Haberi Paylaşabilirsiniz

İmam ile Haham Aynı Bisiklette
Almanya’daki Yahudi ve Müslüman cemaatleri, ülkede yaşanan antisemit ve İslam karşıtı saldırıları protesto etmek amacıyla, başkent Berlin’de birlikte bisiklete biniyor.

25 civarında Alman Yahudi ve Müslüman, ikili gruplara ayrılarak, Berlin’de gerçekleştirdikleri bisiklet yolculukları ile ülkede artan saldırıları protesto etti. Grupta, haham ve imamların yanı sıra, başörtülü Müslüman kadınlar ve takkeli Yahudiler de yer aldı.

Etkinliğin düzenleyicilerinden Rav Elias Dray, Berlin’in Holokost Anıtında başlayan bisikletli protesto için, “İnançlar arası bu etkinlik, Yahudi ve Müslümanların diğer Almanlarla iletişimini arttırmayı hedefliyor” dedi. “Az iletişimin olduğu yerde çok önyargı olur” Amberg Hahamı Dray, “İslam’ı ve Yahudiliği bilmek, her zaman, herkes için kazançtır” yorumunu yaptı.

Rav Dray, iki kişilik bisikletini Berlin İmamı Ender Çetin ile paylaştı. İkili, diğer bisikletçilerle birlikte, üzerinde “Yahudiler ve Müslümanlar, saygı ve tolerans için birlikte” yazılı beyaz yelekler giydi. İmam Çetin, konuyla ilgili olarak, “Müslümanların ve Yahudilerin büyük çoğunluğu, birlikte barış içinde yaşamak istiyor” dedi.

ŞALOM
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder

Haberi Dostlarınızla Paylaşabilirsiniz