HADİSLERDEN

Haberi Paylaşabilirsiniz

Son Dakika..Arabistan Ramazan'a Perşembe Başlıyor
Türkiye bu gece ilk teravih namazına ve gecede sahura kalkmaya hazırlanırken, başta Suudi Arabistan olmak üzere pek çok Ortadoğu ülkesinde yarın akşam başlıyor.

Türkiye'de 2018 yılında Ramazan ayı Diyanet takvimine göre 16 Mayıs 2018 Çarşamba yani yarın başlayacak. Bu gece milyonlarca Müslüman sahura kalkmış olacak. Bu akiam 81 ilin tüm camilerinde de hatimli -  hatimsiz teravihler, teheccüd namazları kılınmaya başlanacak.

Sürekli bir çelişki olarak Ramazan ve bayram günlerinde fark yapmaya ve ortak karar almak istemeyen ortadoğu ülkeleri ise ay görülmediği için Ramazan ayına 17 Mayıs 2018 günü girileceğini belirtti.

Ortadoğu ülkeleri ay görülmediği için Şaban ayını 30 güne tamamlamış olacak. Mahihaber.com'un Arabistan'dan edindiği bilgilere göre,Suudi Arabistan Yüksek Yargı Konseyi, Yeni ayın görülemediğine dair resmi bir açıklama yayınladı. Buna göre, ramazan'ın ilk günü 17 Mayıs Perşembe olacak.Kaynaklar, kötü hava ve tozun gözlemi zorlaştırdığını söyledi. Suudi Arabistan yüksek mahkemesi bilimsel raporlara bakacak ve kutsal ayın ilk gününü belirleyecek, denildi.

Orta Doğu ülkelerinden Türkiye, Filistin, Suriye, İran ve diğerleri 15 Mayıs'ta hilal ayına şahit olacaklar.

İlk Teravih Avustralya'da Eda Edildi

Diğer yandan dünya üzerinde ilk teravih namazı Avustralya'da kılındı Avustralya’da yaşayan Müslümanlar, yarın başlayacak ramazanın ilk teravih namazını, ülke genelindeki 200’den fazla cami ve mescitte eda etti.

Türklerin yanı sıra farklı etnik kökenlerden yüzlerce Müslüman, Melbourne’deki Broadmeadows Camisi’ni doldurdu. Ramazan dolayısıyla Türkiye’den görevli olarak gelen Ankara Dini Yüksek İhtisas Eğitim Merkezi Müdürü Mustafa Bodur, namaz öncesi cemaate orucun faziletleri ve ramazanın önemi konulu vaaz verdi. Vaazın ardından cemaat, ülkedeki ilk teravih namazını kıldı.


Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder

Haberi Dostlarınızla Paylaşabilirsiniz