mahihaber Hayatımız “Ramazan”, Bayramımız “Bayram” Ola! - Mahihaber
HADİSLERDEN

Hayatımız “Ramazan”, Bayramımız “Bayram” Ola!

Bir Ramazan ayının daha sonuna geldik. İnşallah, bütün ömrümüz “Ramazan” olur; bizi hiç yalnız bırakmayan beş vakit farz namazlarımız ve diğer nafile ibadetlerimiz, Şevval ayında altı gün ve her Pazartesi ve Perşembe tutabileceğimiz nafile oruçlarımız, her daim dua ve niyazlarımız, zikirlerimiz, her zaman yapabileceğimiz infaklarımız ve dün Kadir Gecesi’nde kadr ü kıymetini bir kez daha idrak ettiğimiz Kur’ân-ı Kerim’in ‘hayat verici’ ilkeleri ile hayatımızın her ânı ve alanı Ramazanlaşır. “Süreli” bir ibadet mevsimi olan Ramazan ayında doruk noktasına çıkaniyilik, infak, dayanışma, paylaşma, diğerkâmlık, kanaat, itidal, tevazu, tutumluluk, sabır, takva, affetme, hilm, sevgi, saygı, merhamet, birlik, beraberlik, kardeşlik vb. gibi temel değerlerimizi “sürekli” kılmak, Ramazan ayında bir hayat tarzı olarak yaşamaya çalıştığımız İslami erdemleri diğer on bir aya da yaymakla mümkün olacaktır.

Evet, Ramazan ayında Allah’ın Kitabı’nın yol gösterici ilkelerini hayat rehberi yaparak Kur’ân ahlâkı ile ahlâklanma çabasında olan müminler olarak, Kitab’ı terk edilmiş bırakmanın (Furkan 25/30) kendimiz ve ümmet için ne büyük bir felaket olduğunu bilerek, ilahi mesajla ilişkimizi sadece bir ay değil bir ömür boyu sürekli ve düzenli olarak sürdürmemiz gerektiğinin bilincinde içinde olmalıyız. Bu ayda baştan sona okuyup anlamaya çalıştığımız Kur’ân’dan bütün bir ömür boyu her gün ve her fırsatta bir bölüm okumadan imanımızı ve heyecanımızı diri tutmamızın mümkün olmadığını unutmamalıyız. Ve hatırlamalıyız ki; her reşid Müslümana farz olan oruç ibadeti senede bir ay tutuluyor, varlıklılara farz olan zekât yılda bir kez veriliyor, imkân ve yol bulabilen müminlere farz olan hac da ömürde bir kez yapılıyor; ama şükür ki, müminlerin ömür boyu Allah ile sürekli ve kesintisiz bir irtibat kurmalarını, tevhîd inancını ve kulluk bilincini sürekli diri tutmalarını ve pekiştirmelerini sağlayan namaz ibadeti günde beş vakit olarak farz kılındı ve bizi vakit vakit Rabbimizin huzuruna taşıyor… Ömürde bir kez değil, senede bir ay değil, bir ömür boyu her gün beş vakit huzur-u ilâhîde “huzura erme” imkanı ve fırsatı sunuyor bize... Bitmeyen, tükenmeyen, sürekli tekrarlanan bir ibadet... Mümini günde beş kez “Mirac”a taşıyan, hayatın bunalım ve sıkıntılarından kurtarıp “felâh”a erdiren “Cennet anahtarı”...

Allah’a sonsuz hamd ü senâlar olsun ki, müminlerin oldukça verimli ve canlı biçimde yaşadıklarına tanık olduğumuz bir Ramazan’ı daha geride bırakıyoruz. Böyle verimli bir arınma sürecinin ardından, inananlar olarak “bayram” yapmaya ve bayram coşkusu yaşamaya hakkımız olduğuna inanabiliriz.

Oruç, mukabele, namaz ve teravihlerle Allah’a daha yakın olan; dua, zikir, tevbe ve istiğfarlarla günahlarından arınan; zekat, sadaka-i fıtır ve sadakalarla yüreği yufkalaşan; iftarlar, ziyaretler ve çeşitli etkinliklerle birbiriyle kaynaşan insanımız tam da bayram sevincini yaşamaya hazırlanırken; ins ve cin şeytanları ve şer odakları da bu sevinci müminlerin kursağında bırakmak için ellerinden gelen her türlü plan ve projeyi devreye koyuyorlar. Ümmetin kanları ve gözyaşları üzerinden ürettikleri çıkar egemenliklerinin sona ermesinden korkan şer odaklar ve onların yerli işbirlikçileri elbirlik bu kutlu bayramı millete zehir etmek isteseler de, gelin; senenin her ayını ve gününü Ramazan yapmanın ve Ramazan Bayramı’nı birbirimizle kucaklaşmanın vesilesi kılmanın imkânlarını arayalım, aralayalım.

Biliyoruz ki, Peygamber Efendimiz (s), müminlerin Ramazan ve Kurban Bayramlarını canlı, heyecanlı ve neşeli ve olarak kutlamalarını istemiştir. Bu yüzden bayram günleri oruç tutmayı yasaklamıştır. Bayram namazına müminlerin daha kalabalık biçimde katılmalarını sağlamak için, namazı oldukça geniş ve düz bir alan olan Musallâ’da kıldırmış ve kadın-erkek, çoluk-çocuk herkesin oraya gelmesini emretmiştir; namaz kılamayan kadınların da kenarda durup dua ederek o coşkuya katılmasını tavsiye etmiştir. Bu bilinçledir ki, günümüzde de tüm dünya Müslümanları, Bayram namazlarını açık alanlarda büyük kalabalıklar halinde kılıyorlar. Türkiye’de ise son üç senedir, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Namaz Gönüllüleri Platformu’nun işbirliği ile Ramazan ve Kurban Bayram namazları, İstanbul Sultanahmet Camii ve meydanı başta olmak üzere “her şehrin en büyük camiinde ve ailece” yüzbinleri bulan kalabalıklarla coşku içinde eda edilmeye başlandı elhamdülillah.

İmdi, sözcülüğünü yapmakta olduğum Namaz Gönüllüleri Platformu adına; Diyanet İşleri Başkanlığımızınözel programı (hutbe: Mehmet Görmez, vaaz: İsmail Lütfi Çakan) ile Sultanahmet Camii’nde eda edilecek olan Ramazan Bayramı namazına tüm İstanbullu kardeşlerimizi davet ediyor; İslâm âleminin ve tüm insanlığın huzur ve saadeti için hep birlikte dua etmeyeçağırıyoruz.

Bu bayram bütün İslâm âlemine feyizler, bereketler, hayırlar, esenlikler ve özgürlükler getirsin!

Bütün hayatımız “Ramazan”, bayramımız mübarek olsun; “gerçek ve özlenen bayramlar” olsun!

- Abdullah Yıldız Yazdı

http://www.yeniakit.com.tr/yazarlar/

Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder