mahihaber İsrail, Hicaza Demiryolu Bağlantısı Yapıyor - Mahihaber
HADİSLERDEN

İsrail, Hicaza Demiryolu Bağlantısı Yapıyor
Tel Aviv hükümeti, İşgal ettiği Filistin toprakları ile bazı Arap ülkelerini birbirine bağlayacak bir demiryolu inşa etmeyi planlıyor.

Siyonist İsrail rejimi, işgal ettiği Filsitin'i Ürdün’e oradan da Suudi Arabistan’a bağlayacak demiryolu projesi için  4,5 milyon doları tutarında bir kaynak ayırdığı ifade edildi.

Tel Aviv hükümetinin hali hazırda Irak, Suudi Arabistan ve diğer Basra Körfezi ülkelerine Ürdün üzerinden karayolu ile mal sevkiyatı yaptığı belirtilerek, Tel Aviv ile Riyad arasında bir mutabakatın sağlanması durumunda demiryolu hattı projesinin Suudi Arabistan’a kadar uzanacağı bildirildi.

Kürt gazeteci Mehdi Gazel’in Pazar günü açıkladığı tweetinde İsrail’de bir demiryolu sisteminin inşaatına hazırlık yapmak üzere Riyad ve Hayfa arasında plandığını belirtti..

Twitter'da yazan Majeed, İsrail İstihbarat ve Ulaştırma Bakanı Yisrael Katz'ın bir haritayı açığa çıkarması ve planlanan demiryoluna dair yorumunu gösteren kısa bir video yayınladı.“İsrail İstihbarat ve İletişim Bakanı Katz ile yaptığı görüşmede, Suudi Arabistan'ı Hayfa limanı ile birleştiren demiryolunun projesini, İsrail ve Suudi arasında yapılacak olan 2019'da Yüzyılın Anlaşması olarak gizli tuttuğu projenin basına sızdığını söyledi.

Katz, Ürdün'den geçecek demiryolunun Ürdün ekonomisine de katkıda bulunacağına ve bütün Körfez devletlerini Akdeniz'e bağlayacaklarına dikkat çekti.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu'nun, bölgeye yaptığı ziyaretler sırasında ABD Ortadoğu Elçisi Jason Greenblatt'a planı sunduğunu bildirdi.

Haberde, projenin ilk kısmının Bisan kentinde (İsrail'in kuzeyi) demiryolu istasyonunun açılması ve hattın oradan Ürdün sınırındaki Şeyh Hüseyin Sınır Kapısı'na iletilmesinden oluştuğu belirtildi.

Hattın İsrail sınırlarındaki uzunluğunun 15 kilometre olacağı ve köprü ile tünelleri kapsayacağı kaydedilen haberde, demiryoluyla hem yolcu hem de yük taşımacılığı yapılacağı bilgisi paylaşıldı.

Söz konusu Arap ülkeleri arasında sadece Ürdün'ün, (1994'te iki devlet arasında imzalanan anlaşma doğrultusunda) ırkçı İsrail'le bağlantısı bulunuyor.

Bilindiği gibi terör rejimi İsrail  ve Arabistan arasında son 1 yılda bölge ve İslam dünyasını kaygılandıran gizli ve açık senaryoların olduğu ilişkiler gözle görülür bir şekilde artış kaydetmiştir.

İsrail'in, Körfez ülkeleri ile Irak'ın dışarıya ihraç ettiği malların İsrail limanları üzerinden nakliyatının yapılması için El-Celil bölgesinde ticari sınır kapısı açacağı duyuruldu.

mahihaber / dış haberler
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder