HADİSLERDEN

Haberi Paylaşabilirsiniz

Ramazan'ın Müjdecisi Hurmalar Tezgahlarda
Ramazan’da sofraların baş tacı hurma bu sene zamlı olarak satışa sunuldu. Döviz kurlarının artmasıyla birlikte neredeyse yüzde 10’u bulan zamlarla hurmalar vatandaşın sofrasına biraz zor geleceğe benziyor…Hurmanın kilogram fiyatı, 5 ila 120 lira arasında değişiyor

Ramazan ayına sayılı günler kala çarşı pazarda hareketlilik artıyor. İftar ve sahur sofralarının vazgeçilmezlerinden olan hurmalar da tezgahları süslüyor.

Medine, İran ve Kudüs hurmaları başta olmak üzere 12-13 farklı hurma çeşidini sattıklarını belirten bir hurma satıcısı "5 ila 120 liraya kadar hurmalarımız mevcut. Her kesimdeki bütçeye hitap eden hurmalarımız tezgahlardaki yerini aldı. Peygamber hurması olarak nitelendirilen hurmayı 120 liraya satıyoruz. Bu fiyata da olsa Peygamber hurması alıcı buluyor" dedi.

Ramazan’ın olmazsa olmazı, sofraların baş tacı hurma bu sene artan fiyatlarla sofralara gelecek. Pazarlarda yoğun olarak satışa sunulan hurmaların fiyatı neredeyse yüzde 10 artış gösterdi. Piyasada en çok rağbet gören Medine ve Kudüs Hurması geçen yıl satışa sunulduğu fiyatın 5 TL üzerine çıkarak 45 TL’den tezgâhlardaki yerini aldı. 8 çeşit hurma içerisinde İran Hurması ise vatandaşın imdadına yetişerek en ucuz hurma olarak sofralara geleceğe benziyor. İran hurması bu sene 10 TL’den satılıyor. Paket halinde satılan hurmalar da vatandaşa cazip gelen iftarlık ve sahurluklardan. 300 gramlık İran Hurması 5 TL, 400 gramlık Kudüs Hurması ise 20 TL’den satılıyor

Hurma satıcıları, hurma satışlarının bundan sonra biraz daha hareketleneceğini ifade ederek, “Biz tüm hazırlıklarımızı yaptık, halkın isteğine göre tüm hurma çeşitlerini getirdik Medine-i Münevvere’den. İnşallah talebin olacağına inanıyoruz. Bunun yanında Filistin hurması var, İran hurması ve Bağdat hurması var. Fiyatların geçen seneyle hiç değişikliği yok. 12 liradan başlayıp müşterinin bütçesine göre 100 liraya kadar hurma çeşidi var. En çok tutulan hurma çeşidi klasik Mebrum cinsi hurmalar ve Filistin hurması. Halk arasında Kudüs diye geçer. “Filistin hurması çok etli ve yumuşak olur. Halkın genellikle tercih ettiği hurma. Sarı hurmanın şeker oranı düşük, doktorların reçetesine girdi artık. Rahatlıkla şeker hastası da bu hurmayı yiyebiliyor. Burada kan şekeri düşük olanlara, kanı az olanlara içi bol lifli bir hurma Hudri cinsi. Hani halkın fazla tercih ettiği hurma. Bir de genellikle klasik hurma dediğimiz Medine’nin Mebrum cinsi jumbo en çok tutulan hurma. Acve hurması Peygamber Efendimizin kendi eliyle yetiştirdiği hurma neslinden geliyor. Bu Hadis-i Şerifte de geçiyor. Kim bu hurmadan günde aç karına 7 adet yerse, o gün için zehir sihir işlemez diyor Hadis-i Şerifte. İnşallah şifa olur yiyenlere. Orada Medine’nin siyah hurması var Safavi dediğimiz genellikle kan yapıcı özelliği var. Sarı hurmalar genellikle şeker oranı düşük hurma, diğerleri normal klasik hurma. Cezayir hurmamız, az kuru olur taze hurma gibi ama güzel hurma, Ramazanda en çok tercih edilen hurmadır bu” ifadelerini kullandılar.
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder

Haberi Dostlarınızla Paylaşabilirsiniz