HADİSLERDEN

Haberi Paylaşabilirsiniz

Namaz Kılanları Görünce Çıldırdı [videohaber]
İzmir Kordon'da sahil boyunca uzanan çimler sıcaktan bunalan Müslümanların namazgahı oldu.

Havaların sıcak gitmesi ile sahil kenarına koşan bir grup İzmirli çimenlere seccade sererek toplu namaz kıldı.

Alana çok yakın olan Hocazade camisi, Yalı camisi, Başdurak camisi ve Hisar camisine gitmemeyi tercih eden grubun, bir araya gelerek namaz kılması bir çok kişiyi imrendirirken, imandan, namazdan, ibadetten ve her şeyden evvel Müslüman'ın her yerde namaz kılabileceğinden bilgisiz olanlar tepki gösterdi.Bunlardan biri de evinin balkonundan bu manzarayı gören bir vatandaş oldu.

Vatandaş namaz kılanları görünce sinirlenmiş

Ege Postası'ndan Gülsen Candemir'in haberine göre Kordon'da oturan bir yurttaş, evinin balkonundan bir grubun kıldığı namazı görüntüledi. Çektiği görüntüleri sosyal medyada paylaşan vatandaş, bu durumdan sinirlendiğini ifade ederek, "İnanamayacağınız bir şey. Kordon evimin önü.  Sayısını bilmediğim, onlarca insan geldiler namaz kılıyorlar ağbi burada.Böyle bir samimiyetsiz bir şey yani İbadetle alakası olmayan bir yerde gelip , gösteri için seçim öncesi bunu yapan insanları kınıyorum. Dinimizle bunun alakası yok Yani ne diyeceğimi bilemiyorum hakikaten sinirlendiriyor bu insanlar beni " dedi.

Videoya kaydeden vatandaşın her yönden din cahili olduğu, sayı saymayı dahi bilmediği  hatta fetva bile verdiği duyulan sözleriyle belliediyordu.

İşte o video
Müslümana her yer namazgah her yer mescid

Oysa, dinden imandan ve namazdan haberi olmayan kimsenin, (Her gün her yerde namaz mı kılınır? Kılanların bir art niyeti vardır) diye düşünmesi, ya cahilliktir veya din düşmanlığıdır.

Hatta Müslüman olmayan kişinin " Peygamber efendimiz Hazreti Muhammed'in (selam onun üzerine olsun ) "Yeryüzü bana mescit kılındı." sözünden bile habersizdir. Hz. Peygamber (s.a.s.), yeryüzünün bütün müslümanlar için bir mescit olduğunu ve Allah nazarında her yerin bir olduğunu belirtmiştir

Tüm yaratıklar secde halinde olduğu için, bütün kâinat bir mesciddir. Teshîrî secde için varlıklara evrenin mescid olduğu gibi, ihtiyârî secde sahibi mü'min insan için de yeryüzünün tamamı mesciddir.  Peygamber efendimiz Hazreti Muhammed'in "Benim için yeryüzü temiz ve mescid kılındı. Kime namaz vakti gelirse, bulunduğu yerde namazını kılar." (Müslim, Mesâcid 3, hadis no: 521; Buhârî, Salât 56, hadis no: 84) diye buyurduğunu bilmeyen pek çok cahil vardır.


Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder

Haberi Dostlarınızla Paylaşabilirsiniz