ni okul birinciliğiyle bitirdi. 1988 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu.

989 yılında Antalya Hacı Mehmet Gebizli Eğitim Merkezi’nde Müftülük ve Vaizlik Kursuna katıldı. Aynı yıl Bitlis-Tatvan Vaizi olarak atandı ve 1990 yılına kadar bu görevde bulundu. Tatvan vaiziyken 1,5 yıl Tatvan Müftü Vekili olarak görev yaptı.

1992-1995 yılları arasında Sakarya Ferizli İlçesi Vaizliği görevinde bulundu. Daha sonra 1995-1996 yılları arasında Eskişehir-Mihalıççık, 1996-2006 yılları arasında Sakarya-Sapanca, 2006-2010 yılları arasında Zonguldak-Ereğli, 2010-2012 yılları arasında da İstanbul-Güngören ilçelerinde müftü olarak görev yaptı.

01.08.2012 tarihinde Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü Sosyal ve Kültürel İçerikli Din Hizmetleri Daire Başkanlığı görevini yürüttü.

05.03.2014 tarihinde Kastamonu İl Müftüsü olarak atandı. Aydın’ın 3 perdelik “Günümüz Ailesinde Anne Baba”, 4 perdelik “Mahallenin Kahvesi”, 5 perdelik “Kutsal Topraklara Yolculuk” adlı tiyatro oyunu eserleri bulunuyor.

Mahalli gazete ve dergilerde de makale ve şiirleri yayımlanan Aydın, evli ve iki çocuk babası olup, Arapça ve İngilizce bilmektedir.
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder

Haberi Dostlarınızla Paylaşabilirsiniz