HADİSLERDEN

Haberi Paylaşabilirsiniz

Başörtüsü Düşmanı Bakan Geri Adım Attı
Kuzey Kıbrıs'ta faaliyet gösteren Hala Sultan İlahiyat Koleji’nde, türbanlı fotoğrafı bulunan öğrencilerin diplomalarını imzalamayan, Kuzey Kıbrıs Milli Eğitim Bakanı geri adım attı.

Kuzey Kıbrıs'ta faaliyet gösteren Hala Sultan İlahiyat Koleji’nden mezun olan öğrencilere, fotoğrafları türbanlı diye diplomalarını vermek istemeyen, Kuzey Kıbrıs'ta hükümetin Toplumcu Demokrasi Partisi kanadında bulunan Milli Eğitim Bakanı ve TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit başsavcılıkla görüşmesi sonrasında diplomalara onay verdiğini ve diplomaları okula gönderdiğini açıkladı.

Pedagojik ve ülke gerçeklerine uygun bir bakış açısıyla konuya yaklaştıklarını anlatan Özyiğit, geçtiğimiz Pazartesi YDP Başkanı Arıklı’nın “Mahkeme kararları var, diplomalar verilemeyecek” şeklinde konuşmasına rağmen, kendilerinin “Diplomalar verilecek” dediklerini, geçtiğimiz yıllarda uygulanan genelgenin aynısını bu yıl da uyguladıklarını ifade etti.

Diplomalar konusunda Hukuk Dairesi’nden görüş alındığını ve bu görüşün bu sabah Bakanlığa ulaştığını ifade eden Özyiğit, başörtülü fotoğrafların yer aldığı diplomaların da öğrencilere imzalı şekilde verilmesi yönünde görüş geldiğini söyledi.

Demokrasi, insan hakları ve hukuka saygılı olduklarını aktaran Özyiğit, diplomaların onaylanarak gün içinde ilgili okula gönderileceğini belirtti.

Hala Sultan İlahiyat Koleji’ndeki diploma krizi nedeniyle Maliye Bakanı Serdar Denktaş, Eğitim Bakanı Cemla Özyiğiti sosyal medya üzerinden eleştirmişti.Bu sabah Hala Sultan İlahiyat Koleji’nden bir grup veli ve öğrenci Eğitim Bakanlığı’nın konuyla ilgili tutumu ile ilgili eylem düzenlemişti

Hala Sultan İlahiyat Koleji Mezunları ve Mensupları Derneği tarafından yapılan açıklamada da " Diploma krizi çözülmüştür. MEB önünde yapılan eylem sonucu MEB, Başsavcılıktan görüş istemiştir. Dört ayda istenmeyen ve gelmeyen görüşün dört saatte gelmesi düşündürücüdür. Başsavcılıktan gelen görüş bundan sonra hiçbir zaman başörtüsü krizi bir daha yaşanmayacağı anlamına gelmektedir.Israrlarımıza rağmen Milli eğitim bakanı veya Bakanlık yetkilisi hiçbir açıklama yapmamıştır. Kendilerini şiddetle kınıyoruz. Başbakan’la yaptığımız görüşme sonucu maduriyetimize cevap aldık. Makamlarında Okul Aile Birliği, Mezunlar Derneği ve Öğrenci Temsilcilerini kabul ettiler. Sayın Okul Müdürümüz Ali Yaman’dan diplomaların imzalı olarak okula ulaştı bilgisini aldıktan sonra eylemimizi sonlandırdık. " denildi

mahihaber / Özel / Kıbrıs

Skandal.. KKTC Milli Eğitim Bakanlığı Başörtülülere Diploma Vermedi
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder

Haberi Dostlarınızla Paylaşabilirsiniz