mahihaber Kadir Gecesi Gerçekte Hangi Gün - Mahihaber
HADİSLERDEN

Kadir Gecesi Gerçekte Hangi Gün
Kadir Gecesi ne zamandır?

Kur’ân’ın, kendisinin Kadir Gecesi’nde ve de Ramazan ayında indirilmeye başlandığını açıklamasından onun Ramazan geceleri içinde olduğunu öğreniyoruz.

Peygamberimiz bu gerçeği pekiştirmekle birlikte Ramazan geceleri içinde yeri değişken olan Kadir Gecesi’nin daha çok Ramazan’ın son 10 gününde ve bu günlerin de 21, 25 ve 27 gibi tekli gecelerinde aranmasını öğütlemiştir.

Kendisi de Kadir Gecesi’ne ermek için böylesi bir arayışı sürdürmüştür. Bunun için Ramazan’ın son 10 gününü Mescid-i Nebi’de kurdurduğu çadırda i’tikâfa girmiş, bir diğer anlatımla geceleri ve gündüzlerini tefekkür, zikir ve duâ ile geçirmiştir.

Ne var ki bütün İslâm Dünyası’nda tüm Müslümanlar 27. gece olan bu cuma günü akşamını Kadir Gecesi olarak kabul etmekte ve değerlendirmeye çalışmaktadırlar.

Merhameti sınırsız olan Mevlamızın onların beklentilerini boşa çıkarmayacağını ümit ederiz.

Kadir Gecesinin Gizli Olmasının Sebebi Nedir?

Islam kaynaklarinda belirtildigine göre Allah Teala bir takim hikmetlere dayanarak Kadir gecesini ve onun disinda daha bazi seyleri de gizli tutmustur.

Bunlar:

Cuma günü içerisinde duanin kabul olacagi saat;

Bes vakit içerisinde Salât-i vusta

İlahi isimler içerisinde Ism-i Azam;

Bütün taatlar ve ibadetler içerisinde rizay-i ilahi;

Zaman içerisinde kıyamet ve hayat içerisinde ölümdür.

Bunlarin gizli tutulmasindan maksat müminlerin uyanik, dikkatli ve devamli Allah’a ibadet ve taat içerisinde olmalarini saglamaktir.

Kadir gecesi ne zaman olur?

Mübarek Kadir gecesi ramazanın 27. Kadir gecesidir .

Bazı alimler kadir gecesini Ramaza ayının 20 ‘sinden sonraki tek gecelerinde aranmasına dair hadisi şerifler bildirilmiştir.

Yirmi birinden itibaren tek gecelerde aranması tavsiye eden büyüklerimizde vardır.

İmamı Şa’rani Hazertleri, Kadir gecesinin kaçıncı gece olduğunu, Ramazanı şerifin giriş günlerine görede tesbit etmiştir:

Pazar günü gününe rastlarsa, 29.gece,

Pazartesi gününe rastlarsa, 21.gece,

Salı gününe rastlarsa, 27.gece,

Çarşamba gününe rastlarsa, 19.gece,

Perşembe gününe rastlarsa, 25.gece,

Cuma gününe rastlarsa, 17. gece,

Cumartesi gününe rastlarsa, 23.gece.

İmamı Şarani Hz. Otuz yıl Kadir gecesiyle buna göre değerlendirmiştir. Allah dostları bu şekil Kadir gecesini bulmuşlardır.Kadir gecesi bu ay içerisinde hangi gece olduğunun gizlenmesi, mü’minlerin her geceyi kadir gecesi bilip, her gecede ibadeti çok etmeleri içindir.

Kadir gecesi hava berrak ve güzel olur. Denizlerin suyu bir an içintatlılaşır. Mü’minler afvı illahi ve mağfireti sübhaniye mazhar olurlar.Rabbim cümlemize nasip etsin inşallah. Kadir geceniz mübarek olsun..
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder