mahihaber Kalbi ve beyni koruyan diyet - Mahihaber
HADİSLERDEN

Kalbi ve beyni koruyan diyet
Zeytinyağı, sebzeler, meyveler, tam tahıllar ile kabuklu yemişlerin başrolde yer aldığı Akdeniz diyeti, kalp ve beyin sağlığını korumanın yanı sıra diyabet ve kansere karşı da son derece etkili.

Akdeniz ülkelerinde yaşayan insanların çok sayıda ABD'liye kıyasla kanser ve kalp hastalıklarına daha az yakalandığı ve daha çok yaşadığı bilinen bir gerçek. Akdeniz diyeti kalp ve beyin sağlığını korumanın yanında diyabete ve kansere karşı mücadelede başarılı.

Kırmızı et, şeker ve doymuş yağlara daha az yer verilen bu diyet çeşidinde zeytinyağı, sebzeler, meyveler, baklagiller, tam tahıllar ve kabuklu yemişler başrol oyuncuları. En iyi 40 diyeti seçen US News isimli haber sitesinin listesinde Akdeniz diyeti ikinci sıraya yerleşiyor. Aktif bir yaşam tarzı ve kilo kontrolü Akdeniz diyetinin vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.

Akdeniz diyetinde abartılı bir egzersiz programına gerek olmaması işleri kolaylaştırıyor. Yetişkinler için yoğun olarak haftada bir veya iki saatlik egzersiz öneriliyor. Ancak yürüyüşe hayatımızda daha fazla yer vermek Akdeniz diyetinin olmazsa olmazlarından biri.

NELER YEMELİ?

Akdeniz ülkeleri temel beslenme kaideleri aynı olsa da yemek kültürleri nedeniyle Akdeniz diyetini farklı uyguluyor. Türkiye, İtalya, Yunanistan, İspanya ve Fransa'nın Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü bölgelerinde birbirinden farklı yemekler pişiriliyor. Temel olarak meyve, sebze, zeytinyağı, tam tahıllar, baklagiller, kabuklu yemişler, lezzetli otlar ve baharatlar; haftada en az bir kere balık ve deniz ürünleri; aşırıya kaçmadan tüketilen kanatlı hayvanlar, yumurta ve süt ürünleri bu diyette yer alıyor. Kırmızı et ve şekere ise az yer veriliyor.

NASIL KİLO VERİLİR?

Akdeniz diyetiyle kilo kaybetmek için günlük olarak gerekenden daha az kalori alındığında kilo verildiği belirtiliyor. Akdeniz diyeti her ne kadar Türk mutfağının yabancı olmadığı bir beslenme şekli olsa da daha sağlıklı ve verimli bir sonuç elde etmek için kişinin yaş, cinsiyet, sağlık durumu ve kilosuna uygun doktor kontrolünde hazırlanan bir diyet tercih edilmeli.

ZEYTİNYAĞI BAŞTACI

The Lancet Diabetes & Endocrinology isimli bilimsel dergide sonuçları 2016'da yayımlanan ve 5 yıl süren bir araştırmada 7 bin 447 yetişkin üzerinde Akdeniz diyetinin zeytinyağıyla desteklenmiş çeşidi ve kilo kontrolü için yapılan versiyonu denendi. Zeytinyağının bolca yer verildiği Akdeniz diyetini yapanlar kilo kaybederken, Akdeniz diyetinin diğer versiyonlarını deneyenlerin kilo aldığı görüldü.

gidagundemi.com
Google Plus'da Paylaş

0 yorum:

Yorum Gönder