mahihaber Bugün Arefe Günü Değildir. - Mahihaber
HADİSLERDEN

Bugün Arefe Günü Değildir.
Bilindiği gibi, genellikle ülkemiz insanları arasında kıymetli geceye kendinden sonra gelen günün ismi verilir. Fakat Arefe ve Kurban bayramının üç gecesi böyle değildir. Bu dört gece bugünleri takip eden gecelerdir. Arefe yalnız Zilhiccenin 9. günüdür. Başka güne "Arefe" denmez.

Mübarek şehr-i Ramazan'ın bugün son günü ve halk arasında aynı zamanda bugüne Ramazan bayramına atfen bayram arefesi veya ramazan bayramı arefesi de denilmektedir.

Bu söz bütünüyle yanlışıtr, hatalıdır.

Arefe günü ile ilgili pek çok hadisi şerifi incelediğinizde Kurban Bayramı öncesi ve hacıların Arafatta bulunduğu gün kastedilir.

Bu konuda kesin bir dille arefe gününün ramazan arefesi olmadığı "arefe günü oruç tutan" diye başlayan hadisi şeriflerin varlığıdır. Bu da demek oluyor ki gerçek arefe günü sadece zilhiccenin 9. günü yani kurban bayramının arefesi bir de arefeden önceki güne verilen isim var ki o da "terviye günü" yani dinimizde kurban bayramının 2 gün öncesi terviye ve birgün öncesi Arefe Günleri fazileti çok çok üstün geceler.

Ramazanın son günü ile ilgili bilgi bulmak, o günün fazileti ile ilgili bilgiler edinmek zordur. Zira Ramazan bayramı öncesi gün ile ilgili Resullullah aleyhisselam'dan da herhangi bir kutsi söz işitilmemeiştir.

İtikaf günleri olarak bilinen Ramazan ayının son 10 günü ve içinde kadir gecesini barındırmasıyla bu günler zaten faziletlidir.

Ramazanın son günü kabir ziyaretleri edilir, kabir ziyaret edilemese de ölmüşlerin ruhlarına Yasin i şerifler ihlaslar, fatihalar okunup hediye edilir. Bol bol salavatı şerife tövbe istiğfar edilir. Vücut temizliğini de unutmamak lazımdır.

Ramazanın son günü olan bayramın bir önceki günü bu mübarek ayın gidişine hüzün duyulmalı, bir yandan da bu ayı oruçla,daha fazla ibadetle bitirmiş olmanın mutluluğunu yaşamalıdır.

Fitre, fidye, sadaka ve zekatları bir an önce sahiplerine ulaştırmak gerekir. Buna gayret etmelidir.

Öncelikle ne olursa olsun misafire ikram etmek için çarşıdan pazardan ikramlık şeker ve çikolatalar alınır. Evde mutlaka misafire ikram etmek için tatlı hazırlanır. Tatlı yapılamıyorsa hazır tatlı alınır.
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder