HADİSLERDEN

Haberi Paylaşabilirsiniz

Belediye Başkanından Haklı Tepki.. "En Kötüsü İmam Olur, Ne Demek"Türkiye’nin ilk İlahiyat Akreditasyon Ajansı Kütahya’da kuruldu. Kütahya’ Tavşanlı ilçesi  din eğitiminde kalitenin artırılması amacıyla önemli bir etkinliğe imza ettı.

Etkinlikte konuşan Belediye Başkanı Mustafa Güler, “Maalesef çocuğunu İmam Hatip Liseleri’ne gönderen insanlarımızda hala en kötüsü “imam” olursun zihniyeti var. Tüm hayatı Cennet ve Cehennem arasındaki farkı insanlara anlatmak, bilgi ve düşüncelerini olgunlaştırmak olan kişilerin bu düşünceyle okula gelmesi; sonra bir Cami’ye, Kur’an eğitimi verilen bir kuruma görevli atanması ne kadar sağlıklıdır. " diyerek bu tür zihniyetlerin İslam'a zarar verdiğini dile getirdi.

Kütahya Dumlupınar Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halis Aydemir’in başkanlığını yaptığı İlahiyat Akreditasyon Ajansı akademisyen ve eğitimcilere yönelik din eğitiminde kalitenin artırılması amacıyla 3 günlük bir eğitim programı düzenledi.

Tavşanlı Belediyesi ve Tavşanlı Ticaret ve Sanayi Odası’nın destek verdiği Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksek Okulu konferans salonundaki program Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayır ve protokol mensuplarının katılımıyla başladı.

Burada katılımcılara hitap eden Belediye Başkanı Mustafa Güler, İmam Hatip Liselerinin din eğitimi hususunda kaliteyi en üst seviyeye taşıması gerektiğini söyleyerek, bunun fakülte eğitimi alacak kişilere alt yapı oluşturacağını vurguladı.

“HER ALANDA OLDUĞU GİBİ DİN EĞİTİMİNDE DE KALİTEYE İHTİYAÇ DUYUYORUZ”

Belediye Başkanı Mustafa Güler “Halis Aydemir hocamıza Kütahya’mızda kurulan ve eğitimi ön plana alan böyle bir ajans için teşekkür ediyorum. Yapılan konferans ve söyleşilerde hocamızın aktardığı bilgilerin ve fikirlerin ne kadar kıymetli olduğunu görebiliyoruz. İmam Hatip mezunu birisi olarak insanın çevresindekilerin beklentilerinden ziyade kendi hedef ve beklentilerine doğru eğitim alması gerektiğini düşünüyorum. Toplumumuzu dini konularda yeterince bilgilendirecek, bilinçlendirecek ve ufkunu açacak insanların donanımlı, yeniliklere açık olması gerekiyor” dedi

“İMAM HATİP LİSELERİ’NE ODAKLANMAK FAKÜLTELERİ GÜÇLENDİRECEKTİR”

Akreditasyon Ajansı’nın eğitim toplantıları açılışında konuşmasının eksenine İmam Hatip Liseleri’ni alan Belediye Başkanı Mustafa Güler, dini hususların bazı çevreler tarafından çarpıtıldığını, kendi amaç ve hedefleri doğrultusunda yeniden yorumlanarak farklı bir yere götürüldüğünü söyledi. Her yere İmam Hatip Okulları açmaktan ziyade bu okulların niteliğini ve kalitesini arttırmanın çok daha önemli olduğunu vurgulayan Başkan Güler şu ifadeleri kullandı “Maalesef çocuğunu İmam Hatip Liseleri’ne gönderen insanlarımızda hala en kötüsü “imam” olursun zihniyeti var. Tüm hayatı Cennet ve Cehennem arasındaki farkı insanlara anlatmak, bilgi ve düşüncelerini olgunlaştırmak olan kişilerin bu düşünceyle okula gelmesi; sonra bir Cami’ye, Kur’an eğitimi verilen bir kuruma görevli atanması ne kadar sağlıklıdır. Bir taraftan da bazı kesimlerde hocam şunu dedi, hocam bunu dedi sözleri vardır. Allah’ın kelamı ve sevgili peygamberimizin sözleri ön plana alınmaz. Özünden uzaklaştırılmış tevatürün tevatürü, nakilcinin nakilcisi durumlar ortaya çıkıyor. Buda maalesef insanlarımızı özünden koparıyor. Herkes ezberi çok iyi biliyor ama iş yaşamaya geldiğinde sıkıntılarımızın olduğunu da görmemiz gerekiyor. Bizim İlahiyat Fakültelerini nitelikli, ne yaptığını, ne yapacağını bilen toplumun değerleriyle yoğrulmuş, en önemlisi de ahlaklı kişilerle doldurmamız gerekiyor. Bunun yolunun da İmam Hatip Ortaokulu ve Liseleri’nden geçtiğini düşünüyorum. Her yere İmam Hatip Okulu açmaktansa var olanların kalitesini arttırmak, fakülteye gidecek gençlerimize sağlam bir alt yapı hazırlayacaktır.”

Açılış konuşmalarının ardından programa katkısı olan kurum ve kuruluşlar ile Yüksek Öğretim Kalite Kurulu Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas’a teşekkür belgesi ile hediyeler takdim edildi. Kütahya Valisi Ahmet Hamdi Nayır başta olmak üzere Kütahya ve Tavşanlı protokolü Arifağa Cami’ne geçerek ilçe müftülüğü tarafından hazırlanan Yaz Kur’an Kursları’nın açılış törenini gerçekleştirdi.
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder

Haberi Dostlarınızla Paylaşabilirsiniz