mahihaber Kötü Kolesterolün Düşmanları - Mahihaber
HADİSLERDEN

Kötü Kolesterolün Düşmanları
Yediklerinizle kolesterol seviyenizi endişe uyandıracak düzeye çıkarmanız mümkün.

Aynı zamanda yine belli başlı kolesterole iyi gelen yiyecekler tüketerek bunun tam tersini de sağlayabilirsiniz. Beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmeniz kolesterolünüzü düşürür ve kan akışınızda bulunan yağları dengeler.

Bunu gerçekleştirmek için iki temel strateji var. Birincisi, daha düşük LDL içeren yiyecekler tüketirsiniz. İkincisi, yüksek LDL barındıran yiyeceklere de ara verirsiniz.

Hangi Yiyecekler Kolesterolü Düşürür?

Farklı yiyecekler kolesterolü farklı şekillerde düşürür. Kimisi bunu lifler aracılığıyla yaparken, kimisi de size doğrudan LDL'yi düşüren çoklu doymamış yağlar sağlar. Bazılarında ise vücudun kolesterolü emmesini engelleyen bitki sterolleri ve stanolleri yer alır.

Yulaf: Kötü kolesterolü düşürmenin en iyi yöntemlerinden birisi de yulaf tüketmektir. Günde yiyeceğiniz bir kâse yulaf vücudunuza çözünür lifler sağlar ve kolesterol seviyesini düşürür.

Arpa ve Diğer Tam Tahıllar: Tıpkı yulaf gibi arpa ve diğer tam tahıllı yiyecekler de kalp hastalıkları riskini düşürür, kolesterole karşı vücudunuzu korur. Bunu yaparken de çözünür lifler sağlar.

Baklagiller: Fasulye, mercimek türü baklagiller de çözünür lifler açısından son derece zengindir. Aynı zamanda tükettikten sonra vücudunuzun sindirim için süreye ihtiyacı olur. Bu da daha uzun süre tok kalmanızı sağlar. Baklagillerin diyet yapan insanlar tarafından tercih edilmesi uzun süre tok tutmasındandır.

Patlıcan ve Bamya: Bu her iki sebze de düşük kalorilidir ve aynı zamanda çözünür lifler için iyi bir kaynaktır.

Kabuklu Yemişler: Ceviz, fındık ve fıstık gibi kabuklu yemişler kalp için iyidir ve aynı zamanda yeterli miktarda tüketilirse LDL seviyesini de düşürür. Günde bir avuç kadar fındık, ceviz tüketilmesi önerilir.

Elma, Üzüm, Çilek ve Narenciye: Bu meyvelerde bolca pektin bulunur. Pektin, LDL'yi düşüren bir çözünür lif türüdür.

Yağlı Balıklar: Her hafta iki üç kere balık tüketmek LDL oranını düşürür ve yerine sağlıklı Omega-3 yağları sağlar. Omega 3 kan akışını güçlendirdiği gibi, çeşitli hastalıklara karşı kalbinizi de korur.

Bunların dışında ise doymuş yağlardan ve trans yağlardan kaçınmanız gerekir. Doymuş ve trans yağlar kolesterolün en büyük destekçisidir. Aynı zamanda kilonuza dikkat etmeli, egzersiz yapmaya ara vermemelisiniz.

Kaynakça: kadinso.com
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder