mahihaber Müftülükler Özerk midir ?, Geçici Öğreticilerin Kafası Karıştı - Mahihaber
HADİSLERDEN

Müftülükler Özerk midir ?, Geçici Öğreticilerin Kafası Karıştı
Kış dönemi Kur'an Kursları bu ayın sonuna doğru kapanıyor. Yaz dönemine geçilecek..

Yaz dönemi için alımlar kimi yerde başladı kimi yerde başlamak üzere kimi yerde ise ses yok.

Alımlar için müftülüklerin duyurusuna bakıyoruz. Mümkün olduğunca tek tek inceliyoruz.

Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde fahri olarak Kuran Kursu Öğretmenliği için il müftülüklerinde yaz dönemi için alımlar başladı.

Tek bir Diyanet İşleri Başkanlığımız ve buna bağlı 81 il müftülüğümüz olmasına rağmen duyurulara bakıyoruz, Her müftülük kendince yol haritası çizmiş.

Bir ilin müftüsünün yaz ya da kış dönemi için istemiş olduğıu şartlara baktığımızda göze çarpan farklılıklar var.

Önce merak ediyoruz.

Alım şartlarını Ankara'daki Merkez Başkanlık mı belirliyor yoksa il müftülüklerine inisiyatif verilmiş her biri kendince mi belirliyor. ?

Sonra farkın neden kaynaklandığını eşe dosta soruyoruz.

Ortak kanaat Diyanet ne derse o... Bu çatışma, bu farklılık geçen yıl da olmuştu. Bu yıl da benzer farklılıklar var.

Mesela, geçen yıla kadar sınırlı ve belli evraklar istenirken bu yıl iki önemli evrakta istenilmeye başlandı.

Yaz döneminde cami ve Kuran Kursları ile Milli Eğitime bağlı okullarda ve halk eğitim merkezlerinde görev alacak olan fahri Kur'an-ı Kerim öğretmenliği için istenilecek belgelerin arasında Adli Sicil Kaydı ve Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği istenecek.

Aslında mülakatları kazanıp kazanmayacak olanlar var. Bu evrakların kazanamayacak olanlardan istenmesi sıkıntıdır. Kazansın güvenlik soruşturması, vukuatlı nüfus kaydını o zaman iste.

Bu belgeyi bazı müftülükler baştan isterken, bazıları istemiyor.

Dilekçe, nüfus cüzdan fotokopisi, 2016 KPSS (DHBT) sonuç belgesi ve öğrenim durumunu gösterir diploma  iste ama diğerleri mahrem bilgi, görev alınması kesinleşince istemek daha doğru değil midir ?

Geçtik..

2017-2018 Kış dönemi süresince Diyanet İşleri Başkanlığınca müftülüklere bağlı olarak çalışan Kur'an Kursu, cami kurslarında ve Milli Eğitim bünyesindeki okullarda görev yapan ve kadrolu olarak çalışanlardan daha fazla performans harcayan binlerce fahri Kur'an-ı Kerim öğretmenini bazı illerde tekrar sözlü sınavlara girip, denecek bazı illerde girmeyecek, bazı illerde ise son yıl görev alanlar mülakatlara girmeden görev almak istediklerinde seçilecek.

Yaz dönemi Kur'an Kursları için yeniden ilana çıkılmasını isteyen Diyanet İşleri Başkanlığı müftülükler vasıtasıyla istenen bu farklı talepleri sorup sorgulamaz mı ?

Ya tüm illerde sınava alınsınlar ya da alınmasınlar. Edinecekleri hak aynı, yapacakları görev aynı, işe alı şekilleri farklı...

Tüm Türkiye'de 81 il müftülüğünde farklı uygulama..

Bazı duyurularda "Müftülük bünyesinde ne kadar çalışmış olsalar da" Mayıs sonu itibarıyla işlerine son verilen fahri öğretmenler yaz döneminde çalışmak isterlerse yeniden istenen belgelerle müracaat edecekler. Ayrıca daha önceki başarıları da göz ardı edilecek olan fahri öğretmenlerin işe ilk kez başlayacak olanlarla aynı seviyede tutulup mülakatlara girecekleri " gayet düşündürücü...


Bir kaç yıl başarılı olup da bir nedenden dolayı bu yıl başarılı olamazlarsa...

Biyolojik ya da Psikolojik durumdan, sınav komisyon üyelerinin takdir anlayışından vs.

O zaman ne olacak... ?

Mesela bir müftülük "Kur’an Kurslarında halen faal olarak görev yapanlar ile daha önce yapılan mülakatlara katılıp başarılı olanların tekrar görev alabilmeleri için yapılacak olan bu mülakata mutlaka katılmaları gerekmektedir" derken, diğer müftülük kısmen sınava tabi tutmakta, bir başka müftülük ise hiç sınav yapmadan ibaresini koymaktadır.

Biz bu ülkede Diyanet İşleri Başkanlığı bir, buradan çıkan kararlara riayet edecek olan il müftülüklerini 81 tane bilir idik.

Ama müftülükler kendi içlerinde özerk olmuş, kararları değiştirebilir duruma gelmiş bunu bilmiyorduk.


Oral Kaya  - 07.05.2018


Google Plus'da Paylaş

3 yorum:

 1. Emine Sarıkaya8 Mayıs 2018 10:51

  bu işte bir iş var ama bizde anlamadık

  YanıtlaSil
 2. Celil Efe Bıyıklıoğlu8 Mayıs 2018 10:51

  Her müftülük kendince ihtiyaca binaen çalışır. Bu yüzden 81 il müftülüğü kendi içinde ayrılmıştır. Dediğiniz gibi olsa il müftülükleri ne gerek yok sadece diyanet olurdu biterdi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O zaman şunu soralım.Müftülükler iç işlerinde serbesttir diye bir yasa var da haberimiz mi yok.? Ayrıca siz hiç YÖK'ün kararları dışında üniversitelerin keyfi olarak çalıştığını duydunuz mu ? Ya da banka şubelerinin... Size katılmıyoruz. Her müftülük DİB'in kurallarına uymak zorundadır. Buna ilişkin DİB Çalışma yönetmeliğini inceleyebilirsiniz. Saygılar

   Sil