mahihaber Köpeği Olanlar Dikkat ! Mutlaka Göz Doktoruna... - Mahihaber
HADİSLERDEN

Köpeği Olanlar Dikkat ! Mutlaka Göz Doktoruna...


Ülkemizde ismi pek sık duyulmamış hastalıklardan biri kiraz göz. Daha çok 1 yaşından küçük köpeklerde görülen kiraz göz hastalığı köpeklerin tek gözünde ya da her iki gözünde de ortaya çıkabiliyor. Bu hastalık köpeklerin 3. göz kapağının iç yüzeyinde yer alan Harder bezi isimli bezden kaynaklanır. Bu bez köpeklerin göz sağlığı için büyük önem taşır zira köpeklerin gözyaşının yaklaşık olarak %40’ı burada sentezlenir. Köpeklerde kiraz göz bu bezin büyümesi ve gözün dışarıdan görünür hale gelmesidir.

Bazı ırklar bu hastalığa daha yatkındır
Köpeklerde kiraz göz hastalığının bazı ırklarda görülme olasılığı daha yüksektir zira bazı ırklarda bu hastalığa karşı yatkınlık bulunur. Kiraz göz hastalığına yatkınlığı bulunan ırklardan bazıları şunlardır;

Cavalier King Charles
Cocker Spaniel
İngiliz Bulldog
Terrier
Poodle
Rottwailer

Bu köpek ırklarında kiraz göz hastalığına yatkınlık olsa da bu diğer köpek ırklarında hastalığın asla görülmeyeceği şeklinde yorumlanmamalıdır. Köpeklerde kiraz göz hastalığı ırksal yatkınlığın yanı sıra anatomik yatkınlık, göz enfeksiyonları ve iritasyon gibi nedenlere bağlı olarak da şekillenebilir.

Belirtiler
Köpeklerde kiraz göz hastalığını fark etmek pek de zor değildir zira köpeğin gözünde dışarıya çıkmış olan üçüncü göz kapağı gayet net şekilde görülür. Köpeklerde kiraz göz hastalığı belirtileri şunlardır;

Üçüncü göz kapağının gözün dışına çıkması
Üçüncü göz kapağının şişmesi
Üçüncü göz kapağının kızarması

Eğer köpeğinizde özellikle de yukarıda saydığımız ırklardan birindense ve bu belirtiler varsa mutlaka veteriner hekime başvurmanız gerekir zira bu hastalık köpeklerde kendini rahatsız hissetmenin yanı sıra görme kaybına da yol açar. Bu nedenle mutlaka veterinere başvurularak köpeğin tedavi edilmesini sağlamanız gerekir.

Tedavi
Köpeklerde kiraz göz hastalığı tedavisi için tek alternatif operasyon yani ameliyattır. Ancak ameliyatı yapacak hekimin bu konuda bilgili ve deneyimli olması çok önemlidir zira eğer harder bezi tamamen alınırsa gözyaşı üretiminde sıkıntı ortaya çıkabilir bu nedenle sorunlu bölgeyi gözyaşı üretimini engellemeyecek şekilde almak gereklidir.

http://petfriends.social/
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder