mahihaber LDL kolesterol!un Düşmanı Granola - Mahihaber
HADİSLERDEN

LDL kolesterol!un Düşmanı Granola
Dünyada ve ülkemizde son zamanlarda popüler olan granola, içerisinde bulunan yulaf ve kuruyemişler ile sağlığımız açısından faydalı olan bir atıştırmalıktır. Tadı da herkes tarafından beğenilen bu yiyecek popülaritesini her geçen gün artıracakmış gibi görünüyor.

Granola son zamanlarda oldukça popüler olan, özellikle kahvaltılarda ve sağlıklı tatlıların içerisinde tüketilen bir yiyecektir. İçerisinde barındırdığını zengin lif içerikli yulaf sayesinde sağlığımıza katkı sağlar. Granola kolesterol düşürme, sindirimi düzenleme, kilo kaybına yardımcı olma ve kalp sağlığını iyileştirme yeteneği dahil olmak üzere sağlık açısından birçok fayda sağlayan bir atıştırmalıktır. Aynı zamanda vücudumuza enerji verir. Granola tüketimi kan basıncını düşürmeye yardımcı olur, bilişsel aktiviteyi artırır, cilt sağlığını korur, kemiklerin daha güçlü olmasını sağlar, diyabeti yönetir, yeni doku oluşumu ve hormonların düzenlenmesini teşvik eder ve hatta kanseri önler.

Granola Nedir?

Granola, yassı ve hafifçe sıkıştırılmış, içerisinde bal, fındık ve yulaf ezmesi ya da bazen pirinç olan atıştırmalık bir yiyecektir. Tüm karışım gevrek olana kadar pişirilir ve daha sonra kahvaltılık, tatlı ya da ara öğün olarak istenilen şekilde tüketilebilir.

Çoğu zaman, granola, hareket halindeki insanlar tarafından, sporcular, bisiklet sürücüleri, yürüyüşçüler, kampçılar ve yiyecekleri için bir buzdolabına sahip olmayan ve herhangi bir şeyi kesmek için endişelenmek istemeyen ev dışı aktivite yapan insanlar tarafından kullanılır. Granola evde yenildiğinde genellikle yoğurt, bal, çilek, muz ve diğer meyve türleri ile birleştirilir veya besleyici değerini artırmak için diğer tahıllarla karıştırılabilir.

Granolanın Besin Değerleri

Sağlık açısından sunduğu faydalar, granolanın içerdiği, temel olarak diyet lifi de dahil olmak üzere besin maddelerine bağlıdır. İçindeki mineraller arasında sodyum, potasyum, çinko, fosfor, magnezyum, kalsiyum ve demir bulunur. Vitaminler arasında E vitamini, C vitamini, niasin ve tiamin bulunur.

Sindirime yardımcı olarak granola neredeyse eşsizdir. Genellikle, lif alımında bir destek isteyen insanlar tarafından tüketilir, çünkü granola hem çözünür hem de çözünmez lif içerir. Diyet lifi, herkesin beslenme alışkanlıklarının faydalı bir parçasıdır, çünkü sindirimi düzenler. Bağırsak hareketlerini hacim ve ağırlık ekleyerek hızlandırır, besinlerin sindirim sistemi boyunca daha sağlam ve daha kolay geçmesini sağlar. Aynı zamanda sindirim sistemindeki düz kasların büzülmesini sağlayan peristaltik hareketi de aktive eder, bu sayede yiyecekleri daha da ileriye taşır ve aynı zamanda mide ve sindirim sularının salınmasını sağlar, böylece tüm sistem üzerindeki stresi azaltır.

Çözünür lif, kabızlık belirtilerini hafifletmek için çok faydalıdır,. Aynı zamanda lif, kolorektal kanser, hazımsızlık, mide ekşimesi ve aşırı şişkinlik de dahil olmak üzere başlıca sağlık sorunlarını önler ya da iyileştirir. Çözünmeyen lif sulu dışkıları sertleştirebilir ve ishal oluşumunu azaltabilir. Ayrıca lif, ateroskleroz, kalp krizi ve felç gibi kalp rahatsızlıklarına yol açabilen tehlikeli LDL kolesterol veya omega-6 yağ asitlerinden arındırılmış damarları tam anlamıyla temizleyerek kalp sağlığını geliştirebilir.

aktuelbilgiler.com
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder