HADİSLERDEN

Haberi Paylaşabilirsiniz

Engelli Kamu Personel Adaylarından Diyanete Sitem
Hükümetin kamu dairelerinde çalışma zemini hazırlamasından ve kontenjan ayrılmasından sonra umutla ve heyecanla alımları bekleyen yüzbinlerce engelli vatandaştan Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde görev almak isteyenler yapılan yanlışları görmeden Diyanet'in engelli çalıştırmak istemediği düşüncesi ile kamuoyu oluşturmaya başladılar.

Mahihaber''e gelen mektuplarda dertlerinin duyurulmasını isteyen engelli vatandaşlarımız cami görevlisi için alımlarda "hafızlık" şartı getirilmesinin kendilerine indirilen bir darbe olduğu ifade ederken, bazı engellilerde "Diyanet İşleri Başkanlığı yıllardır ekpss istemediği nitelik kodları bu ekpss tercihlerinde isteyerek yüzlerce engelli memur adayını mağdur etmiştir." diyerek bu yönde sitemlerini dile getirmektedir.

"Bildiğiniz gibi engelliler olarak biz her iki yılda bir yapılan EKPSS sınavına girerek kamu kurumlarında görev almak için mücadele ediyoruz, bu kurumlardan bir tanesi de DİYANET İşleri Başkanlığıydı. Lakin başkanlık mart ayındaki son engelli alımında bizler "sırf diyaneti tercih etmeyelim" diye "Hafızlık şartı" koydular bu nedenle yüzlerce ihl-ilahiyat mezunu engelli kardeşimiz tercih yapamadık. Çeşitli uğraşlarla bu şartın kalkması için mücadele ediyoruz Ama sesimizi kurumdaki daire başkanları duymuyor aksine sanki "engelli istemiyoruz kurumumuzda" diye kapıları yüzümüze kapatıyorlar. Şu an diyanette 1752 açık engelli kadrosu bulunmaktadır. " diye yazan binlerce engelli vatandaş mağduriyetlerini dile getirmeye çalışarak seslerinin duyurmaya çalışmaktadırlar.

2016 EKPSS Sonuçlarına göre gerçekleştirilen 2018/1 Yerleştirmeleri öncesinde yayınlanan Tercih Kılavuzunda Ortaöğretim'den 72 kontenjan, Ön Lisans'tan 35, Lisans'tan 46 kontenjan Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan ayrılmıştı.

4 Nisan 2018 tarihinde ilan edilen 2018/1 Tercih Sonuçlarına göre Engelli Kur'an Kursu Öğreticisi, İmam-Hatip ve Müezzin-Kayyım olarak yerleşenler için gerekli evraklar Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklandı.Ve bunlar disiplin soruşturması sonrası görevlerine başladılar.

Bu yıl Diyanet İşleri Başkanlığı haklı olarak Kur’an kursu öğreticisi, imam hatip ve müezzin kayyım olarak görev alacaklarda hafızlık şartı getirmiş olması bir çok engelli vatandaşın tepkisine neden olmuştur. Hatta bir çok kişi hafızlık şartını görmezlikten gelerek açılan sınavlara girmiş, kazandıkları halde bu belgeye sahip olamadıkları için, hafız olamadıkları için elenmek zorunda kalmıştı. Bu nedenle yanlış müracaatlar sonucunda Diyanet İşleri Başkanlığı almak zorunda olduğu kontenjandan çok azını kabul etmiş oldu.

EKPSS ile alınan personelin yanlış müracaatı ile kendi kendilerine zarar vermesi, şartları uygun olduğu halde puan yüzünden geride kalıp kazanamayanların da haklarını yemiş oldular.

Bunun dışında aranan şartlarda bu görevleri yapacak olanlardaki Özürlülük Ölçütü önemli bir kriter olarak öne çıkmakta. Bu duruma bile dikkat etmeyen özürlüler camilerde ya da kuran kurslarında görev alabilmek için müracaatları yapmış olmaları ayrı bir sıkıntı olarak ortaya çıktı.

Özde, Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik’te belirlenen kriterler doğrultusunda alınmış veya bu Yönetmelik’çe geçerliği kabul edilen ve en az % 40 oranında özürlü olduğunu gösteren sağlık kurulu raporu,olmayanlar ile hafızlık şartlarını taşımayanların müracaatları ortalığın karışmasına ve Diyanet sanki engelli almak isteniyormuş izlenimi vermiş oldu.

Bu durumda engelli personel adaylarının tepkisini çekmiş oldu.

Diyanet yada diğer kamu kurumlarının ilanlarının dikkatlice incelenmediği, kara düzen şeklinde müracaat yapılması, yapılacak iş için mesela cami görevlisi ( imam hatip / müezzin ) olmanın nasıl bir bedensel özre sahip olanlarca yapılabileceği de araştırılmadan müracaat edilmesi gerçekten bu işe uyumlu olanların da önünü kesmiş oldu.

Engelli adaylar aslında birbirlerinin haklarını yemiş oldu. Burada kurumların değil müracaat edenlerin düşüncesizliklerinin yattığını yaptığımız araştırma biz de öğrendik ve buna üzüldük.

Yazımızın başlığında "Engelli Kamu Personel Adaylarından Diyanete Sitem" desekte asıl sitemin yanlış müracaat ederek hem başkalarının hem de kendilerinin kaybetmesine sebep olanlara sitem edilmesi gerektiğini burada belirtmek isteriz.

Bu konudaki düşüncemizi haklı çıkartacak bir başka EKPSS adayının şu mektubunda "Sayın Başkanım .. 2018 yılının mart ayında diyanet ekpss ile engelli hafız alımı yapmış ve bu nedenle bir çok engelli hafız arkadaşlarımız mutlu olmuştu ancak hafız olmayanların gerek kasten gerekse bilmeyerek yaptıkları yanlış tercihlerden dolayı bir çok engelli hafızların önünü kapamış ve atanamamıştır. İslam dini çok ince ve kuranı kerimi hakkıyla bilen birinin öğretmesi gerek yani sizlerde biliyorsunuz ki donanımlı kişiler bu devlete lazım.Diyanet yıllardır engelli imam vs ayıklama yapıyor gerek zihinsel olup yada engeli uyuşmayıp o görevde kalıp cemaati huzursuz eden gerekirse kuran kursu öğreticisi olarak atanıp masa başı iş isteyenler.. bunların kısaca ayıklanması hafızlık belgesi ile olabilir ve daha donanımlı hak eden işin ehli insanlar görev yapabilir diye düşünüp tekrardan hafızlık niteliğinizi istemenizi canı gönülden istiyor ve bekliyoruz...Saygılarımla" diye düşüncelerini belirtmektedir.

Burada şunu söyleyebiliriz ki cami görevlisi olmak isteyenlerin hafızlık belgesine sahip olmasının yanı sıra Özürlülük Ölçütü önemli... Bu göreve atanmak isteyip de daha sonra "masa başı görev isterim" çığlığı atmanın abes olması bir yana Diyanet İşleri Başkanlığı'nın da masa başı için ayrı, camiler için ayrı özürlü personel kriterleri getirmesi yönünde çalışma yapması daha doğru olacaktır, kanaatindeyiz

Mahihaber / ARGE
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder

Haberi Dostlarınızla Paylaşabilirsiniz