mahihaber Sultan Mahmut'un Hatırası Olan Cami İbadete Açıldı - Mahihaber
HADİSLERDEN

Sultan Mahmut'un Hatırası Olan Cami İbadete Açıldı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, restorasyon çalışması biten Nusretiye Camii'nin açılışında konuştu.

Erdoğan, "Bu caminin anlamı çok önemli. Yeniçeri Ocağı'nın kaldırılmasının anısına bu camiye Nusretiye Camii adı verilmiştir. ​Bu muhteşem eser Müslümanlara hayırlı olsun. Teravih ve sabah namazları burada kılınırsa bu camimiz daha da şenlenecektir diye düşünüyorum." dedi.

Restorasyonu tamamlanan Nusretiye Camii, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla açıldı. Sultan 2. Mahmud döneminde yapılan cami, 2012 yılında bakıma alınmıştı. Barok üslupla yapılan eserler arasında dikkat çeken bir yere sahip olan camideki kalem işlemelerinin de yüzde 70'i halen sağlam.

Cumhurbaşkanı Erdoğan burada yaptığı konuşmada şunları söyledi:

Sevgili İstanbullular, öncelikle Nusretiye Camii'mizin malum restorasyon çalışmaları bitti. Bugün Cuma Namazı ile birlikte açılışını yapıyoruz. Bu caminin anlamı çok önemli. Yeniçeri Ocağı'nın kaldırılmasının anısına bu camiye Nusretiye Camii adı verilmiştir.

Bugüne kadar Müslümanlar bu mabedi, bu camiyi kullanıyor. Tarihi İstanbul'un sınırları dışında inşa edilmiş en büyük camilerden birisidir. Kesme taştan inşa edilmiş olan bu camii bol miktarda beyaz mermer inşasında kullanılmıştır.

Bu muhteşem eser Müslümanlara hayırlı olsun. Teravih ve sabah namazları burada kılınırsa bu camimiz daha da şenlenecektir diye düşünüyorum.

NUSRETİYE CAMİİ

Sultan 2. Mahmut tarafından 1823-1826 yılları arasında Krikor Amira Balyan'a yaptırılan Nusretiye Camiinin restorasyonu 2012'de başlamıştı.

"Barok" üslubun kapanış "Ampir" üslubun başlangıç yapısı olarak değerlendirilen Nusretiye Camii'nde yapılan kapsamlı restorasyon çalışmalarında, yapı genelinde yapılan araştırma raspaları neticesinde en nitelikli olan kalem işi tezyinatlara harim bölümünde rastlandı.

Üç kat olarak yapılan araştırma raspaları sonucu ortaya çıkarılan ve cami ile yaşıt olan 1826 yılı kalem işlerinin yüzde 70 kadarına sağlam olarak ulaşıldı.
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder