mahihaber Ramazanda Göz Teşhis ve Tedavileri - Dr. O. Murat Uyar - Mahihaber
HADİSLERDEN

Ramazanda Göz Teşhis ve Tedavileri - Dr. O. Murat UyarBugün on bir ayın sultanı ramazanın ilk günü. Kelime anlamı olarak İslam barış, Müslüman da kendini Allah'a teslim eden ve insanlarla barış içinde yaşayan kimse demek iken son yıllarda İslam coğrafyalarında 400 yıl önceki Hristiyan mezhep savaşlarının benzerleri vahşi bir şekilde sürüyor.
Vatandaşlarımız, görevlilerimiz rehin alıp kaçırılırken, soydaşlarımız tehdit ve saldırı altındayken bu kutsal ayın ve yapılan ibadetlerin başta birbirine düşman edilen Müslüman alemine ve tüm insanlığa barış ve huzur getirmesini diliyorum.

Ramazan aylarında göz hastalıkları uzmanlık alanım ile ilgili en çok merak edilen konuları Diyanet İşleri Başkanlığı, Din İşleri Yüksek Kurulu ve İlahiyatçı öğretim üyelerinin de kabul ettiği şekilde paylaşmakta yarar görüyorum.

Göz Damlası, İğnesi, Anjiyosu Orucu Bozmaz
Abdest alırken ağız ve burun temizliği sırasında kullanılan su, nasıl orucu bozmuyorsa muayene sırasında damlatılan damlalar da, tedavide kullanılan göz damlaları da orucu bozmuyor. Özellikle glokom hastalarında, göz tansiyonu damlaları kesildiğinde ya da aksatıldığında giden görmeler geriye gelmiyor. Gözleri zaten etkilenmiş olan şeker hastalarında da, kan şekerinin açlıkta çok düşmesi ve toklukta aşırı yükselmesiyle oluşan dalgalanmalar da göz tabakalarında ödeme, kanamalara neden olarak görmeyi azaltabiliyor.

Lokal anesteziyle yapılan ameliyatlar, gözden yapılan iğneler veya damardan kontrast madde verilerek yapılan anjiyolar da orucu bozmuyor. Ancak narkozlu ameliyatlarda serum veya kan verilirse, ya da mineral ve vitamin iğneleri yapılırsa oruç bozuluyor.

Sigarayı Bırakmak İçin Fırsat

Sigara dinen mekruh sayılıyor, yani tam yasaklanmadığı halde kullanılmaması isteniyor. Bu ramazan vesilesiyle ömür boyu sürecek bir sigara orucu, başta kalp-damar, akciğer hastalıkları, felç ve kanser olmak üzere, kadınlarda erken menopoz, erkeklerde cinsel güç kaybı gibi hemen hemen çoğu hastalığa ek olarak gözde katarakt, yaşa bağlı sarı nokta hastalığı, damar tıkanıklıkları ve kanama oranlarını
azaltmak için çok önemli bir fırsat. Sağlıklı ve huzurlu bir ramazan dileklerimle...

Dr. O. Murat Uyar / http://muratuyar.com.tr/
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder