HADİSLERDEN

Haberi Paylaşabilirsiniz

Sabah Namazı Buluşmaları Finali İstanbul'da Yapıldı
İstanbul'da Eğitim-Öğretim yılı boyunca her hafta bir ilçede gerçekleştirilen Cami-Gençlik Buluşmalarının finali Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş,'ın da katılımıyla Fatih Camii'nde yapıldı.

Final programı kapsamında Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş ve Bilal Erdoğan, sabah namazında binlerce gençle bir araya geldi.

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz tarafından eğitim öğretim yılı boyunca her hafta bir ilçede gerçekleştirilen Cami-Gençlik buluşmalarının finali Fatih Camii'nde yapıldı.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleşen etkinlikte binlerce genç sabah namazında buluştu. Etkinlikte gençlere yönelik çalışmalar yürüten kamu kurum ve kuruluşları ile STK temsilcileri de katıldı.

Sabah namazı sonrası konuşan İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, "Ekim ayından beri başlattığımız sabah namazı buluşmaları her ilçemizde her hafta devam etti. Bugün sabah arzu ettik ki Ramazan ayı öncesi bir buluşma gerçekleştirmek istedik. Biz bu gençlik buluşmalarını önemsiyoruz. Çünkü gençlerimiz bizim hazinemiz" dedi.

İstanbul İl Müftüsü Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz ise programa destek olan gençlere yönelik çalışmalar yürüten kamu kurum ve kuruluşları ile STK temsilcilerine teşekkür etti. Yılmaz ayrıca konuşmaların ardından dua etti.

"Gençlerin dinlerini muhafaza etmemiz lazım"

Gençleri muhafaza etmenin önemine vurgu yapan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, "Çocuklarımız, gençlerimiz bizim için çok önemli. Geleceğimizi kendilerine emanet edeceğimiz en önemli varlıklarımız. Bu yüzden onların dinlerini muhafaza etmemiz lazım, akıllarını muhafaza etmemiz lazım, nesli muhafaza, nefsi muhafaza, malı muhafaza bu beş önemli şeyi hiçbir zaman aklımızdan çıkarmayacağız değerli kardeşlerim. Bu buluşmalar bu kadar önemli ki ben İstanbul il müftümüze şükranlarımı arz ediyorum. Bir yıla yakındır her Pazar günü bir camide gençlerimizi buluşturuyorlar. Ülkemizin pek çok camisinde bu şekilde buluşmalar oluyor" ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin her ilinde gençlerle sabah namazında buluşmalar yapıldığını dile getiren Başkan Erbaş, şöyle konuştu:

“Bu buluşmalar, bize şu ayeti kerimeyi hatırlatıyor, “Hepiniz toptan Allah’ın ipine sarılınız” Allah’ın ipi onun dinidir, Kur’an’dır, İslam’dır, İslam’a sarılınız “Ayrılıp bölünmeyiniz” aranıza fitne sokmak isteyenlere fırsat vermeyiniz. Biz Kur’an’a sarılırsak fitne aramıza giremez. Biz birlikte secde edersek, rukü edersek, fitne aramıza giremez. Birlikte secde ettiğimiz gibi, ruku ettiğimiz gibi yüreklerimiz kardeşliğimizi, birliğimizi, beraberliğimizi haykırmalı. Yüreklerimiz vatan aşkı, millet aşkı, ezan ve bayrak aşkı için birlikte vurmalı.”

Bilal Erdoğan gençlerle bir araya geldi

Sabah namazında gençlerle bir araya gelen Bilal Erdoğan, "Bizim ecdadımız yüzlerce yıl İslam'ın bayraktarlığını yapmakla şereflenmiş ve bunun kaynağında ve temelinde elbette ki ümmetin birliğini sağlamaya muvaffak olmaları ve bunun da arkasında her bir göğüste yaşatılmaya çalışılan, diri tutulmaya çalışılan birer iman kalesi olması yatmıştır. Bizi inancımız, imanlı oluşumuz yüzlerce yıl şerefli kıldıysa, güçlü kıldıysa gelecekte de bu milletin güçlü olması hem bu ümmetin ümididir. Bu ümit de işte bu inançlı gençliğin yaşaması, çoğalmasıdır. Herhalde sabah namazlarında gençlerin buluşması da buna çok iyi bir örnektir" şeklinde konuştu.

Programa, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Selim Argun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanlığı Gençlik Koordinatörleri, gençlere yönelik çalışmalar yürüten kamu kurum ve kuruluşları ile STK temsilcileri, çok sayıda vatandaş ve genç katıldı.
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder

Haberi Dostlarınızla Paylaşabilirsiniz