HADİSLERDEN

Haberi Paylaşabilirsiniz

Mekke'de Drone Denetimi Başladı
Mekke'de Ramazan umresinde bulunan milyonlarca hacıyı dronelerin denetleyeceği ve yaşlı ve engelli hacılar 8700 adet elektirkli arabanın hizmete konduğu bildirildi.

Droneler, Mekke'deki Ulu Camii'nde ilk kez Ramazan ayında kalabalığı yönetecek,

Mahihaber'in yerel Al-Madina gazetesinden edindiği bilgiye göre, Umre kuvvetleri genel başkan yardımcısı olarak görev yapan Muhammed El-Ahmadi "Umre kalabalık, bu kalabalığın yönetim planı, güvenlik, örgütsel ve insani yönleri içerir, dedi

Ahmadi yaptığı açıklamada, " Mekke'deki ulu camiye gelecek olan umreci ya da ziyaretçiler arasında tehlike arzedecek olanlar tespit edildiği an bunların serbestçe dolaşmalarına, ellerinde bagajlarıyla camiye ya da çevresinde bulunan plazalara girmek isteyenlere de  kesinlikle izin verilmeyeceğini söyledi.

Dronelara ( İnsansız hava aracı, genel olarak bilinen adıyla drone uzaktan kumanda edilen bir tür uçaktır) ve güvenlik uçaklarına ek olarak Büyük Camii'deki kalabalık hareketini izlemek için yaklaşık 2.500 kamera olacağını söyleyen yetkililer, Harem çevresindeki bölgeyi dolaştıracak olan 1.300 güvenlik devriyesinin yanı sıra 2.400 polis tarafından yürütüleceğini söylediler.

Mekke Emniyet Genel Müdürü Fahd Bin Mutlaq Al-Ossaimi, ise “Mekke polisi, hacıları ve ziyaretçileri Ulu Camiye giriş ve çıkışlarını kolaylaştırmak için gruplayacaktır. Gruplama operasyonunun ayrıca merkezi alanın yakınındaki otoparkları ve Harem'e giriş noktalarını da içereceğini söyledi.HACILARA ELEKTİRKLİ SANDALYE

İki Kutsal Caminin İşleri Başkanlığı , eski, hasta ve engelli hacıların dini görevlerini kolayca  yapmaları için Ulu Cami'de 8,700 adet elektrikli araba ve tekerlekli sandalyeyi ücretsiz sağlama kararı aldı.

Başkanlığın ulaştırma hizmetleri departmanı aynı zamanda 209 düzenli ve mevsimlik işçiden oluşan yetkili tekerlekli sandalye iticilerini hacılardan herhangibir ücret, bir menfaat elde etmemeleri ve manipülasyonu durdurmak için yakından izlendiği belirtildi..

İhtiyacı olanların Ulu Camii'ne giden tüm ana yolları kapsayan çeşitli noktalardan temin edebileceği arabaların Kral Abdülaziz kapısında , 64 numaralı kapıda alınabileceğini, kullandıkytan sonra ise El-Selam kapısının önüne getirebilecekleri ifade edildi.

Ulaştırma bakanlığı bölümü Salih Mohammed Ali Hawsawi'nin yaptığı açıklamada, 300'den fazla Suudi gençinin tekerlekli sandalyeleri kullanmaları için işe alındığını söyledi.

Mahihaber / Özel / Mekke / Rana Munzur
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder

Haberi Dostlarınızla Paylaşabilirsiniz