HADİSLERDEN

Haberi Paylaşabilirsiniz

Müftü Yardımcısı Kaş Yapayım Derken İşinden Oldu
Zonguldak İl Müftü Yardımcısı, 20 Nisan Cuma günü, kentte bir camide verdiği vaaz nedeniyle açığa alındı ve savunması istendi.

Cuma günü Acılık Hz. Ali Cami’nde Cuma hutbesine çıkan Müftü Yardımcısı Kemal Türksoy, iddiaya göre; 24 Haziran erken seçimlerini işaret ederek “Padişahlık yıkıldı. Yerine yeni bir yönetim sistemi gelecekti. Ya Cumhuriyet ya başkanlık sistemi. Atatürk, Başkanlık Sistemi Padişahlıkla eşdeğer olduğu için Cumhuriyeti seçti. Şimdi yeniden bir istişare edilip, bir sistem kurulacak. Size ve bize sorulacak” ifadelerini kullandı.

Hutbeyi dinleyen cemaat kulaklarına inanamadı ve durumu Zonguldak Valiliği, İl Müftülüğü BİMER ve CİMER’e şikayet etti. Müftü Yardımcısı Kemal Türksoy, şikayetlerin ardından açığa alındı.

Zonguldak Müftü Yardımcısı Kemal Türksoy, Hz. Ali Camisi'ndeki cuma hutbe yayının kesilmesinin ardından,

'90 Sene Sonra Padişahlığa Dönecek Halimiz Yok' Diyen Müftü Yardımcısı Açığa Alındı

DHA'nın aktardığı habere göre, Zonguldak Müftü Yardımcısı Kemal Türksoy, 20 Nisan tarihinde Hz. Ali Camii'nde cuma hutbesi yayının kesilmesi üzerine bir konuşma yaptı. Türksoy'un iddiaya göre, 24 Haziran seçimlerini kastederek yaptığı konuşma tepki çekti. Türksoy, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Cuma hutbesine devam etmeyerek, iddiaya göre şu sözleri söyledi:

"Evin reisi gibi neticeyi bir kişi bildirecek"

"Padişahlık yıkıldı. Yerine yeni bir yönetim sistemi gelecekti. Ya Cumhuriyet ya başkanlık sistemi. Atatürk, başkanlık sistemi padişahlıkla eşdeğer olduğu için Cumhuriyeti seçti. Şimdi yeniden bir istişare edilip, bir sistem kurulacak. Size ve bize sorulacak. 90 sene sonra yeniden istişare ediyoruz, danışıyoruz birbirimize. Padişahlığı yıkmışız artık 90 sene sonra bir daha padişahlığa dönecek halimiz yok. Kararı birlikte vereceğiz. Nasıl vereceğiz? Danışacağız görüşeceğiz ama bir kişi neticeyi bildirecek aynı evin reisi gibi. Gidişatı yapalım mı yapmayalım mı, devletimiz şu anda öyle bir karar aşamasında. Sizlere danışacaklar. Bu işin nasıl olacağını en iyi siz bilirsiniz. Bizim kamu vicdanımız her şeyi hassas ölçer. Cenab-ı hak cümlemizin amellerini makbul eylesin. Atatürk ve silah arkadaşlarına Allah'tan rahmet diliyorum."

BİMER ve CİMER'e yapılan şikayetlerin ardından açığa alındı

Türksoy'un camide siyaset yaptığını ileri sürenler Zonguldak Valiliği, İl Müftülüğü, BİMER ve CİMER'e şikayette bulundu. Şikayetlerin ardından hakkında soruşturma başlatılan Türksoy, açığa alındı.

Müftü doğruladı

İl Müftüsü Rüstem Can, konuyla ilgili yaptığı açıklamada; Türksoy'un açığa alındığını doğrulayarak, "Kendisi açığa alınmıştır. Savunması da istenmiştir. Açığa alınmasının sebebi malum hutbedir. Şu an soruşturma devam ediyor" dedi.

Müftü yardımcısının açığa alınması sonrası ilk tepki alevi ilahiyatçı Cemil Kılıç'dan geldiGoogle Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder

Haberi Dostlarınızla Paylaşabilirsiniz