Haberi Paylaşabilirsiniz

Hazineden O Emeklilere Red




Akparti hükümetinin çıkardığı yasa ile SGK emeklilerine her bayramda ikramiye verilmesi konusunda tartışmalar devam ediyor.

Geçtiğimiz gün 1000 TL lik ilk ikramiyeleri dağıtılan SGK emeklileri bunun sevincini yaşarken Türkiye’deki 17 özel emekli sandığının emeklileri kendilerinin kapsam dışında bırakılmalarına tepki gösterdi.

Devlete prim ödemedikleri halde devletin dağıttığı ikramiye hakkından faydalanmak isteyen ve sayıları yaklaşık 380 bin olan özel sandık emeklilerine bir darbede haklı olarak Hazineden geldi.

Hazine Müsteşarlığı, her yıl Ramazan ve Kurban bayramlarında verilecek biner liralık bayram ikramiyesinin yasa gereği sadece Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) gelir ve aylık alan emekli ve hak sahiplerine ödeneceğini, Hazine Müsteşarlığı’nın emeklilere aylık ya da ikramiye ödemek gibi bir görev ve yetkisinin olmadığını bildirdi.

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre Türkiye'de SGK dışında 10 banka, 6 sigorta şirketi ile TOBB ve ona bağlı odaların çalışanlarının dahil olduğu 17 emekli sandığı bulunuyor.

Yasayla kalıcı hale getirilen yıllık 2 bin liralık bayram ikramiyesi sadece SGK'den aylık alan yaklaşık 12 milyon emekliyi kapsıyor. Yasa, geri kalan 17 özel sandıktan aylıklarını alan yaklaşık 380 bin emekliyi ise kapsamıyor.

Bugüne kadar devlete sosyal güvenlik primi ödemedikleri halde ve kendilerince daha sağlam olduklarını yıllarca dile getiren özel sandık emeklileri devletin SGK'lılara sağladığı haktan yararlanmak istediler.

Bu talepler üzerine bir açıklama yapan Hazine Müsteşarlığı, yürürlüğe giren yasanın sadece SGK emeklileriyle hak sahiplerini kapsadığını, üstelik Hazine'nin emeklilere aylık ya da ikramiye ödemek gibi bir yükümlülüğünün olmadığını bildirdi.

ÖZEL SANDIK SOSYAL GÜVENLİĞİ NEDİR

Özel emekli sandıkları kanunla kurulmuş sosyal güvenlik kuruluşu niteliğinde

Bankalar, sigorta ve reasürans şirketleri, ticaret odaları, sanayi odaları, borsalar veya bunların kurdukları birlikler, 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanunu’nun yayımı tarihi (1.8.1964) öncesinde kendi personelinin malûllük, yaşlılık ve ölümlerinde yardım yapmak üzere, denek yada vakıf şeklinde özel sandıklar kurmuşlardı.

506 sayılı Kanun’un geçici 20'nci maddesinde yapılan düzenlemeyle söz konusu sandıkların varlıklarını sürdürmelerine ve SSK kapsamı dışında kalmalarına imkan sağlanmış ve gerekli şartları yerine getirenler sosyal güvenlik alanında kanunla kurulmuş emekli sandığı niteliğini kazanmışlardır.

Bugün ülkemizde (zaman içinde SSK’ya devredilenler dışında) 506 sayılı Kanun'un geçici 20'nci maddesine göre kurulmuş ve halen faaliyetini sürdüren 17 özel emekli sandığı mevcuttur. Bu sandıklardan 10’u banka, 6’sı sigorta şirketi, 1’i de Türkiye Odalar, Borsalar Birliği mensuplarına aittir.

 
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder

Haberi Dostlarınızla Paylaşabilirsiniz