Rahmet Ayının İlk Teravih Namazı Eda Edildi
İstanbul'da ilk teravih namazı kılındı

İstanbul'da vatandaşlar, ilk teravih namazını kılmak için camilere akın etti.

Kadın, erkek, genç, yaşlı çok sayıda vatandaş, teravih için başta Eyüp Sultan, Sultanahmet, Süleymaniye ve Fatih olmak üzere camileri doldurdu. İlk teravih namazı kılındı ve dualar edildi. Vatandaşlar, ramazanın ilk teravih namazını kılmak için camilere akın etti. İlk teravih namazında Filistin’de yaşanan katliamların durması, Mescid-i Aksa ve Kudüs’ün özgürlüğüne kavuşması ve tüm İslam alemi için eller semaya açılarak dualar edildi.

Eyüp Sultan Camisi'nde yatsı ve teravih namazlarını Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş kıldırdı.

Vatandaşlar ramazanın ilk teravih namazını kılmak için camilere akın etti. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Eyüp Sultan Camisi'nde yatsı ve teravih namazlarını kıldırdı.

Namazın ardından konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, ramazan ayının mübarek, ibadetlerin kabul olması temennisinde bulunarak, "Cenab-ı Hakk ramazan boyunca dualarımızı, tövbe ve istiğfarlarımızı kabul eylesin. Ne mutlu bizlere ki yeniden ramazana kavuşturdu" dedi.

Camilerde çocukların ve gençlerin bulunmasından mutluluk duyduğunu belirten Başkan Erbaş, "Gönlümüz istiyor ki çocuklarımız, gençlerimiz yanımızda olsun. Onlarla birlikte secde edelim ruhlarımız coşsun ve Alem-i İslam inşallah bu ramazan vesilesiyle kurtuluşa ulaşsın” diye konuştu.

“Filistin için dua edelim”

Başkan Erbaş, Gazze’de yaşanan olaylara işaret ederek, “Ya Rabbelalemin Filistinli kardeşlerimize yardim eyle” niyazında bulunan Başkan Erbaş şöyle konuştu:

“Filistin'deki kardeşlerimizin kurtuluşa ulaşmaları için hep dua edelim. Orada şehit olan kardeşlerimiz için, gazilerimizin şifa bulması için dua edelim. Zalim İsrail'in kahrolması için dua edelim. Cenab-ı Hakk kurmuş oldukları tuzakları başlarına çevirsin. Kahhar isminin tecellisiyle kahr-u perişan eylesin."

Yatsı ezanının okunması ile birlikte çok sayıda kişi, cami içerisinde ve dışında kendileri için hazırlanan yerlerde ilk teravih namazını kıldı. Kadınlar da kendileri için ayrılan bölümde namazlarını kıldılar. Bazı kişiler, teravih namazına gelenlere lokum ikram etti. Asılan "Hoşgeldin Onbir Ayın Sultanı" yazılı mahya minareleri aydınlattı.

Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Eskişehir, Kütahya, Yalova ve Bilecik'te, vatandaşlar ilk teravih için camileri doldurdu.

Bursa'da özellikle Ulu Cami, Yeşil Cami ve Emir Sultan Camisi gibi büyük ve tarihi camilere akın eden vatandaşlar, ilk teravih namazında birlikte saf tuttu.

Akşam ezanında sonra camileri dolduran vatandaşlar, Kur'an-ı Kerim okuyup dua etti.

Daha sonra yatsı ve teravih namazı kılındı. Camilerde yer bulamayan vatandaşlar, avlulara hasırlar sererek namaz kıldı.

Çanakkale

Çanakkale'de vatandaşlar ramazan ayının ilk teravih namazını kılmak için, kent genelindeki cami ve mescitleri doldurdu.

Şehir merkezindeki Necippaşa ve Tıflı camilerinde teravih namazı öncesi verilen vaazlarda, ramazan ayı ve önemi, orucun İslam'daki yeri, fazileti ve faydaları anlatıldı.

Vatandaşlar ramazan ayının ilk teravih namazında İsrail'in Filistin'e yaptığı saldırılarda hayatını kaybedenler için dua etti.

Çıkışta cami cemaatine lokum ve gül suyu ikram edildi.

Balıkesir

Balıkesir'de de vatandaşlar, ilk teravih için tarihi Zağnos Paşa Camii, Yıldırım Cami ve Alaca Mescit'e akın etti. Namaz öncesi vatandaşlara ramazan ayı ve oruç ile ilgili vaaz verildi.

Daha sonra Filistin'de şehit olanlar için dua edildi.

Cami çıkışında vatandaşlara Büyükşehir Belediyesi tarafından lokum ve gül suyu ikram edildi.

Bilecik

Bilecik'te de ramazan ayının ilk teravih namazını kılmak için vatandaşlar camilere akın etti.

Kent merkezinde bulunan Kayıboyu Camisi ve Osmangazi Camisi'nde programlar düzenlendi, ramazan ayı ve oruç ile ilgili vaaz verildi. Daha sonra Filistin'de şehit olanlar için dua edildi.

Cami çıkışlarında vatandaşlara lokum ikram edildi.

Eskişehir

Eskişehir'de de ilk teravih namazı için vatandaşlar camileri doldurdu.

Ramazan ayının ilk teravih namazını Reşadiye Camisi'nde eda eden vatandaşlar, ramazan ayının önemi hakkında bilgilendirildi.

İsrail askerlerinin saldırılarında şehit olan Filistinliler için de dua eden vatandaşlara cami çıkışında çeşitli ikramlarda bulunuldu.

Kütahya

Kütahya'da da vatandaşlar, 11 ayın sultanı ramazan ayının ilk teravih namazı için camilere akın etti.

Ramazan ayının hissiyatını ilk teravih namazıyla yaşamak isteyen vatandaşlar, yatsı namazı öncesinde tarihi Ulu Cami'yi doldurdu.

Vatandaşlar, hep birlikte yatsı namazını eda ettikten sonra teravih namazını kıldı.

Cami içinde yer bulamayan bazı vatandaşlar ise cami avlusuna serilen hasırlar üzerinde namaz kıldı.

Yalova

Yalova'da da vatandaşlar ilk teravih namazı dolayısıyla camileri doldurdu. Akşam ezanında sonra camilere akın eden vatandaşlar, dua etti.

Namaz öncesi vatandaşlara Yalova İl Müftüsü Turgut Açari tarafından ramazan ayı ve orucun fazileti hakkında vaaz verildi. Vaazın ardından Filistin'de şehit olanlar için dua edildi.

Yatsı namazıyla birlikte vatandaşlar saf tutarak ilk teravih namazını kıldı.

Malatya

Malatya'daki tarihi Hacı Yusuf Taş Camisi'nde teravih öncesi İl Müftüsü Ümit Çimen, ramazanla ilgili vaaz verdi.

Çimen, Kur'an-ı Kerim'in ramazan ayında indirildiğini belirterek, "Ramazanda bizim bilmediğimiz nice güzellikler var. Allah bizi ayların sultanına kavuşturdu, Allah bizi gecelerin sultanına kavuşturmayı nasip etsin." diye konuştu.

Vaazın ardından vatandaşlar ilk teravihi kıldı.

Darende ilçesinde ise vatandaşlar, ilk teravih namazını 14. yüzyılda inşa edilen Somuncu Baba Camisi'nde kıldı.

Bazı vatandaşlar ise namaza çocuklarıyla geldi. Camilerde İsrail'in saldırılarında şehit olan Filistinliler için de dua edildi.

Kahramanmaraş

Kahramanmaraş'ta ilk teravih dolayısıyla Ulu Cami'de yoğunluk oluştu.

Dulkadiroğlu İlçe Müftüsü Davut Polat, teravih namazı öncesi ramazanla ilgili vaaz verdi. Daha sonra İsrail'in Gazze'deki katliamında şehit edilen Filistinliler için dua edildi.

Adıyaman

Adıyaman'da da tarihi Ulu Cami'de ramazanın ilk teravihi dolayısıyla yoğunluk oluştu.

Bazı vatandaşlar, namaza çocuklarıyla geldi. Teravih öncesi ramazanla ilgili vaaz verildi ve İsrail'in Gazze'deki katliamında şehit edilen Filistinliler için dua edildi.

Vaazın ardından vatandaşlar ilk teravihi kıldı.

Teravih basketbol sahasında kılındı

Kahta ilçesinde de ramazanın ilk teravihi açık hava basketbol sahasında kılındı.

Yaklaşık 500 kişi basketbol sahasında saf tutarak namaz kıldı.

İmam Hatip Lisesi Camisi imamı Hüseyin Yavaş, yaptığı açıklamada, birçok insanın rahatsızlığından veya aşırı sıcaktan dolayı kapalı alanda namaz kılamadığını belirterek, 5 yıl önce başlattıkları uygulama kapsamında açık hava basketbol sahasına halı sererek adeta açık hava camisi oluşturduklarını kaydetti.

Okul idarecilerinden Mustafa Arı ise okul bahçesinde bulunan caminin erkek cemaatinin sahada namaz kıldığını, bu sayede kadınların camide daha rahat namaz kıldıklarını kaydetti.

Kilis

Kilis Öncüpınar Konteyner Kentte barınan Suriyeli sığınmacılar da ilk teravihi Halep ve Şam camilerinde kılarak, ülkelerindeki olayların bitmesi için dua etti.

Suriyeli Yasser el-Omar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ülkesindeki iç çatışmalar nedeniyle Türkiye'ye sığındığını ve yetkililerce konteyner kente yerleştirildiğini söyledi.

Yaklaşık 7 yıldır Öncüpınar Konteyner Kentinde yaşadığını anlatan Omar, "İnşallah bir an önce Suriye'deki iç savaş biter ve bundan sonraki ramazanı kendi topraklarımızda geçiririz." diye konuştu.

Abdulaziz Eş Şeyh de bir ramazanı daha Türkiye'de geçirdiklerini belirterek, Türk askerleri sayesinde ülkesinde birçok bölgenin terörden temizlendiğini, bu nedenle uzun yıllar sonra ilk defa bayram için Suriye'ye gideceği için mutlu olduğunu dile getirdi.

Öte yandan kent merkezindeki birçok cami de ilk teravih nedeniyle doldu.

Balkanlarda Teravih

Ramazan ayının başlamasıyla Batı Balkan ülkelerinde yaşayan Müslümanlar ilk teravih namazını kılmak için camilere akın etti.

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'daki tarihi Gazi Hüsrev Bey Camisi, teravih namazı için gelenlerle dolup taştı. Coşkuyla camiyi dolduran cemaate ilk teravih namazını Bosna Hersek İslam Birliği Başkanı Husein Kavazovic kıldırdı.

Müslümanlar şehirdeki diğer camileri de doldurdu. Başkentteki camilerin minareleri kandillerle aydınlatıldı.

Karadağ'da ramazan ayının ilk teravih namazı, başta başkent Podgorica'da olmak üzere farklı şehirlerde bulunan 130'dan fazla camide eda edildi.

Hırvatistan'ın başkentinde Müslümanların tek ibadethanesi olan Zagreb Camisi, ilk teravih namazını kılmak isteyenlerle doldu.

Sırbistan'da da Boşnak nüfusun yoğun olarak yaşadığı Sancak bölgesinde Müslümanlar ilk teravih için yüzden fazla camiye akın etti. Müslümanlar başkent Belgrad'daki tek cami olan Bayraklı'yı da doldurdu.

Camileri dolduran yüzlerce Müslüman, önce ramazan konulu vaazları dinledi, ardından yatsı ve teravih namazını eda etti.

Camilere sığamayan cemaat teravih namazını avluda kıldı

Müslümanlar ramazan arifesindeki ilk teravih heyecanını Makedonya, Arnavutluk ve Kosova'da coşkuyla yaşadı.

Makedonya'nın başkenti Üsküp'teki tarihi Mustafa Paşa Camisi ilk teravih namazı için gelenlerle doldu. Cemaatin bir kısmı cami içinde bir kısmı da avluda yatsı ve teravih namazlarını eda etti. Salavatlar okundu, dualar edildi. Ülke genelindeki diğer camilerde de Müslümanlar ilk teravih namazı için saf tuttu.

Ramazan öncesi manevi havayı solumak ve ilk teravih namazında saf tutmak için Arnavutluk'taki Müslümanlar da camilere akın etti. Başkent Tiran'daki Yeni Pazar Camisi'nde ilk teravih namazını kılmak için gelen müminlerden dolayı yoğunluk yaşandı

Kosova'nın başkent Priştine'deki Fatih Sultan Mehmet Camisi'ni dolduran Kosovalı müminler yatsı ve teravih namazlarını kıldıktan sonra salavatlar okudu, dualar etti.

Ramazanı coşkuyla karşılayan Kosovalılar, ülke genelindeki diğer camileri de doldurdu.

Rusya'da Teravih

Rusya'nın başkenti Moskova'da, ramazan ayının ilk teravih namazı eda edildi.

Moskova'da yaşayan Müslümanlar, ramazan ayının ilk teravih namazını kılmak için yatsı namazı vakti Merkez Camisi başta olmak üzere şehirdeki diğer cami ve mescitleri doldurdu. Rusların yanısıra farklı milletlerden oluşan cemaat arasında kadınlar ve çocuklar da yer aldı.

Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te yaşayan Müslümanlar, ramazan ayının ilk teravih namazını Tiflis Cuma Mescidi'nde kıldı.

Almanya'da Müslümanlar ramazan ayının ilk teravih namazında camileri doldurdu.

Köln kentindeki Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Merkez Camisi'ndeki ilk teravih namazı, caminin din görevlileri Emre Şimşek ve Seyfettin Erkan'ın yaptığı mukabele ile başladı.

TRTHaber / Ajanslar
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder