Türklere Soysuz Diyen Doktora Hak Ettiği Son
Büyükçekmece’de aile hekimi olarak çalışan 23 yıllık doktorun Faceebook hesabından yaptığı son Osmanlı sultanı Vahdettin’e ait olduğu iddia edilen bir görselde yer alan ve Vahdettin’in “Türkler dini, soyu, sopu, yurdu belirsiz karma karışık bir cahiller sürüsüdür.” dediği iddia edilen görseli sosyal medya hesabında paylaşması iş hayatının sonu oldu. Doktor hakkında “Osmanlıyı ve Türk Milletini aşağıladığı” belirtilerek devlet memurluğundan çıkarılmasına karar verildiği ifade edildi. Emekliliğine 2 yıl kala memuriyetten atılan aile hekimi Sarıtepe hakkında bir de TCK 301'den dava açıldı.

Sözcü'nün ahberine göre, 23 yıllık doktor Ali Sarıtepe'nin sosyal medyadaki “Vahdettin” paylaşımı, hem memuriyetine son verilmesine hem de hakkında hakkında 301'den dava açılmasına gerekçe oldu. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan tebligatta doktor Sarıtepe'nin sosyal medya paylaşımlarında “Osmanlıyı ve Türk Milletini aşağıladığı” belirtilerek devlet memurluğundan çıkarılmasına karar verildiği ifade edildi. Emekliliğine 2 yıl kala memuriyetten atılan aile hekimi Sarıtepe hakkında bir de TCK 301'den dava açıldı.

Büyükçekmece’de aile hekimi olarak çalışan 23 yıllık doktor Ali Sarıtepe, emekliliğine 23 ay kala Sağlık Bakanlığı tarafından memuriyetten atıldı. Tebligatta doktor Sarıtepe’nin Faceebook hesabından yaptığı “Vahdettin” paylaşımı gerekçe olarak gösterildi. Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı şikayet üzerine doktor hakkında bir de Türk Ceza Kanunu’nun 301. maddesinde yer alan “Türk milletini, Cumhuriyetini ve TBMM’yi alenen aşağılama” suçlamasıyla dava açıldı.

Büyükçekmece Murat Çeşme Aile Sağlığı Merkezi’nde yönetici hekim olarak görev yapan 23 yıllık doktor Ali Sarıtepe, 2016’nın Nisan ayında son Osmanlı sultanı Vahdettin’e ait olduğu iddia edilen bir görselde yer alan ve Vahdettin’in “Türkler dini, soyu, sopu, yurdu belirsiz karma karışık bir cahiller sürüsüdür.” dediği iddia edilen görseli sosyal medya hesabında paylaştı. Paylaşım, Kasım 2017’de hem Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER)’e hem de Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER)’e şikayet edildi. BİMER ve CİMER, şikayet konusunu Sağlık Bakanlığı’na bildirdi.

Şikayeti 27 Aralık’ta işleme koyan bakanlık, doktor Sarıtepe hakkında önce savcılığa suç duyurusunda bulundu. Ardından da disiplin soruşturması başlatarak rapor düzenledi. Sağlık Bakanlığı Yüksek Disiplin Kurulu’na gönderilen raporda Sarıtepe’nin, söz konusu paylaşımı gerekçe gösterilerek devlet memurluğundan çıkarılması teklif edildi. Sarıtepe’ye de disiplin kurulunun toplanıp durumunu görüşeceği tarih olan 28 Mart 2018’e kadar savunmasını göndermesi için tebligat çekildi.

Bu arada Büyükçekmece Başsavcılığı, bakanlığın şikayetini işleme koyarak söz konusu sosyal medya paylaşımındaki ifadelerin, Türk Ceza Kanunu’nun 301. maddesinde yer alan “Türk Milletini, Cumhuriyetini ve TBMM’yi alenen aşağılama” suçu kapsamında kaldığı görüşüne vararak, Sarıtepe hakkında 2 yıla kadar hapis cezası talebiyle iddianame düzenledi. İddianameyi kabul eden Asliye Ceza Mahkemesi ilk duruşmanın 25 Mayıs’ta yapılmasını kararlaştırdı.

Henüz hakkındaki ceza davası devam ederken 28 Mart’ta toplanan Sağlık Bakanlığı Yüksek Disiplin Kurulu, doktor Sarıtepe’nin devlet memurluğundan çıkarılmasına karar verdi. Kurulun kararı, Ali Sarıtepe’ye 11 Mayıs günü saat 16.48’de görevi sırasında tebliğ edildi.

Tebligatta şu ifadelere yer verildi; “Adı geçene isnat edilen suçun niteliği ve neticeleri gözetilerek; bütün bilgi ve belgelerin incelenmesi sonucunda; sosyal medya sosyal medya paylaşımlarında hem Osmanlıyı hem de Türk Milletini aşağılayıcı paylaşımlarda bulunduğunun somut delillerle sübut bulduğu anlaşıldığından, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 125. maddesinin “E” bendinin “g” alt bendinde yer alan, ‘Memurluk sıfatı ile bağdaşmayacak nitelik ve derecede yüz kızartıcı ve utanç verici hareketlerde bulunmak’ gereğince, ‘Devlet memurluğundan çıkarma’ cezası ile tecyizesine karar verilmiştir”

Son iki dönem Cumhuriyet Halk Partisi’nden Beylikdüzü Belediye Başkan Aday adayı olduğunu belirten doktor Sarıtepe, kendisinin bir komployla karşı karşıya bırakıldığını iddia etti. Söz konusu paylaşımı tartıştığı bir hastasının yakını olan Avukat B.E.’nin hem BİMER’e hem de CİMER’e şikayet ettiğini belirten Sarıtepe, hukuksuz bir şekilde memuriyetine son verildiğini söyledi. Sağlık müdürülüğünde çalışan bazı kişilerin FETÖ bağlantısının araştırılması için verdiği dilekçenin, hakkında verilen kararda etkili olduğunu savunan Sarıtepe, karara imza atanlar hakkında suç duyurusunda bulunacağını, ayrıca yürütmenin durdurulması için idare mahkemesine dava açacağını sözlerine ekledi.

Ümit TÜRK / SÖZCÜ
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder