HADİSLERDEN

Haberi Paylaşabilirsiniz

Kitap Kurtları Ayasofya'nın Gölgesinde Buluşuyor
Türkiye Diyanet Vakfı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş'nin birlikte düzenlediği Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı'nın 37’incisi Ayasofya Meydanı'nda kurulan çadırda açıldı.

400 yayınevinden 100 bine yakın kitabın okurla buluşacağı fuarın Ankara ayağı ise Melike Hatun Camii avlusunda başladı. Ankara’da fuarda 105 stant ve 150 yayınevi yer alıyor.

Bu sene 37’ncisi düzenlenen Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı, Sultanahmet’te kitapseverleri bekliyor. Türkiye Diyanet Vakfı tarafından İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş.’nin desteğiyle düzenlenen fuar, bu sene Ayasofya ile Sultanahmet meydanlarının birleştiği yerde ziyaretçileri ağırlıyor. İmza günleri, yazar söyleşileri ve çeşitli etkinliklerle Ramazan sonuna kadar devam edecek fuarda, yaklaşık 400 kitabevinin 100 bine yakın eseri 263 stantta yerini aldı.

Fuara ilişkin açıklamalarda bulunan Türkiye Diyanet Vakfı, Vakıf Fuarcılık Şirketi Fuar Koordinatörü Osman Sarıköse, vakıf olarak 37 yıldır bu fuarı düzenlediklerini söyledi.

Fuar koordinatörü Osman Sarıköse, fuarın kurulduğu alanın geçen yıl Beyazıt’takine göre daha geniş olmasının, stant sayısını arttırma imkanı verdiğini söyledi. Fuarların 28’incisine kadar İstanbul’da Sultanahmet Camii avlusunda yapıldığını, 2010’dan itibaren İstanbul’da Beyazıt Meydanı’na taşındığını aktaran Sarıköse, Sultanahmet’teki resmi açılışın bugün yapılacağını söyledi. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın da katılması beklenen törenle yapılacağını dile getiren Sarıköse “Halkımızın fuarımızı gezmesini arzu ediyoruz” dedi. Osman Sarıköse, yazar, yayıncı ve okuyucu üçlüsünü bir araya getiren fuarın, hem okuyucuların merak ettikleri yazarlara birebir ulaşma imkanı bulmaları hem de yayıncıların bir araya gelerek baskı ve matbaa tekniklerini tartışma imkanı bulması açısından önemli bir platform olduğunu ifade etti.

Geçen sene Beyazıt’ta yapılan yazar sohbetleri, fuar alanı içinde kurulan sahnede iftardan önce ‘Ayasofya Ramazan Sohbetleri’ ismiyle devam edecek. Yazarların katılımıyla pazartesi günü ilki yapılacak sohbetlerde, edebiyat dünyasından ünlü isimlerle kitapseverler bir araya gelecek. Fuar, 10 Haziran’a kadar ziyarete açık olacak.

Fuarın Ankara ayağı ise yine 10 Haziran’a kadar Melike Hatun Camii avlusunda ziyaret edilebilecek. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın açılışını yaptığı fuarda 105 stant ve 150 yayınevi yer alıyor. Fuar, 11.00-24.00 saatleri arasında ziyarete açık olacak.
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder

Haberi Dostlarınızla Paylaşabilirsiniz