Haberi Paylaşabilirsiniz

Diyanet'in "Yaz Kuran Kursları Amaca Hizmet Etmiyor" imiş
Batman Gazetesi yazarlarından Mehmet Yavuz Çakal bugünkü yazısında "Diyanete Çağrı" diyerek yaz Kur'an Kurslarının amaca hizmet etmediğini, çocuklara dağıtılan kitaplarda "ruh" olmadığını iddia etti.

Yazısına "Vahiy öncelikle Diyanet teşkilatına inmelidir. Kendilerine inmeyen Vahiyden bahsetmeleri insanları oyalama ve aldatmadan başka bir şey değildir. " diyerek başlayan Çakal Diyanet'in kuruluşundan, kuruluşundaki amacın "Batı anlayışı ile İslami dizayn etmek, Laikliği benimsetmek maksadı ile kurulmuştur." olduğunu söyledikten sonra "Bizler bu devrimin mahsulleriyiz. Bugün bizim yaşadığımız ve algıladığımız İslam; batının bize layık gördüğü İslam’dır. Bunun bilincinde hareket ederek Allah’ın bize vaz ettiği İslam’la mutlaka tanışmalıyız. Eğitimimizin temelini Kur’an şekillendirmelidir. Bunun içinde hepimiz inanan ve inancını hayatına şahit kılan Müslümanlar olarak ebedi saadetimizi kazanmak uğruna birlik ve beraberlik içinde çalışmalıyız." dedi.

Cami Görevlileri Cemaatten Önce Camiyi Terk Ediyorlarmış !

"Milletimize İslami anlattığını zanneden üstelik bunun için ücret alan Diyanet teşkilatını, gerçek İslamı anlamaya, anlatmaya ve yaşatmaya davet ediyoruz." diyen yazar Çakal cami görevlilerini de eleştirerek "Bu günkü ücretli din görevlileri biz memuruz zihniyeti ile insanlara hitap ediyorlar ve Allah’ın dininin yaşanmasını, toplumun bilinçlenmesini kendilerine dert edinmiyorlar. Vakit namazına 10 dakika kala camiye geliyorlar, merkezi sistemden ezan okunuyor, namazı kıldırıp, camiyi kendi haline terk edip, cemaatten önce terk ediyorlar. Merkezi sistemden vaaz ediliyor. Vaaz eden ettiği vaazın farkında değil. Bildik, klişeleşmiş cümle ve görüşler dinleyene bir şey ifade etmiyor. Dinleyenleri Kur’anla ve İman ile tanıştırmıyorlar. " dedi.

Yaz Kursları Gösterişten İbaretmiş !

Batman Gazetesi yazarı Mehmet Yavuz Çakal, milyonlarca çocuğun hevesle koştuğu, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın servet harcadığı, binlerce personeli koşturduğu, son yılların en büyük hizmetini yaparak yeni nesile camiyi, Kur'anı sevdirdiği çalışmaları da eleştirerek  "Bu Kurslar da gösterişten ibaret. Giden çocuklara Kur’an ın Arapça okunuşu öğretilmeye çalışılıyor. 2 ay süren kurs sonunda Kur’an-ın Arapçasını doğru dürüst okuyan çocuk olmadığı gibi çocuklara kulluk bilinci de verilmiyor. Yaz Kur’an kursları için hazırlanan kitapçık 54 kişi tarafından hazırlanmış fakat kitapta ruh yok. Örneğin namazdan bahseden Ankebut suresi 45. Ayet kitabın namaz bahsine alınmış ayetin başlangıcı ‘Size vahyedilen kitabı okuyun’ ayetin son kısmı “Dünyada en büyük iş Allah’ın zikridir, her ne yaparsanız Allah haberdardır” kısımları atılmış sadece ‘Namazı gereği üzere kılın, gereği üzere kılınan namaz insanı kötülükten alıkoyar’ ayetine yer verilmiş. Bu örnek gösteriyor ki Allah’ın ayetinin işine gelen kısmını alarak, işine gelmeyen kısmını görmezlikten gelerek insanlara dini anlattıklarını zannediyorlar." diyerek küçümsemeye çalıştığı hizmeti yermeye çalışarak bu kursların gösterişten ibaret olduğunu dile getirdi.

Yazar Halkı Soğutmak Gayesinde mi ?

Yazar, yazısının sonunda Diyanet'i Hristiyan olmakla suçlayacak şekilde "Bugün din yüzeysel ve basit düşünceler adına, bir takım merasimlere dönüştürülerek, şekilci, bir takım namelerden ibaret, basit bir duruma getirilmiştir. Sözün özü; şekilde, muhtevada Hıristiyanlaştırılmıştır. Din hizmetlerinden sorumlu olan Diyanet teşkilatı konunun bilgisinde ve bilincinde midir? Halkın beklentilerine cevap verebiliyor mu? Bunun muhasebesini aklıselim ve Kur’ani bakışla yapmak gerekir. Unutmayalım!  Her anımızın ve aldığımız sorumlulukların hesabını Mahşer günü Allah’a vereceğiz." diyerek halkın Diyanet'ten, Din Hizmetlerinden, Kuran Kurslarından uzak tutulmasını sağlayacak şekilde halkın uzak durmasını sağlayacak ifadeler kullanarak kendince asılsız ithamlarda bulundu.
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder

Haberi Dostlarınızla Paylaşabilirsiniz