mahihaber Mahihaber Haklı Çıktı, İlitam'da Son Sözü YÖK Söyledi - Mahihaber
HADİSLERDEN

Mahihaber Haklı Çıktı, İlitam'da Son Sözü YÖK Söylediİlahiyat lisans tamamlama ile ilgili olaralk meclisten çıkan Karar YÖK'ün yaptığı açıklama ile netliğine kavuştu.

Mahihaber.com bir süre önce yazdığı gibi son sözü söyleyen YÖK oldu ve sınavsız ilitamdan kimlerin faydalanacağı da net olarak ortaya çıkmış oldu.

YÖK'ten yapılan açıklamaya göre, sınavsız ilitamdan 18.05.2018 tarihine kadar ilahiyat önlisans programından mezun olanlara bu hakkın verildiği, yapılacak yerleştirmelerde ilahiyat önlisans mezunlarının sayısı, üniversitelerin kapasiteleri ve eğitim-öğretim niteliğinden taviz verilmemesi gibi temel ilkeler dikkate alınacağı ve bütün başvuruların bir seferde karşılanamayacağı, taleplerin müteakip yıllarda da yerleştirme yapılacağı belirtildi.

YÖK'ten yapılan açıklama

İlahiyat önlisans programından mezun olup ilahiyat fakültesi ve aynı programı uygulayan fakültelerdeki eşdeğer alanlarda lisans tamamlama eğitimi alacak öğrenciler ile ilgili duyuru aşağıda yer almaktadır.

İLAHİYAT LİSANS TAMAMLAMA

7141 sayılı Kanun’la 2547 sayılı Kanuna eklenen geçici 77 maddesi gereğince maddenin
yürürlüğe girdiği 18.05.2018 tarihine kadar ilahiyat önlisans programından mezun olanlara
ilahiyat fakültesi ve aynı programı uygulayan fakültelerde, eşdeğer alanlarda lisans tamamlama eğitimi yaptırılacak olup bu eğitimin usul ve esasları ile her yıl tahsis edilecek kontenjanlar Kurulumuzca belirlenecektir.

Geçiçi 77 madde gereğince yapılacak yerleştirmeler en geç Eylül ayı içerisinde tamamlanacak olup kontenjanlar ve üniversiteler hususunda bilgilendirme resmi sayfamızda yapılacaktır.

Söz konusu kanun uyarınca yapılacak yerleştirmelerde ilahiyat önlisans mezunlarının sayısı, üniversitelerin kapasiteleri ve eğitim-öğretim niteliğinden taviz verilmemesi gibi temel ilkeler dikkate aldığında – diğer lisans tamamlamalarda olduğu gibi- bütün başvuruların bir seferde karşılanamayacağı hususu açık olmakla birlikte müteakip yıllarda da yerleştirme yapılacaktır.

Kamuoyuna duyurulur.

İlgili yazımız : Çok Bilinmeyenli Denklem ; Sınavsız İlitam Okumak için tıklayınız
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder