mahihaber Diyanet, Bebek Bekleyenleri Uyardı - Mahihaber
HADİSLERDEN

Diyanet, Bebek Bekleyenleri Uyardı
Diyanet İşleri Başkanlığı başta bebek bekleyen anne ve babaları ve dolayısıyla da çocukları olan ebeveynleri isim konusunda uyardı.

Diyanet İşleri Başkanlığı yaptığı açıklama ile, anne babaların  çocuklarına modaya uyarak anlamı olmayan, manadan ve maneviyattan uzak uyduruk isim vermekten uzak durmaları konusunda uyardı.

Cuma günü olması dolayısıyla Türkiye'de bulunan 81 bini aşkın camide verilen hutbe ile konuyu daha geniş kitlelere duyuran Diyanet İşleri Başkanlığı "Kur’an’ın ifadesiyle çocuklarımız, gözlerimizin nurudur. Kalplerimizin sürûrudur. Yüce Rabbimizin bizlere birer lütfu ve emanetidir. Kız ya da erkek fark etmez, dünyaya gelen her bebek özeldir, değerlidir. Allah onu yeryüzünün en şerefli varlığı, halifesi olarak yaratmış ve biz yetişkinlere emanet etmiştir. Salih bir kul, iyi bir insan olması için emek vereceğimiz bu yavru, kendine yakışır bir karşılamayı hak eder. Bu karşılamanın ilk adımlarından biri ona güzel bir isim vermektir." diyerek anne babaları ve ailenin büyüklerini doğacak çocuklarına mutlaka güzel isim verilmesinin önemli bir vazife olduğunu dile getirdi.

Din Hizmetleri Genel Müdürülüğünün hazırladığı ve 81 ilin camilerinde dile getirilen çocuklara güzel isim verme konusunda peygamber efendimizin (selam onun üzerine olsun ) nasıl davrandığına örnekler de verilen hutbede " Çocuk, anne kucağında dünya nimetlerini tatmaya başladığı gibi, adıyla da ebedi âleme kadar uzanacak bir kimliğe kavuşur. Peygamber Efendimiz (s.a.s) şöyle buyurmuştur. “Siz kıyamet gününde kendi isimleriniz ve babalarınızın isimleriyle çağırılacaksınız. Öyleyse çocuklarınıza güzel isimler koyunuz. Bu hadis-i şerif bizlere öğretmektedir ki, insan telaffuzu da anlamı da güzel olan isimlere layıktır. İnsanın bedeni, izzet ve onuru saygın olduğu gibi onun kimliğini ifade eden ismi de saygındır, hürmeti hak eder. İnsana ömrü boyunca hoşlanmayacağı bir isim vermek şöyle dursun onu kötü lakapla bir defa dahi olsun çağırmak dinimizce yasaklanmıştır. Yüce Rabbimiz “Birbirinizi kötü lakaplarla çağırmayın” buyurarak bizleri bu konuda uyarmıştır. Geçmişten günümüze milletimiz, evlatlarına başta Peygamberimiz olmak üzere tarihimizde iz bırakan nice büyüklerimizin ismini vermeyi onur vesilesi saymıştır. Bu doğrultuda Peygamber Efendimiz, İslam inancıyla bağdaşmayan, insan şerefine yakışmayan, şiddet ve nefret içeren isimleri değiştirmiştir. Çocuklarımıza Müslüman olduklarını her daim hatırlatacak, dini ve milli değerlerimize uygun, anlamlı isimler verelim. Onların beslenme ve eğitimlerinden sorumlu olduğumuz gibi güzel isimlere sahip olmalarından da sorumlu olduğumuzu aklımızdan çıkarmayalım. İnancımıza ve kültürümüze uymayan isimlerin yavrularımızın değer dünyalarını tahrip edeceğini unutmayalım. Evlatlarımıza verdiğimiz isimler, onlara ahlak, edep, şuur ve ideal aşılasın, bir pusula gibi ömürleri boyunca iyiliğe, güzelliğe, hayra davet etsin." denildi
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder