mahihaber Almanya’da vefat eden bir Müslümanın cenazesi nerede ve nasıl yıkanır? - Mahihaber
HADİSLERDEN

Almanya’da vefat eden bir Müslümanın cenazesi nerede ve nasıl yıkanır?
Perspektifhaber, Almanya’da vefat eden bir Müslümanın cenazesi nerede ve nasıl yıkanır? Akıllara çok gelmeyen bir sorunun peşine düştük.dedi ve yaşanılanları anlattı.

Almanya’da yaklaşık 5 milyon Müslüman var. Göçmen olarak başladıkları bu yolculuktaki son göç de çoğu zaman bu ülkede gerçekleşiyor. Peki burada vefat eden Müslümanlar nerede yıkanıyor? Bu sorunun cevabı oldukça çeşitli.

Mahihaber.com'un Perspektifhaber'den Hatice Çevik imzasıyla yapılan araştırmadan edindiği bilgiye göre, Almanya'da  Müslüman bir cenazenin yıkanabilmesi adına dört alternatif söz konusu. Bunlardan ilki caminin gasilhanesiyken ikincisi hastaneler, üçüncü alternatif ise mezarlıkların gasilhaneleri. Son alternatif ise cenaze firmalarının gasilhaneleri. Zira birçok cenaze nakil firmasının kendisine ait morgları ve kendilerine ait gasilhaneleri bulunmakta. Firmanın gasilhanesi olmadığı olmadığı durumlarda Müslüman cenazeler, gasilhanesi olan diğer nakil firmalarının alanlarında yıkanabiliyorlar. Bu 4 alternatiften en çok tercih edilen yer ise çoğu zaman cami oluyor.

Cenaze nakil firması görevlisi Mehmet Kara’nın belirttiğine göre bir çok kez cenazenin yıkanacağı yerin tercihinde çoğunlukla zaman faktörü etkili oluyor. Cenazenin bir noktadan diğerine çokça taşınmaması adına, cenaze nereye daha yakınsa orada yıkanması tercih ediliyor. Cenaze nakil firması sahibi Fatih Yörük, bu noktada hocaların daha çok cenazenin cami gasilhanesinde yıkanması konusunda ısrar ettiğini belirtirken ayrıca camilerdeki gasilhanelerin daha yeni ve geniş olduğunu vurguladı. Bu alternatifler içerisinde cenaze yıkamak için uygun ve hijyenik altyapısı sağlam olan ikinci bir alternatifin hastaneler olduğunu belirtirken her hastanenin bu hizmete sahip olmadığının altını çiziyor.

Cenazenin yıkanmasıyla ilgili özel bir düzenlemenin yapılmadığı ev vb. alanlarda cenazenin yıkanması söz konusu değil. Zira dinen, cenaze yıkanacak alanda su giderlerinin farklı olma zorunluluğu var.

Cenaze Nakil Firmaları’nın Yaşadığı Zorluklar
Emrullah Yayla’ya göre Avrupa’da Müslüman cenazelerin defin öncesindeki işlemlerde çok ciddi bir sıkıntı söz konusu olmasa da, Müslümanların yıkanacağı gasilhanelerin sayısı da yeterli değil. Aynı fikirde olan Mehmet Kara ise bu alandaki çalışmaların yoğunlaşması gerektiğini vurgularken, camilerin ve uyum meclislerinin belediyelerden çözüm talebinde bulunması gerektiğini öneriyor.

Emrullah Bey, Almanya’da Müslüman cenazelerin yıkanmasındaki zorluklarla ilgili şunları söylüyor: “Söz konusu saha dağınık bir bölge. Bir Müslüman kardeşimiz vefat ettiğinde cenaze eğer başka bir ülkeye defnedilecekse uçağa yetişme, konsolosluk işleminin gerçekleşmesi ve sonrasında cenaze namazı için camiye götürülmesi gibi süreçler esnasında şehirler arasında gidiş geliş yaşanabiliyor. Cenazenin yıkanması konusunda da bu dağınık coğrafyanın bir etkisi var.” Burada dikkat edilmesi gereken başka bir husus ortaya çıkıyor. Bazı eyaletlerin gece uçuşu hizmeti bulunmuyor. Diğer taraftan cenaze nakil firmalarının cenazenin morgdan çıkarılıp uçağa transferini 4 saat içinde gerçekleştirmeleri gerekiyor. Bu gibi durumlarda nadir de olsa cenaze yıkanmadan gönderilebiliyor. Normal şartlar altında nakil firmaları cenazeyi başka ülkeye nakletmeden önceden burada yıkama, kefenleme ve cenaze namazını kılma gibi tüm işlemleri gerçekleştiriyor.

Gasilhanelerle ilgili bir diğer sorun ise mevcut gasilhanelerin kapatılması durumu. Hristiyan kültüründe ölüyü yıkama gibi bir zorunluluk olmamasından dolayı, hastanelerdeki gasilhaneler, Hristiyan cenazelerin hazırlanmaları ve talebe göre mumyalanmaları için kullanılmakta. Gasilhanelerin kapatılması konusunda etkili olan bir başka sebep ise Müslüman ve Hristiyan yas kültürlerindeki farklılıklar. Müslümanlarda gasilhaneye bir çok kişi girip son yolculuğa şahitlik etmek isterken, Hristiyan yas kültüründe böyle bir durum söz konusu değil. Hristiyanlarda görevli iki kişi işlemleri yapar, cenazeye kıyafet giydirir, tabut açık olan durumlarda ölünün makyajı yapılır ve yakınlarına teslim edilir.  Yine benzer şekilde Müslümanların yakınlarının vefatı durumunda acıyı yaşama ve bunu ifade etme biçimleri de Hristiyanlara göre oldukça farklı.Tüm bu durumlar göz önüne alındığında çoğunluğu Hristiyanlardan oluşan ülkelerde gasilhane talebi çoğunluğu Müslüman olan ülkelere nazaran daha az.

Hastane ve Camilerdeki Gasilhanelerin Farklılıkları
Hastane ve camilerin gasilhaneleri arasındaki farklılıkları baktığımızda, her ikisinin de farklı artıları olduğunu, bazı gasilhanelerin koşullarının çok temel düzeyde olduğunu görmek mümkün. Emrullah Bey’e göre cenazenin camide yıkanması, cenazenin manevi havasında büyük rol oynuyor. Zira cenaze yakınları burada duygularını daha rahat dile getirebiliyor, taziye kabullerini burada gerçekleştirebiliyor.  Fatih Bey ise konunun bir başka kısmına değiniyor. Camilerin gasilhanelerinin hastanelere kıyasla daha büyük ve yeni olduğunu ifade ederken hastane gasilhanelerinin kullanım ücretinin 50 Avro, camilerdeki gasilhanelerin kullanımının ise 100 ile 200 Avro arası değiştiğini belirtiyor.

Cenaze Yıkama Sürecindeki Önemli Hususlar
Cenazenin yıkamasındaki en önemli hususların başında uygun hijyenik ortamın sağlanması gelmekte. Kullanılan kefenden, suyun derecesine, yıkayan kişinin kullandığı kıyafetlere kadar her konuya titizlilikle yaklaşılması gerektiğini vurgulayan Emrullah Bey, cenazeye canlıymışçasına muamele edilmesi ve hassas davranılması gerektiğini belirtiyor.

Emrullah Bey ayrıca cenazeyi yıkayan kişinin güvenilir bir kimse olması gerektiğini; kaza, intihar ve hastalık sonucu gerçekleşen vefatlarda bazen ürpertici haller olabildiğini, bu nedenle gasilhanede cenazeyi gören kişilerin dışarı çıktıklarında bu durumlardan bahsetmemeleri, hassas davranmaları gerektiğini önemle vurguluyor.

Özel Talepler
Nakil firmaları, cenaze sürecinde hem vefat eden kişinin vasiyetini hem de cenaze yakınlarının taleplerini olabildiğince gerçekleştirmeye çalışıyor. Bu bağlamda cenazenin hastane gasilhanesinde yıkanmasını istemeyenlerin olduğu gibi, hastane morgunda bekletilmesini istemeyenler de bulunuyor. Bu gibi durumlarda cenaze, ailelerin talebi üzerine caminin morgunda bekletilebilmekte. Doğal ölümlerde bu bir problem değilken ağır hastalık sonrası vefat eden durumlarda bu durum problemli olabilmekte. Bilhassa  yatalak hastalarda aldıkları ilaçlardan dolayı vefatından sonra vücutta gerçekleşen kimyasal reaksiyon sonucu cenazede şişme ve hatta patlama bile olabiliyor. Bu süreç caminin morgunda gerçekleştiği taktirde adli tıp tarafından gerçekleştirilen ikinci otopside büyük sıkıntılara yol açıyor. Ayrıca durumu savcılığa ve duygusal olarak hassas bir dönemden geçen aileye açıklamak pek kolay olmuyor.

Bu gibi muhtemel problemlerden ötürü cenazenin cami morgunda bekletilmesi pek önerilmiyor. Ayrıca konuyla ilgili uzmanların altını çizerek belirttikleri en önemli hususlardan bir tanesi yıkama işleminde mutlaka profesyonel bir yıkayıcının yada hocanın bulunması konusu.

Cenaze hizmetleri konusundaki genel duruma baktığımızda Almanya’da ve diğer Avrupa ülkelerinde Müslümanlar için defin işlemlerinin gitgide profesyonelleştiğini söylemek mümkün. Ayrıca Avrupa’da büyüyen Müslüman nüfus göz önüne alındığında bu alandaki ihtiyacın önemi daha iyi anlaşılmakta ve yapılan çalışmalar büyük önem arz etmekte.
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder