mahihaber Kiliselere Göz Yuman Suud Uhud'u Tel Örgülerle Çevirdi [videohaber] - Mahihaber
HADİSLERDEN

Kiliselere Göz Yuman Suud Uhud'u Tel Örgülerle Çevirdi [videohaber]
Geçtiğimiz günlerde Mekke ve Medine'de bulunan 30 adet yeri hacıların ziyaretine kapatma  kararı alan Suudlular, işi ileri götürerek tel örgülerle çevirmeye başladı.

Vatikan'la gizli pazarlık yaparak Arabistan topraklarında, Müslümanların kutsal topraklarında İslam'ın dışında tüm dünya din anlayışlarına yasak olan beldelerde gayrimüslimlere göz kırpan, kilise yaptırmak ve hizmete açtırmak için gizli antlaşmalar yapan Suud Krallığı peygamberimiz Hz. Muhammed aleyhisselam'ın da izlerini silme gayreti içinde.

Hz. Muhammed (s.a.v) ve ashabından günümüze kalan hatıraların izlerini “şirk tehlikesi” gerekçesiyle bir bir ortadan kaldıran Suudiler geçtiğimiz günlerde Hz. Peygamber’in Uhud savaşı sırasında yaralandıktan sonra çekildiği kaya aralığını betonla kapatıp, tel örgülerle çevirdi.

Hac ve umre ziyaretlerinde bulunanlar tarafından sıkça ziyaret edilen mekânın kutsandığını ve bu yolla şirke düşüldüğünü savunan Suudiler tarihi olayın geçtiği yere zarar vermeye devam ediyor. 

Resullulah aleyhisselam'ın Uhud savaşı sırasında yaralanması dolayısıyla ilk sığındığı kovuk ile daha sonra sığındığı mağaraya giriş çıkışları önlemeye çalışan Suud'un vehhabi zihniyetli, batı düşkünü yöneticileri peygamberimiz Hz. Muhammed aleyhisselam'ın da izlerini silme gayreti içinde ellerinden geleni yapmaya çalışıyorlar.

Resullulah'ın hadisi şerifleri arasında yer alan ve İslam tarihinde unutulmaz olaylara sahne olan Uhud'u her Müslüman  "Biz Uhud’u severiz, Uhud da bizi sever!" (Buhârî, Cihâd, 71) sözleriyle kalplerine işlemiştir. Bu nedenle hac ve umre için Medine'ye gelenlere buralara gelerek o mübarek sultanın izini , tozunu, kokusunu aramak ister. Bu düşüncelere sahip olanları da Suud'un batı yalakası yöneticilerinin gazabı altında engellemesine de öfke duyar.Uhud’da Ne Olmuştu?

Uhud savaşı öncesinde Peygamberimiz bir grup okçuyu, bugün Okçular Tepesi olarak bilinen mevkiye yerleştirmiş ve her ne olursa olsun oradan ayrılmamalarını tembihlemişti. Savaş sırasında müşriklerin geri kaçması sonucunda okçuların büyük bir kısmı artık zaferin kesin olarak kazanıldığını düşünüp kendilerine verilen emri unutarak savaş meydanına indiler. Tepenin okçulardan arındığını gören müşriklerin buradan yeni bir saldırı gerçekleştirmesi, üstünlüğü ele geçirmelerine sebep oldu.

O sırada çıkan karışıklık esnasında Hz. Peygamber, yüzüne isabet eden bir taşla yaralanmış ve dişi kırılmıştı. Olaydan sonra, bugün beton dökülen kaya aralığında bir müddet kalan Efendimiz, başta Hz. Ali, Hz. Ebû Bekir ve Hz. Ömer olmak üzere etrafını çevreleyen sahabeler tarafından korumaya alındı. Olay esnasında Efendimiz’in yanında kızı Hz. Fatıma da bulunuyordu.

Mahihaber / Özel / Medine

Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder