mahihaber Calpol Adlı İlacın Çocuklara Zarar Verdiği Belirtildi - Mahihaber
HADİSLERDEN

Calpol Adlı İlacın Çocuklara Zarar Verdiği Belirtildi
Çocuklarda ateş düşürücü olarak en sık kullanılan Calpol'la ilgili İngiliz doktordan şoke eden açıklama geldi: Calpol çocukların eroini

Çocuğunuz hastalandığında özellikle de ateşli hastalık geçirdiğinde sıklıkla kullanmak zorunda kaldığımız Calpol isimli ilaç İngiltere'de büyük tartışmalara neden oldu. İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden The Sun'a konuşan Doktor Chris Van Tulleken, Calpol'un yüksek derece bağımlılık yaptığını bu nedelne doktorlar arasıda Calpol için 'Çocukların eroini' denildiğini açıkladı.

Calpol’un etken maddesinin parasetamol olduğunu söyleyen Tulleken, "Parasetamol etken maddeli ilaçlar 40 yıl öncesine oranla üç kat daha fazla kullanılıyor bu da bağımlılığı arttıyor " diyor.

Doktor "Calpol’da yer alan parasetamola bağımlı olan çocuk hastalarımız var. Bu ilaca biz ‘çocukların eroini’ ismini verdik” diyor. Calpol’un internet sitesinde ilacın soğuk algınlığı, ateş ve ağrıya iyi geldiği yazıyor.

PARASETAMOL ETKİLİ İLAÇLARIN DİĞER ZARARLARI

Sun’dan aktarılanlara göre parasetamol etken maddesi içeren ilaçlar astıma neden olup böbrek, karaciğer ve kalbe zarar veriyormuş.

Acil tıp uzmanı Dr. Damian Roland ise parasetamol etken maddesi içeren ilaçların düzgün kullanılması halinde zararsız olduğunu savunuyor ve her ateşi çıktığında çocuklara bu tür ilaçları veren ebeveynleri eleştiriyor.

Çocuğunuz sağlıklıysa, yüksek olmadığı sürece ateşin çocuğunuza zarar vermeyeceğini söylüyor.

YeniAkit
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder