HADİSLERDEN

Haberi Paylaşabilirsiniz

Almanya'daki Türk Hacı Adayları Şokta...
Diyanet İşleri Başkanlığı aracılığı ile Hacca gitmek için başvuran Türkiye uyruklu Alman vatandaşı hacı adaylarına Suudi Arabistan makamlarının vize vermediği açıklandı.

Almanya'da yaşayan  ve Diyanet İşleri Başkanlığı'na ayrılan kontenjandan kutsal topraklara gitmek için başvuru yapan Alman vatandaşı Türklere vize verilmemesi tepkilere neden oldu.

Zamanında başvuru yapan ve gerekli şartları yerine getiren Türkiye uyruklu Alman vatandaşı Müslümanların başvurularına T.C. Berlin Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşavirliği'nden gönderilen elektronik posta ile verilen yanıtta, 'Almanya ve diğer ülke pasaportu taşıyan hacı adayları için Sudi Arabistan makamlarından kaynaklarından nedenlerden dolayı vize alınamama ihtimali söz konusudur' denildi.

Suudi Arabistan makamlarının aldığı bu karardan  500'ün üzerinde Türk asıllı vatandaşının mağdur edildiği dile getirilirken, alınan karar tepkiyle karşılandı.

Alman vatandaşı Müslümanlara Din Hizmetleri Müşavirliği'nden gönderilen yazıda yaşanan sıkıntı dile getirilerek, istenilirse yatırılan paraların geri ödeneceği bilgisi verildi.

Berlin Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşavirliği'nin mağdurlara gönderdiği yazıda;"Alman pasaportu taşıyan hacı adayları için talep edilen kontenjanla ilgili şimdiye kadar kesin bir netice alınamamıştır. Bir netlik oluşmaması sebebiyle Alman pasaportu taşıyan hacı adaylarımızın bilgilendirilmesine ihtiyaç duyulmuştur. Kayıtlarını sonlandırmak isteyen Alman pasaportlu hamili hacı adaylarımızın ücretleri herhangi bir kesinti yapılmaksızın iade edilecektir" denildi.

'DİYANETLE HACCA GİTMEK İSTEDİM'

Konu hakkında açıklamalarda bulunan ve başvurusuna T.C. Berlin Büyük Elçiliği'nden gelen  yazı ile şok ve hayal kırıklığı yaşadığını dile getiren Seydi Ahmet Göksu; "Diyanet İşleri Başkanlığı aracılığı ile Hacca gitmek için zamanında başvurumu yapmış, 2 bin euro  ön ödemede bulunmuştum. Din Hizmetleri Müşavirliği'nden gelen yazıda Alman vatandaşlarına vize almada zorluk çıkarıldığı, çalışmaların sürdürüldüğü bildiriliyordu. Malesef Diyanet işleri Başkanlığı aracılığı ile hacca gitmek isteyen 520 Alman vatandaşının mağdur edildiği bilgisine ulaştım. Diyanet İşleri aracılığı ile hacca gitmek istediğimden başka arayışlara girmedim. Başka kurumların alabildiği vizeyi diyanetin alamamasını da anlayamıyorum. Bana oldukça garip geliyor bu durum" diyerek mağduriyetini dile getirdi.

'KRİZİ AŞMAK İÇİN İKİ AYDIR ÇALIŞILMAKTA'

Konu hakkında sorumuz üzerine açıklamalarda bulunan T.C. Düsseldorf Başkonsolosluğu Din Hizmetleri Ataşesi Mustafa Akpınar yaşanan sıkıntıyı doğrularken, başvuruda yaşanan sıkıntıları aşma konusunda çalışmaların sürdüğünü, fakat çok umutlu olmadığını dile getirdi.

Ataşe Mustafa Akpınar şunları söyledi: "Biliyorsunuz, Diyanet İşleri Başkanlığı aracılığı ile hem Türk vatandaşlarımızı, hemde Türk asıllı Alman vatandaşlarımızı şimdiye kadar her sene kutsal topraklara götürdük. Bu sene Arabistan Başkonsolosluğu başvurulara itiraz ederek,'Siz Almanya da yaşayan bir Alman vatandaşını Türkiye'den hacca götüremezsiniz!' dedi. Vize Türkiye den alınmasa bile Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kontenjanına dahil olduklarından benzer durumdaki vatandaşlarımız için yapılan başvuruları Suudi Arabistan Başkonsolosluğu bu sene kabul etmedi. Defalarca Suudi Arabistan yetkilileriyle görüşülmesine rağmen sonuç alınamadı."

Muhabirce/Ergül/DÜSSELDORF
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder

Haberi Dostlarınızla Paylaşabilirsiniz