HADİSLERDEN

Haberi Paylaşabilirsiniz

Alevi Lisesi Yükselirken, Aleviler de Özel Okul Açacak
Akparti hükümetinin üç yıl önce temelini attığı Hacı Bektaş-ı Veli Anadolu Lisesi’nin çalışmaları devam ederken Alevilik Bildirgesi (Yol Evlatları) Hareketi adıyla bir süre önce yola çıkan Alevi inanç ve kanaat önderlerinin, Alevilik öğretisi için kurs açacakları bildirildi.

Akparti Hükümeti, Alevi açılımı kapsamında önemli bir projeyi 2015 yılında hayata geçirmek amacıyla. Alevi ve Bektaşi dedeleri yetiştirmek üzere imam hatip okullarına benzer bir lise açılması için harekete geçmişti..

Özel Statülü Hacı Bektaş Veli Lisesi İnşaatı Hızla İleriliyor

Temel amacı cemevleri için Alevi dedeler ve babaların yetişmesini sağlayacak olan okulun inşaatı hızla sürüyor. İstanbul Küçükçekmece Atakent Mahallesi 2. Etap Sakarya Caddesi üzerindeki yaklaşık 16 dönüm arazi üzerinde yapımı devam eden 600 öğrenci kapasiteli Özel Statülü Hacı Bektaş Veli Lisesinin temeli, zamanın Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın da katıldığı törenle atılmıştı.

Özel statülü Hacı Bektaş Veli Anadolu Lisesi adıyla açılacak lisenin 300'ü yatılı olmak üzere 600 öğrenci kapasiteli olacak olan okula Balkanlar'dan, Orta Doğu'dan ve Orta Asya'dan da öğrenci alınacak planlanmıştı. Okulda, Kütüphane, Fizik - Kimya Biyoloji ve Sosyal Bilimler derslik ve laboratuvarları, Bilgisayar ve Yabancı Dil laboratuvarları, Müzik dersliği , Spor salonları, toplantı ve gösteri salonları, Cem ve inanç uygulama salonu, kafeterya ve yemekhane olacak şekilde çalışmalar sürüyor.

Özel Statülü Hacı Bektaş Veli Lisesinin temeli, zamanın Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'nın da katıldığı törenle atılmıştı.

Bunun yanıs sıra OdaTv'nin haberine göre de Alevi kuruluşlarınca Açık öğretim lisesine benzer bir sistemle ve "Alevilik okulu" adıyla bir kurs açılacağı öğrenildi.

Temel hedefi, Aleviliği kaynağından gençlere öğretmek ve gelecek kuşaklara aktarmak olarak açıklanan Alevilik Okulu’nun amaçları olarak;  Alevi inancının ve ibadetlerinin 4 Kapı 40 Makam esasınca öğretilmesi,  Horasan’dan gelen Türkler olduğumuz vurgusu ile çocuklarımızın milli değerlere bağlı olarak yetişmesi. Marjinal gruplar tarafından kullanılmasının engellenmesi şeklinde belirlendiği belirtildi.

Aleviler bu maksatla açılacak olan kursların yaygınlaşması için  için il, ilçe, belde, mahalle ve köylerde kurs için temsilcilik verileceklerini de açıkladılar.

Alevilik Okulu yürütme kurulu üyesi Rüştü Durna kursun esaslarını şöyle sıraladı:

“Alevilik Okulu iki grup olarak tasarlanmıştır. Gençler (13-17 yaş) ve Yetişkinler (18 yaş üstü) olmak üzere. Gençler için Veli Başvuru Dilekçesi zorunludur. Gerekli bütün evraklar temsilciler kanalıyla kursiyerlere ulaştırılacaktır. Bu belgeler genel merkezde toplanacaktır. Bütün süreçler yasal zeminde ilerleyecektir. Alevilik Okulu örgün bir sistem değildir. Uzaktan eğitim esasına dayanır. Yani bir kursiyerlere kitap yollyacağız ve kendi evlerinde tatilde kitap okuyarak kurs sınavına hazırlanacaklar. Kursiyerlere kitaplar gönderilecek ve sosyal medya üzerinden canlı yayında dersler yapılacaktır.”

Rüştü Durna açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Ders kitapları başkanımız Ali Rıza Özdemir tarafından kaleme alındı. Tamamen Aleviliğin yazılı ve sözlü kaynaklarına göre yazılan ders kitapları, kişisel ve yeni hiçbir görüş, hiçbir yorum içermemektedir. Bu kaynaklar; a) Kur’an-ı Kerim, b) Hz. Muhammed’in ve On İki İmam’ın buyrukları, c) Alevi ulularının kitapları, c) Erkannameler, d) Buyruklar, e) Alevi âşıklarının şiirleri, d) İcazetnameler, e) Şecereler gibi tamamen Aleviliğin özgün kaynaklarıdır.

Gençler için temel aşama; a) Alevilik nedir, Aleviler kimdir?, b) Temel Kavramlar, c) Temel İnançlar, d) Ehl-i Beyt Ahlakı başlıklı derslerden olşuyor. Yetişkinlerin dersleri ise şöyle: a) Alevilik Bildirgesi, b) Aleviliğin Yazılı Kaynakları c) Alevilikte Allah İnancı, d) Aleviliğin Temel Kavramları, d) Ehl-i Beyt Ahlakı."

KURS HERKESE AÇIK

Rüştü Durna ayrıca, "Kurs herkese açık. Çünkü herkesin Aleviliği bizim anlattığımız gibi öğrenmesini istiyoruz. Çünkü biz Türk toplumunun Aleviliği doğru şekilde öğrenmesini arzu ediyoruz. Alevilik adına prim yapmaya çalışan ama Alevilikle ilgilisi olmayan bir sürü kirli bilgiyi yenmenin bir yolu da bu" diye de belirtti.

İngiltere Alevilik Derslerini Müfredata Aldı

AVRUPA'DA ALEVİ OKULLARI FAALİYETTE

Mahihaber / Arge grubunun yaptığı araştırmada başta Almanya olmak üzere İngiltere, Galler, Kuzey İrlanda ve İskoçya sınırları içerisinde bulunan ilk ve orta okul müfredatları kapsamında bazı yerlerde açılan kurslarda,ve okullarda Alevilik eğitimi veriliyor
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder

Haberi Dostlarınızla Paylaşabilirsiniz