mahihaber Müftüden onlu sayıların insan yaşı üzerindeki hikmetleri - Mahihaber
HADİSLERDEN

Müftüden onlu sayıların insan yaşı üzerindeki hikmetleriİşte onlu sayılar anlamları ve hikmetleri

İstanbul Müftüsü Prof.Dr.Hasan Kamil Yılmaz sosyal medyadan yaptığı paylaşımda onlu sayıların insan yaşı üzerinden anlamlarını paylaştı. Yılmaz, yaptığı açıklamada "Sizlerle onlu sayıların insan yaşı üzerinden anlamlarını paylaşmak isterim. Bakalım bu yaşlarda hangi hikmetler gizlenmiş…" dedi.

İşte onlu sayılar anlamları ve hikmetleriON: Onmak’tan gelir; anlamı iyileşmek, şifa bulmaktır. Bu dönem çocukluk hastalıklarından kurtulma çağıdır.
YİRMİ: Aslı “yigirmi” dir. Eski Türkçe’de yügürmek, koşmak ve hızlı gitmek; yükürmek ise yüklü hale gelmek ve gebe olmaktır. Dolayısıyla bu çağ enerjik dönem ve evlenme çağıdır.OTUZ: Od; ateş demektir. Uz ise mahir ve tecrübeli anlamına gelen bir takıdır. Od+uz; ateş gibi enerjik, mahir ve tecrübeli demektir. Bu dönem yirminin hızlı koşuşturmasına kişinin tecrübe eklediği ve ateş gibi olduğu çağdırKIRK: Kırkmak, kırpmak ve kesmek demektir. Kişinin hamlık ve kusurlarını kırparak olgunlaştığı çağdır.ELLİ: İl, memleket, yurt ve yuva demektir. Elli; yuvası, evi ve yurdu olan, yerleşik düzene geçenlerin çağıdır.ALTMIŞ: Alıp atma, nefes alıp biraz istirahat etme ve emekli olma çağı; daha çok ibadete yönelme zamanıdır.YETMİŞ: Yetmek, erişmek, ulaşmak, vâsıl olmak, olgunlaşmak demektir. Yetmiş kemal çağıdır.SEKSEN: Seksenmek eski Türkçe’de ürpermek, birdenbire ürküp sıçramak demektir. Seknimek ise sakinleşmek anlamınadır. Her iki anlam bu çağın özelliğidir.DOKSAN: Dokmak, doymak; toktamak ise durmak anlamına gelir. Bu çağ doyuma erme, durma ve yaprak dökümü zamanıdır.


YÜZ: Yüzmek, düze çıkmak demektir. Yüz yıllık; asırlık çağa erme zamanıdır.
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder