mahihaber Günümüz Camilerinin İşçiliği İsyan Ettiriyor. - Mahihaber
HADİSLERDEN

Günümüz Camilerinin İşçiliği İsyan Ettiriyor.
Asırlar boyu memleketimizi süsleyen camilerin dayanınıklılığındaki esrar halen soru işareti olurken günümüz camilerinin kısa sürede yıkılması, doğa olaylarına karşı dayanıksız olması ve her 15-20 yılda bir viraneye dönmesinden dolayı yıkılıp tekrar yapılması, yapılan işçiliği ve mühendisliği, mimarlığı tartışır hale getirdi.

En ufak bir yağmura bile dayanamayan dış cepheler, küçük bir sarsıntıda ya da bir yıldırım düşmesinde tuz buz olan minareler, , kısa sürede düşen duvar sıvaları ve daha inşaat halinde çeken kubbeler gün geçmiyor ki yaşanmamış osun.

Cami inşaatlarında malzeme, işçilik ya da proje hataları artık bıkkınlık haline gelmiş, bu tür yıkımlar haber olurken vatandaşlar da buna alışmaya başladı.

İşte son olay Diyanrbakır'dan...

Diyarbakır"da, İstasyon Meydanı"nda bulunan Sümer Cami"nin minaresinin bir bölümü yıldırım isabet etmesi sonucu yıkıldı. Olayda yaralanan olmazken, minarenin geri kalan kısmının yıkılması olasılığına karşın bölgeye güvenlik şeridi çekildi.

Diyarbakır"ın Yenişehir ilçesi, İstasyon Meydanı"nda bulunan Sümer Cami"nin minarelerinden birine, bugün akşam saatlerinde yıldırım isabet etti. Yıldırımın şiddetiyle yıkılan minarenin parçaları caddeye savrulurken, iftar saati solması nedeniyle camide ve çevrede kimseninin bulunmaması olası bir yaralanmayı önledi. 

Olay sonrası çok sayıda itfaye ve sağlık ekibi bölgeye sevk edildi. Polis ekipleri cami ve çevresinde inceleme yaptı.


Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder